Jump to content

Velvet


Recommended Posts

Γεια σας τελικα τα ψαρακια μου μετα απο 3 εβδομαδες στην καραντινα με υποαλλατοτητα 1010 εβγαλαν velvet κ τα κανω θεραπεια με ενα φαρμακο που λεγεται unimarin της aquarium munster θεραπευει πρωτοζωα βακτηρια κ μυκητες αλλα κ λοιμωξεις κ παρασιτα το θεμα ειναι πως δεν λεει πως εχει μεσα χαλκο εχει γαλακτικη ετακριδινη μπλε του μεθυλενιου χλωριδιο ακριφαλβινης αλας νατριου κ κατι αλλο οχι ομως χαλκο.Τωρα τα εχω με αυτο το φαρμακο 3 μερες μαζι κ λιγο ιοδινη κ βιταμινες...εχετε καποια προσωπικη εμπειρια με την συγκεκριμενη αρρωστια?Ολα τα tips δεκτα ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το κακό προέρχεται από οσμωτικά δερματικά φαινόμενα. Η αλατότητα στο 1010 θεωρείται σχεδόν υφάλμυρο νερό και όχι θαλασσινό. Πως είναι λοιπόν δυνατό να επιβιώσουν θαλασσινοί οργανισμοί σε τέτοια αλατότητα και για τόσο μεγάλο διάστημα.

Κατά τη γνώμη μου θεραπεία υποαλατότητας δεν πρέπει να γίνεται σε πυκνότητες κάτω του 1019 και για το πολύ ένα μήνα. Μεγαλύτερη διαμονή σε αυτές τις συνθήκες θα επιφέρει μόνιμες μη επανορθώσιμες βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το κακό προέρχεται από οσμωτικά δερματικά φαινόμενα. Η αλατότητα στο 1010 θεωρείται σχεδόν υφάλμυρο νερό και όχι θαλασσινό. Πως είναι λοιπόν δυνατό να επιβιώσουν θαλασσινοί οργανισμοί σε τέτοια αλατότητα και για τόσο μεγάλο διάστημα.

Κατά τη γνώμη μου θεραπεία υποαλατότητας δεν πρέπει να γίνεται σε πυκνότητες κάτω του 1019 και για το πολύ ένα μήνα. Μεγαλύτερη διαμονή σε αυτές τις συνθήκες θα επιφέρει μόνιμες μη επανορθώσιμες βλάβες.

Απο χθες ανεβαζω σιγα σιγα την αλλατοτητα κ συνεχιζω κ θεραπεια καποια αλλη συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...