Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου...Συμβουλές


spirosk

Recommended Posts

Ενυδρείο με καθαρή περιεκτικότητα νερού 96 λίτρα

Υπόστρομα: λευκή ενυδρειακή αμμο με ανάμειξη αραγωνίτη 3:1

Φίλτρο: eheim 600 λιτ/ω μηχανικό,βιολογικό(μπολιασμένο)εσωτερικό

Διακόσμιση,στήσιμο:φεγγαρόπετρες........

Σκοπός:φιλοξενία 2 labidochromis,2 metriaclima

PH: 7,8

ΚΗ: 6

GH:10

NH3/4: 0.2

N03: 15

test: api

ΦΩΤΟ:εν καιρό

Διαθέτω buffer kent και cichlid chemistry kent .Τι χρήση να κάνω αυτών των δυό με σκοπό την βελτίωση του νερού αν και εφόσον χρήζει?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα λιτρα σου ειναι λιγα για δυο ειδη.Γιατι δεν παιζεις με μια τριαδα labido(1m+2f);Ανεβασε λιγο σκληροτητα-ph

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι τα μπαφερ,αλλα ενα απο τα βασικα τους συστατικα ειναι η σοδιτσα φαγητου που ειναι σαφως οικονομικοτερη....

το kh & gh ειναι ελαφρως χαμηλα,αλλα αυτο διορθωνεται ευκολα...το πρωτο με τη σοδα που λεγαμε... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι τα μπαφερ,αλλα ενα απο τα βασικα τους συστατικα ειναι η σοδιτσα φαγητου που ειναι σαφως οικονομικοτερη....

το kh & gh ειναι ελαφρως χαμηλα,αλλα αυτο διορθωνεται ευκολα...το πρωτο με τη σοδα που λεγαμε... :bowdown:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ το ξέρω οτι είναι μικρή χωρητικότητα αλλά θα φιλοξενηθούν προσωρινά μέχρι επισκευής του 130λιτρου που υπέστη ζημιά απο την βουτιά της γατούλας μας!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά.

Αρχικά ρίξε λίγο σοδίτσα μαγειρική και παράλληλα με το ΚΗ θα ανέβει λίγο και το pH. Μετά βλέποντας (μετρώντας) και κάνοντας...

Τώρα στα 130 λίτρα θα ήταν προτιμότερο να βάλεις ένα χαρέμι (1+3) απο labido.

Τα 130 λίτρα είναι λίγα για 2 είδη. Επίσης θα πρέπει να είναι χαρέμια και όχι ζεύγη (όπως φα;ντάζομαι ότι έχεις στο μυαλό σου). Με αναλογία 1/1, η θυληκιά αργά ή γρήγορα θα στρεσαριστεί πολύ απο τον αρσενικό με αποτέλεσμα τα πιθανά προβλήματα υγεία του ψαριού λόγω στρεσαρίσματος και επίσης, θα έχεις λίγες πιθανότητες για γέννες μιας και δεν θα αφήνει την θυληκιά σε ησυχία ο αρσενικός.

Τέλος, το 2ο είδος που σκέφτεσαι (Metriaclima) είναι απο τα πλέον επιθετικά είδη και δεν πιστεύω ότι θα έχουν καλή συγκατοίκηση με άλλο είδος σε τόσο λίγα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ όλους σας και σας ενημερώνω ότι διαβάζω...ψάχνω αρθράκια(για να μην σας πρήζω με ερωτήσεις χιλιοαπαντημένες) και παίζω με τα κουβαδάκια μου με σοδιτσες και πετρούλες εως να φτάσω το ενυδρείο στις επιθυμητές παραμέτρους με απότερο σκοπό την φιλοξενία 3 labidochromis yellow.Οταν ολοκληρώσω θα σας ενημερώσω..... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω προβεί εις ξεκαθάρισμα ενυδρείων και ανακατανομή πληθυσμών (έκανα και μια σχετική δημοσιευση των ενυδρείων..)τώρα όμως χρειάζομαι την βοήθεια σας....ξεκινώ το στήσιμο ενός 350 λίτρων trigon που απέκτησα απο χομπίστα διαθέτω φίλτρο eheim 2217 και θέλω να φιλοξενήσω labido yellow...και τι άλλο...?Περιμένω τις προτάσεις σας για σύνθεση και αριθμό!!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα αυτα μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα.. :unsure:

μπορεις να επιλεξεις αρκετα ειδη για συγκατοικηση με τα labidos,και αν θες την γνωμη μου μην ξεπερασεις τα 2 ειδη,για να ευχαριστηθεις πιο πολυ συμπεριφορες.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να συμφωνήσω με τον Dias και τον Γιάννη , δύο ομάδες είναι μια χαρά Τα labido και Iodotropheus είναι ενας ωραίος συνδυασμός .Επίσης αν σε ενδιαφέρει βέβαια θα μπορούσες να κάνεις ενυδρείο ενός είδους λίγο μονότονο θα μου πείς ,αυτό είναι και θέμα γούστου και θα μπορούσες να βάλεις εκτός απο αυτά που αναφέρθηκαν καμιά οκτάδα demasoni μόνα τους.

Μην ξεχνάς άμμο. πέτρες , σπηλιές κια περάσματα.Εμπλουτισμό του εσωτερικού φίλτρου με αρκετό βιολογικό υλικό.

Καλή επιτυχία

Φιλικά Σωκράτης :unsure:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το νέο απόκτημα το οποίο τρέχει 20 ημέρες.....Trigon 350.Μπολιάστηκε απο άλλο(μερικώς) και πρόσθεσα ένα μπουκαλάκι safe start.

Ταίζω κάθε 3 ημέρες και οι τελευταίες τιμές ήταν:

ph..8,kh..6,gh..8,nh3/nh4..1,no2..0.20,no3..10 πάντα api.....

Υπόστρωμα: 60κ αραγωνίτης και 20κ ενυδρειακή αμμος.

Πέτρες:55κ ασβεστολιθικές και πορόλιθος.

Φίλτρο: 2217 eheim εξωτ. γεμάτο με substrat και μία στρώση κεραμεικό υλικό

post-6948-1242928700_thumb.jpg

Νομίζω ότι θα χρειαστεί κι ένα εσωτερικό φίλτρο διότι κάθε φορά που μετακινώ τις πέτρες η άμμος που ανασηκώνεται προκαλεί θολούρα για 24 ώρες... ;)

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νέο απόκτημα το οποίο τρέχει 20 ημέρες.....Trigon 350.Μπολιάστηκε απο άλλο(μερικώς) και πρόσθεσα ένα μπουκαλάκι safe start.

Ταίζω κάθε 3 ημέρες και οι τελευταίες τιμές ήταν:

ph..8,kh..6,gh..8,nh3/nh4..1,no2..0.20,no3..10 πάντα api.....

Υπόστρωμα: 60κ αραγωνίτης και 20κ ενυδρειακή αμμος.

Πέτρες:55κ ασβεστολιθικές και πορόλιθος.

Φίλτρο: 2217 eheim εξωτ. γεμάτο με substrat και μία στρώση κεραμεικό υλικό

post-6948-1242928700_thumb.jpg

Νομίζω ότι θα χρειαστεί κι ένα εσωτερικό φίλτρο διότι κάθε φορά που μετακινώ τις πέτρες η άμμος που ανασηκώνεται προκαλεί θολούρα για 24 ώρες... :thumbup:

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Καταρχήν μου αρέσει το aquascaping που έκανες .Προφανώς μετακινείς τις πέτρες για να βρείς το aquascaping που σου αρέσει.Κάποια στιγμή αυτό θα σταματήσει και θα σταματήσει και το ανακάτωμα της άμμου.

Μάλλον απο τι κατάλαβα το εσωτερικό φίλτρο της juwel λείπει απο μέσα.Εγώ θα σου έλεγα μην βάλεις εσωτερικό φιλτρο δεν υπάρχει λόγος.Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και δεύτερο εξωτερικό για καλύτερη υποστήριξη.Τώρα όσον αφορά το στρώσιμο έχω τη εντύπωση οτι αφού έβαλες μπόλι και safe start θα μπορούσες να βάλεις ενα μικρό αριθμό ψαριών για να υποστηρίξεις τη βιολογία που 'εριξες' , ετσι λοιπόν η βιολογία αυτή θα έλεγα σκεφτόμενος λογικά οτι δεν διατηρήθηκε και δεν αναπτύχθηκε με αποτέλεσμα να εχεις ξεκινήσει το στρώσιμο σχεδόν απο την αρχή.

Οταν ταίζεις εννοείς φαντάζομαι τροφή ,εγώ πιθανόν να έριχνα και stres zyme για να βοηθήσω τη κατάσταση.

Σύνεχισε τη διαδιακασία κάνε μετρήσεις και τα λέμε ξανά.Θα μας πουν και τη γνώμη τους και οι άλλοι συνάδελφοι.

Φιλικά Σωκράτης ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απο τι κατάλαβα το εσωτερικό φίλτρο της juwel λείπει απο μέσα.------------το ξήλωσα γιατί ηταν σαν μπαούλο!!! :thumbup:

εχεις ξεκινήσει το στρώσιμο σχεδόν απο την αρχή.----------ακριβώς έτσι. :D

Οταν ταίζεις εννοείς φαντάζομαι τροφή ,εγώ πιθανόν να έριχνα και stres zyme για να βοηθήσω τη κατάσταση.----- είναι στο πρόγραμμα:D

Για ψαράκια αναμένω την νέα παραλαβή γιατί...μπούχτησα και έπηξα απο υβρίδια!!!(κι αν βάλω απο τα υπάρχοντα που έχω φοβάμαι......την γρουσουζιά!!! ;) Η ουσία είναι απο τα λάθη να μαθαίνουμε και να γινόμαστε καλύτεροι...και θέλω και πιστεύω να κάνω κάτι καλό)

Ευχαριστώ κ. Σωκράτη συνεχίζω την προσπάθεια και φυσικά την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ spirosk ολα καλά με λίγη υπομονή θα φτάσουμε στο σωστό αποτέλεσμα.Εμείς εδώ είμαστε για οτι μπορούμε να βοηθήσουμε.

;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά το στρώσιμο έχω τη εντύπωση οτι αφού έβαλες μπόλι και safe start θα μπορούσες να βάλεις ενα μικρό αριθμό ψαριών για να υποστηρίξεις τη βιολογία που 'εριξες'[/color

Δάσκαλε Σωκράτη ένας φίλος χομπίστας μου έδωσε 2 ψαράκια τα οποία λέει οτι είναι zebra blue....όμως δεν τα βρήκα στα προφίλ και δεν γνωρίζω αν θα ταιριάξουν με τα labidochromis yellow sp. Επισυνάπτω φωτό και παρακαλώ διαφώτισε με.

post-6948-1243104791_thumb.jpg

post-6948-1243104888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιο από αυτά μοιάζουν ??

(Γιατί οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καθαρές)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Andreas301 σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αν και...........τα'παιξα ;) με τόσες σελίδες.Μοιάζουν με πολλά...απο αυτά μα το σίγουρο είναι ότι ανήκουν στην οικογένεια metriaclima(φυσικά είναι ακόμη μικρά).Απο οτι βλέπω είναι αγριομουράκλες και αρκετά νευρικά και φοβάμαι οτι με labidochromis που θέλω να βάλω στο μέλλον θα είναι ζόρικα....Μάλλον θα τα αφήσω μέχρι να σταθεροποιήσω το σύστημα και θα τα στείλω στην μαμάκα τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου δεν ειναι καταλληλα να φιλοξενησουν δυο ειδη.

Σκεψου καλα και αποφασισε ποιο ειδος σου αρεσει περισσοτερο,και βαμε μεσα ενα χαρεμακι(1m-2,3f)

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου δεν ειναι καταλληλα να φιλοξενησουν δυο ειδη.

Σκεψου καλα και αποφασισε ποιο ειδος σου αρεσει περισσοτερο,και βαμε μεσα ενα χαρεμακι(1m-2,3f)

Στράτο μάλλον είδες το πρώτο post που αναφέρεται ο φίλος μας σε λίγα λίτρα ,έχει αλλάξει και έχει το trigon 350 .

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο μάλλον είδες το πρώτο post που αναφέρεται ο φίλος μας σε λίγα λίτρα ,έχει αλλάξει και έχει το trigon 350 .

;):thumbup:

Σωστα.Ζητω λοιπον συγνωμη...... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα λιτρα σου δεν ειναι καταλληλα να φιλοξενησουν δυο ειδη.

Σκεψου καλα και αποφασισε ποιο ειδος σου αρεσει περισσοτερο,και βαμε μεσα ενα χαρεμακι(1m-2,3f)

Δάσκαλε Στράτο οσάν πιστός μαθητής σου αποφάσισα και έβαλα ένα κοπαδάκι βατραχάκια :thumbup: ψαράκια δηλαδή μιας και ευρίσκομε στην ευχάριστη θέση να σας αναφέρω οτι η διαδικασία στρωσιματος επετευχθει!!!Για αρχή λοιπον 4 labido baby..και έρχεται σιγά σιγά και το άλλο κοπαδάκι.....οι μετρήσεις άριστες κι όλα καλά....Σύντομα θα ανεβάσω φωτό. Ευχαριστώ τον Σωκράτη,εσένα κι όλα τα παιδιά που με την έμπειρη καθοδήγηση σας μας ξεστραβώνετε!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε Στράτο οσάν πιστός μαθητής σου αποφάσισα και έβαλα ένα κοπαδάκι βατραχάκια :thumbup: ψαράκια δηλαδή μιας και ευρίσκομε στην ευχάριστη θέση να σας αναφέρω οτι η διαδικασία στρωσιματος επετευχθει!!!Για αρχή λοιπον 4 labido baby..και έρχεται σιγά σιγά και το άλλο κοπαδάκι.....οι μετρήσεις άριστες κι όλα καλά....Σύντομα θα ανεβάσω φωτό. Ευχαριστώ τον Σωκράτη,εσένα κι όλα τα παιδιά που με την έμπειρη καθοδήγηση σας μας ξεστραβώνετε!!! :thumbup::thumbup:

Αποφασισες ποιο ειδος θα βαλεις για δευτερο χαρεμακι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...