Jump to content

Recommended Posts

Οι μπουκάλες των πυτοσβεστήρων κάνουν μια χαρά. Η πρόνοια να θυμάμε καλά έχει μέχρι και 2 κιλών .. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' όσο ξέρω η μπουκάλα CO2 πρέπει να χει κανονικά τοιχώματα, εφόσον η πίεσή της είναι περίπου στις 50-60 ατμόσφαιρες. Φαντάσου ότι μια φιάλη κατάδυσης γεμίζει με 200 περίπου ατμόσφαιρες.

Πιο μικρή από 2 λιτρα μπουκάλα δύσκολα θα βρεις σε μαγαζιά με πυροσβεστήρες για χρήση σε CO2. Ίσως και να μην σε συμφέρει να κοιτάξεις για μικρότερη ;)

Πάντως μπορείς να πας σε 2 λιτρη και να σε βγάλει για πάρα πολύ καιρό!

Όσο αφορά την τοποθέτησή τους:

Επειδή στις μπουκάλες αυτές συνυπάρχει υγρό και αέριο, δεν πρέπει κατά τη λειτουργία τους το κλείστρο να είναι μέσα στο υγρό. Άρα όταν την λειτουργείς θα πρέπει να είναι όρθια άντε και με μικρή κλίση στα πλάγια. Επουδενή όμως λόγω δεν πρέπει να την γυρίσεις ανάποδα ΄ή στο πλάι. Κατά τη μεταφορά της μπουκάλας όμως όπου το κλείστρο είναι κλειστό, μπορείς να την τοποθετήσεις όπως θες. Εγώ την βάζω π.χ. μέσα στην μπαγαζιέρα στη μηχανή εντελώς οριζόντια και μου έχει πει το μαγαζί που την προμηθεύτηκα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κατά τη μεταφορά!

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω η μπουκάλα CO2 πρέπει να χει κανονικά τοιχώματα, εφόσον η πίεσή της είναι περίπου στις 50-60 ατμόσφαιρες. Φαντάσου ότι μια φιάλη κατάδυσης γεμίζει με 200 περίπου ατμόσφαιρες.

Πιο μικρή από 2 λιτρα μπουκάλα δύσκολα θα βρεις σε μαγαζιά με πυροσβεστήρες για χρήση σε CO2. Ίσως και να μην σε συμφέρει να κοιτάξεις για μικρότερη :thumbup:

Πάντως μπορείς να πας σε 2 λιτρη και να σε βγάλει για πάρα πολύ καιρό!

16467[/snapback]

Αυτή την απάντηση μου έδωσε μία κυρία στην Πρόνοια...λέτε να μην ήξερε; :thumbup:

Τελικά, μπορώ να χρησιμοποιήσω μικρό πυροσβεστήρα αυτοκινήτου ή πρέπει να είναι για χρήση CO2;

Αναγκαστικά πάω για 0.50lt γιατί το 20άρι το έχω στην κουζίνα και ο μοναδικός χώρος για την φιάλη είναι στο ντουλάπι με τα πιάτα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά χτες και μετά από πολύ κόπο και πόνο, έλαβα την παραγγελία που είχα κάνει εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες.

Το σύστημα φωτισμού αναγκάστηκα να το ακυρώσω γιατί δεν είχαν τελικά σε στοκ, και προκειμένου να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες….

Αυτό όμως που με πείραξε περισσότερο είναι ότι ο μετρητής φυσαλίδων που είχα παραγγείλει, δεν είχε καμιά σχέση με το κατασκεύασμα που μου έστειλαν, και το οποίο δεν λειτουργεί καν!

Η τιμή του είναι 20 ευρώ, αλλά απλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με το εν λόγω site!

Ίσως να ήμουνα η περίπτωση της ατυχίας, άσχημα άρχισε η παραγγελία, και στον ίδιο τόνο τελείωσε…

Κατά τα άλλα η συσκευή CO2 λειτουργεί καλά, το μανόμετρο που παραμένει σταθερό δείχνει 50 με μέγιστο στο 250, και είναι στο πράσινο.

Υποθέτω πως είναι η πίεση της φιάλης, μιας και η τιμή στο άλλο μανόμετρο μεταβάλλεται αναλόγως με το αν ανοίγω ή κλείνω τη βάνα.

Είναι καλή η τιμή αυτή για τη δίλιτρη φιάλη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...