Jump to content

Recommended Posts

ΕΧΩ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ 330ΛΤ ΜΕ 5 ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ 20 ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ. ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΕΝΟΥΝ ΣΥΝΝΕΧΕΙΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΥΝΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΣΙΜΟ. ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ PO4 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 2. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ιστορικό και στοιχεία για το ενυδρείο.

Ακόμα και μια φωτογραφία πρόσφατη του ενυδρείου καμιά φορά βοηθά στη διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τον πολυ προσεκτικα και πες μας αν βλεπεις μικροσκοπικα ασπρα στιγματα.Σε τι θερμοκρασια τους εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικο 1:

Το ενυδρειο ειναι 6 μηνων ειχε 5 δισκους και προσφατα εβαλα αλλους 2 δίσκους ο 1 ειναι θυληκος.

Από τα Χριστούγεννα δουλεύει με ένα EHEIM 2028 και 1 2017.

Οι αλλαγες γίνονται κανονικά εβδομαδιαία, οι συνθήκες νερού είναι ph 6, gh 6, kh 4, no2 0, no3 10, nh4 0, po4 2, τους τρεις δισκους τους είχα σε ένα 80λτ για ενα χρονο και δεν είχα κανενα προβλημα, ίσα ίσα που μεγαλώσανε.

Από τη μεταφορα στα 330λτ άρχισαν τα προβλήματα με τις ασθένειες, βέβαια τώρα με την προσθήκη της θυληκιάς έχουν ηρεμήσει κάπως οι τσακωμοί μεταξύ των αρσενικών αλλά και παλι τυνάζουν τα πτερίγιά τους.

Ιστορικο 2:

το άλλο ενυδρείο είναι 160λτ και εχω ενα ζευγάρι δίσκους οι οποίοι εχουν τα ίδια συμπτώματα.οι συνθήκεσ είναι ιδιεσ με το ιστορικο 1. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικο 1:

Το ενυδρειο ειναι 6 μηνων ειχε 5 δισκους και προσφατα εβαλα αλλους 2 δίσκους ο 1 ειναι θυληκος.

Από τα Χριστούγεννα δουλεύει με ένα EHEIM 2028 και 1 2017.

Οι αλλαγες γίνονται κανονικά εβδομαδιαία, οι συνθήκες νερού είναι ph 6, gh 6, kh 4, no2 0, no3 10, nh4 0, po4 2, τους τρεις δισκους τους είχα σε ένα 80λτ για ενα χρονο και δεν είχα κανενα προβλημα, ίσα ίσα που μεγαλώσανε.

Από τη μεταφορα στα 330λτ άρχισαν τα προβλήματα με τις ασθένειες, βέβαια τώρα με την προσθήκη της θυληκιάς έχουν ηρεμήσει κάπως οι τσακωμοί μεταξύ των αρσενικών αλλά και παλι τυνάζουν τα πτερίγιά τους.

Ιστορικο 2:

το άλλο ενυδρείο είναι 160λτ και εχω ενα ζευγάρι δίσκους οι οποίοι εχουν τα ίδια συμπτώματα.οι συνθήκεσ είναι ιδιεσ με το ιστορικο 1. η θερμοκρασια καιστα 2 ειναι 30 βαθμούς :welcome::rockon:

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τα στιγματα είναι πεντακαθαροι εκτοσ απ τις ουρες που εχουν σκιστει απο τους τσακωμούς :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας έλεγες και τις θεραπείες που έχεις κάνει.

Και γενικά τους χειρισμούς που κάνεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

[ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ GENERAL GURE ΜΑΖΙ ΜΕ FURAN.ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ STERAZEN, META ΕΚΑΝΑ ΗΑΜΙΤΑ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΧΑΖΙΝ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ AMTRA MED 2 META COSTAPUR META AMTRA MED 6 KAI ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ PROTOZIN KAI KATA THΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ 2 ΔΙΣΚΟΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΑΜΙΤΑ.

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ 20%, ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΤΑΙΣΜΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 1 ΦΟΡΑ ΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣΦΟΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Ο ΦΩΣΦΟΡΟΣ ΣΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 1, ΣΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΦΘΑΝΕΙ ΣΤΟ 10 ΕΝΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΤΙΡΦΗ ΣΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς κάποιο buffer για να το φέρεις στις τιμές που λες; (ph 6, gh 6, kh 4)

Τι τροφές ταίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουσα buffer αλλα μου ανεβαζει τα φωσφορικα και σταματισα να το χρησιμοποιω, τωρα χρησιμοποιω μονο τιρφη μηπως δω διαφορα στα φωσφορικα. Εχω δοκιμασει ολα τα υλικα αποροφησης και το νερο ουτε στη δεξαμενη ουτε στα ενυδρεια κατεβαινει. Το νερο της βρισης περιεχει φωσφορο γυρω στο 2. Με το που θα μεινει στη δεξαμενη 2 μερες ανεβαινει στο 5 κι οσο παραπανω μεινει ανεβαινουν. Στη δεξαμενη χρησιμοποιω τυρφη και μαξιλαρι για τα φωσφορικα, τωρα το πωσ ανεβαινουν δεν μπορω να το καταλαβω. Στα ενυδρεια μου ειναι 10 τα φωσφορικα με υλικα αποροφησης.

Οι τροφεσ που χρησιμοποιω ειναι:

1) καρδια μοσχαριου κατεψυγμενη

2) tetra beet

3) αποξυραμενη artemia της Ω1.

Μόλις εχθες τελειωσα τη θεραπεια για τι ΧΕΗΑΜΙΤΑ της ΕSHA σε 3πλη δοσολογια και οι δισκοι ακομα ξυνονται και τυναζονται. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω περάσει από το στάδιο φωσφορικών με τιμή 10, να κάποιοι πιθανοί λόγοι αύξησης των φωσφορικών:

1. Υπερβολικό τάισμα, και ιδιαίτερα το κατεψυγμένο.

2. Παράλληλη χρήση buffer φωσφορικών με προσθήκη νερού από τη βρύση σου μπορεί να σηκώσει τις τιμές τους.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κάποιες αλλαγές με νερό αντίστροφης όσμωσης που δεν περιέχει φωσφορικά? Επίσης δοκίμασες να μην ταΐσεις για 2 ημέρες να δεις αν θα ανέβουν τα φωσφορικά από το 2 στο 5?

Γνώμη μου είναι αν βεβαίως είναι εφικτό: προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις νερό Α/Ο προκειμένου να ρίξεις τις τιμές των φωσφορικών. Βάλε παράλληλα στο ένα φίλτρο σου κάποιο υλικό απορρόφησης φωσφορικών, όπως Aquarium Pharmaceuticals Phos-Zorb. Κάνε ένα καλό σιφωνάρισμα του βυθού σου (σκούπισμα) για τυχόν υπολοίματα τροφής. Ελάττωσε το τάισμα για μια εβδομάδα και μέτρα καθημερινά τις τιμές των φωσφορικών ώστε να δεις αν ανεβαίνουν και κράτα ένα ιστορικό.

Αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό Α/Ο μπορείς να κουράρεις το νερό της βρύσης σου σε ένα βαρέλι με ένα φίλτρο που θα έχει αντιφώσφορο, ώστε το νερό της αλλαγής να μην έχει φωσφορικά. Σταμάτα το buffer που τυχόν χρησιμοποιείς.

Ελπίζω να βοήθησα...

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ, ΤΑ ΜΙΣΑ ΦΙΛΤΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ. Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ Α/Ο. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε για αντιφώσφορα, για α/ο μόνο για τους δίσκους σου δεν είπαμε!

Μετά από τις θεραπείες που αναφέρεις παραπάνω, τώρα ποια είναι η εξέλιξη;

Υ.Γ. Μήπως έχει πέσει κανένα απορρυπαντικό στη δεξαμενή σου; Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι και έχεις PO4 στη βρύση; Αν μπορείς βάλτο και στο minime να φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νερό της βρύσης εχει 5, με το τεστ της aquarioum pharmach... τώρα πήρα το μαξιλάρι που λές και το έχω βάλει στη δεξαμενή (βαρέλι) στο φίλτρο μαζί με ένα άλλο υλικό της amtra για το φώσφορο, δουλεύει 2 μέρες και είναι ακόμα στο 5.

Εχω βάλει και τύρφη για να αποφύγω το buffer.

Τα ψάρια παρουσίασαν τα συμπτώματα της HEXAMITA έκανα θεραπεία και έγιναν μια χαρά, καλύτερα από ποτέ. Μόλις έκανα την αλλαγή μετά τη θεραπεία ενώ οι συνθήκες του νερού είναι ιδιες και στη δεξαμενή και στο ενυδρείο, κάθε μέρα έχανα και από ένα ψάρι.

Ενδεικτικά θα σου πώ έχασα 1 δίσκο, 10 καρδινάλιους, 3 γατόψαρα, 3 black tetra, 2 ramirenzi και 3 αρλεκινους.

Τώρα επειδή τα ψάρια τινάζονται και ξύνονται τους ξανακάνω θεραπεία με general qure. Έχουν σταματήσει να ψοφάνε αλλά είμαι προβληματισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ποιές είναι οι ενδείξεις στο νερό του ενυδρείου ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

PH 6,4

ΚΗ 4

GH 7

ΝΟ2 0

ΝΟ3 20

ΑΜ 0

PO4 10

THERM 30

TI ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις είναι από μέτρηση που έγινε σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΚΑΙ ΑΝΑΣΕΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΒΓΕΝΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις ένα σύντομο ιστορικό φαρμάκων που έχεις χρησιμοποίηση ;

Και αν γίνετε να γράφεις με μικρά γράμματα γιατί είναι σαν να φωνάζεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στην αρχή ξεκίνησα με costapure, δεν είδα προκοπή. Συνέχησα με geneeral qure & furan της Aquari..pharma.., πάλι τίποτα. Συνέχησα με hexamita της esha.

μετά έκανα mixazin,protozin & sterazin σταδιακά της water life. Στη συνέχεια έκανα medic2 της amtra. Μετά πάλι general qure στο καπάκι και τιποτα!!! Τελευταία έκαν το hexamita της esha και τα ψάρια δείξανε πολύ καλύτερα.

Όταν έκανα την αλλαγή μετά τη θεραπεία μου έπεσε 5ml παραπάνω απ΄τη δοσολογία algi fix. Έβαλα ένα μεγάλο θυληκό δίσκο και 4 ραμιρενζι. Από εκείνη τη στιγμή και μετά άρχισα να χάνω ψάρια, μέχρι και σήμερα.

Έκανα πάλι general qure και συννεχίζουν και ψοφάνε. 2 ροδόστομοι που πρόλλαβα και είδα είχαν στο ραχιαίο πτερίγιο στο δέρμα ανωμαλίες στο δέρμα σαν να είχαν φουσκόσει τα λέπια και είχανε ένα άσπρο πράγμα. τα ψάρια τώρα δεν τα βρίσκω γιατί τα τρώνε οι δίσκοι, τα μετράω καθε μέρα και λείπει και από ένα. Στο μεταξύ οι δίσκοι έχουν χάσει την όρεξή τους και πανικοβάλονται, τρομάζουν πολύ εύκολα.

Επίσης στη ζευγαρώστρα που έχω, είδα το ζευγάρι να ξύνεται και αυτό.

Φιλικά, ΚΙΜΙ

Link to comment
Share on other sites

Από τον Νοέμβριο μεχρι τωρα. Τα συμπτώματα ειναι τα ιδια μετα τη θεραπεία έκανα τις αλλαγές κανονικά με νερό με ιδιες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε ποια περιοχή βρίσκεσαι δεν μας είπες..

Άσχετα με αυτό, αν το νερό σου δεν είναι απόλυτα καθαρό οι δίσκοι πάντα θα εμφανίζουν προβλήματα. Για να έχει τόσα φωσφορικά το νερό της βρύσης φαντάσου τι άλλο έχει και δεν το μετράς.

Άποψη μου είναι να πάρεις άμεσα μια α/ο και κατά προτίμηση με DI. Δεν ξέρω τι σου έχουν πει αλλά είναι ο απόλυτα καλύτερος τρόπος να έχουμε καθαρό νερό. Τα λεφτά που χαλάς για φάρμακα και προσεχώς ψάρια είναι πολύ περισσότερα.

Αλλαγές νερού και σιφωνάρισμα κάθε πότε κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...