Jump to content

Μωρά ξιφοφοροι


retimniotis

Recommended Posts

Για σας παιδιά…!!! Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και οποίος ξέρει ας μου απαντήσει…..!!!! Στης 15-1 πριν ενάμιση μηνά δηλαδή περίπου μου γέννησε μια ξιφοφορινα και μετά από 10 μέρες έβαλα τα μικρά σε ένα 20αρι ενυδρείο που έχω τα ταΐζω τρεις φορές την ημέρα με τροφή για νεογνά από το pet shop… έμαθα αργότερα ότι είναι καταπληκτική τροφή και η artemia και έτσι πήγα σε ένα μαγαζί και πήρα....

Ερώτηση 1) την artemia την βάζουν σε κάτι σαν μπουκάλι με θαλασσινό νερό και αέρα εκτός ενυδρείου γιατί ο καταστηματάρχης έτσι μου είπε….????

Ερώτηση 2) αν ναι σε πόσες μέρες είναι έτοιμη….???

Ερώτηση 3) επειδή είναι (ή μου φαίνονται ) υπερβολικά μικρά για ενός μισή μηνός μονό με την artemia θα πάρουν τα πάνω τους ….?????

Ερώτηση 4) όσοι κάνουν αυτή την δουλειά (αναπαραγωγή – πώληση ) τόσο περιμένουν (αν ναι δεν συμφέρει ) πως τα μεγαλονουν αυτοι...???

Ερώτηση 5) σε πόσους μήνες είναι πλήρως ανεπτυγμένα τα συγκεκριμένα ψαριά...????

ευχαριστω :bowdown::bowdown:

Για να καταλάβετε για τι μέγεθος μιλάω έβγαλα και μια φωτογραφία (αυτό που είναι μπροστά στο ενυδρείο είναι ένα σωληνάκι αέρα) για να γίνει σύγκριση ....!!!!

post-10918-1235144761_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - retimniotis
Link to comment
Share on other sites

<γεία σου καταρχήν από το ρέθυμνο είμαι και εγώ... Έχω γκάπυ σε γεννήστρα και τους δίνω και εγώ αρτέμια έτοιμη (την τρίβω με τα δάχτυλα) είναι το μόνο που βρήκα στο ρέθυμνο και κάνει για νεογνά από ότι μου είπαν και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ...

Εμένα πάντως για δέκα ημερών έχουν τουλαχιστον τριπλασιαστεί... αν και είναι πολυ μικρά ακόμα για νατα βγάλω στο κοινοβιο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα τα εχεις και τωρα τι τα ταϊζεις;

ξερεις μπορεις να τους δωσεις ετοιμη τροφη για μωρα ζωοτοκα με βιταμινες μεσα και αρτεμια κατεψηγμενη που ειναι παρα πολυ καλη και ξεμπερδευεις

Τωρα αν θες να φτιαξεις διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=913

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα τα εχεις και τωρα τι τα ταϊζεις;

ξερεις μπορεις να τους δωσεις ετοιμη τροφη για μωρα ζωοτοκα με βιταμινες μεσα και αρτεμια κατεψηγμενη που ειναι παρα πολυ καλη και ξεμπερδευεις

Τωρα αν θες να φτιαξεις διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=913

Σε 20 λιτρα με τροφη σκονη και ατερμια αποξηραμένη (του κουτιου) και βιταμινες (σταγονες) και δεν περνουν τα πανω τους φιλε GIN... Σε ευχαριστώ για την διεύθυνση του forum που με έστειλες ….!!!!! :bowdown::bowdown::)

Έγινε επεξεργασία - retimniotis
Link to comment
Share on other sites

Ποσα μωρουλια εχεις μεσα;

ΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομη ειμαι φιλη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και τίποτα να μην τα δώσεις(απλά τη τροφή που ρίχνεις) πάλι θα μεγαλώσουν αλλά σίγουρα όχι τόσο γρήγορα,

από την άλλη όμως αν αρχίσουν να γεννάνε δεν σταματάνε, εγώ δεν ξέρω τι να κάνω τα δικά μου ξιφοφοράκια, γνώμη μου μην αγχώνεσαι και κοίτα να το απολαύσεις

Link to comment
Share on other sites

Ποσα μωρουλια εχεις μεσα;

ΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομη ειμαι φιλη :)

:(:blink::bowdown::bowdown: sorry ''φιλεναδα'' δεν ξερω ειναι πολλα ειναι και απο καμπυ και απο μολλυ το πλατυ μου μονο δεν εχει γεννησει και τα εχω ολα εκει μεσα καμια 60αρια μπορει και παραπανω....!!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και τίποτα να μην τα δώσεις(απλά τη τροφή που ρίχνεις) πάλι θα μεγαλώσουν αλλά σίγουρα όχι τόσο γρήγορα,

από την άλλη όμως αν αρχίσουν να γεννάνε δεν σταματάνε, εγώ δεν ξέρω τι να κάνω τα δικά μου ξιφοφοράκια, γνώμη μου μην αγχώνεσαι και κοίτα να το απολαύσεις

Φίλε Alex το ξερώ ότι θα μεγαλώσουν κάποτε απλά είχα μια απορία… Αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά σαν επάγγελμα τόσο περιμένουν δεν νομίζω…..!!!!!πως το κάνουν αυτοι.???και επειδή στο 20αρι που τα έχω με λίγες γέννες ακόμα θα φρακάρει θέλω να μεγαλώσουν γρήγορα να τα χαρίσω σε φίλους και στο forum εδώ γι’αυτό βιάζομαι…!!!μην αγοράζω η φτιάχνω και άλλο ενυδρείο εν μέσω κρίσης τρια εχω ειμαι ενταξει με φτανουν...!!!! :bowdown: :bowdown: :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που κανουν αυτη την δουλεια φροντιζουν και εχεις μεγαλα ενυδρεια γιατι ετσι οπως τα εχεις δεν θα σου μεγαλωσουν γρηγορα και θα αρχισεις να εχεις απολειες

Θα σου ελεγα να βρεις ατομα να τα δωσεις, οχι τα παρα πολυ μικρα καποια που ειναι τουλαχιστον 2εκτατοστα μην τα δωσεις αν ειναι ποιο μικρα θα γινουν μεζες

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που κανουν αυτη την δουλεια φροντιζουν και εχεις μεγαλα ενυδρεια γιατι ετσι οπως τα εχεις δεν θα σου μεγαλωσουν γρηγορα και θα αρχισεις να εχεις απολειες

Θα σου ελεγα να βρεις ατομα να τα δωσεις, οχι τα παρα πολυ μικρα καποια που ειναι τουλαχιστον 2εκτατοστα μην τα δωσεις αν ειναι ποιο μικρα θα γινουν μεζες

??? αν κατάλαβα καλά θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο…!!!! ΟΚ εκτός αυτό..!!! τι τροφή τους δίνουν και με τι συχνότητα για να γίνουν γρήγορα 2εκ...!!! μονό αρτεμια δίνουν η και κάτι άλλο..???? αν ξερεις πες μου σε ευχαριστω :bowdown::bowdown: . αν τα βάλω στα μεγαλύτερα που έχω θα γίνουν σίγουρα μεζεδάκι

Έγινε επεξεργασία - retimniotis
Link to comment
Share on other sites

Απο τροφη σου ειπα μπορεις να τους δωσεις αρτεμια και πολλες βιταμινες μαζι με την τροφη αλλα και η σκονη ειναι πολυ καλη γιατι ειναι εμπλουτισμενη με βιταμινες αλλα θα πρεπει να τα βαλεις σε πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο μονα τους και οχι μαζι μ αλλα θα γινουν μαμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...