Jump to content

περι αγωγιμοτητας


zapetros

Recommended Posts

καλησπερα .Σημερα εκανα μετρηση στο ενυδρειο με τους δισκους.ειδα λοιπον tds 450.τα δυο βαρελια που εχω το νερο της οσμωσης μου δειχνουν 245 και 270.απο οτι γνωριζω οι δισκοι εκτροφης θελουν περιπου 200-300.ξερει κανεις που οφειλεται αυτο?τι επιπτωσεις εχουν για τα ψαρια και επισης πως μειωνεται?

Link to comment
Share on other sites

Eπιπτωσεις δεν θα εχεις στα ψαρια σου παρα μονο στην γονιποιηση των αυγων και γενικα στο ζευγαρωμα (αμα εχεις).Για να το μειωσεις θα πρεπει να κανεις καποιες αλλαγες νερου με σκετο νερο οσμωσης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eπιπτωσεις δεν θα εχεις στα ψαρια σου παρα μονο στην γονιποιηση των αυγων και γενικα στο ζευγαρωμα (αμα εχεις).Για να το μειωσεις θα πρεπει να κανεις καποιες αλλαγες νερου με σκετο νερο οσμωσης :bowdown:

ναι αλλα ετσι το kh & gh που ειναι ηδη χαμηλα 3 και 3 αντιστοιχα θα πανε περιπατο.κατι ακομα.το tds σε νερο οσμοσης το μετραμε αφου ριξουμε τα ιχνοστοιχεια ή ποιο πριν?παιζει ρολο αυτο στην μετρηση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .Σημερα εκανα μετρηση στο ενυδρειο με τους δισκους.ειδα λοιπον tds 450.τα δυο βαρελια που εχω το νερο της οσμωσης μου δειχνουν 245 και 270.απο οτι γνωριζω οι δισκοι εκτροφης θελουν περιπου 200-300.ξερει κανεις που οφειλεται αυτο?τι επιπτωσεις εχουν για τα ψαρια και επισης πως μειωνεται?

Για τι μοναδα μετρησης μιλας? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για τι μοναδα μετρησης μιλας? :bowdown:

micro siemens

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η αγωγιμότητα στο νερό του ενυδρείου πρέπει να είναι σε αντιστοιχία με την (αν μπορώ να το πω έτσι) εσωτερική αγωγιμότητα του δίσκου. Αυτό έχει να κάνει ουσιαστικά με τη σωστή οσμωτική λειτουργία του ψαριού. Φυσικά και σε σκληρότερο νερό μπορούν να ζήσουν δίσκοι, αλλά είναι ένας μικρός, μόνιμος παράγοντας στρες.

Σύμφωνα με τη βίβλο των δίσκων (Heiko Bleher's Discus) και κατά την αναπαραγωγική περίοδο πιάστηκαν ψάρια σε περιβάλλοντα με αγωγιμότητα κυρίως 10-60μS αλλά φυσικά και με μεγαλύτερη όπως 80 και 120mS. Αν υποθέσουμε ότι αυτοί είναι οι παραμέτροι νερού που επέλεξαν οι ίδιοι οι δίσκοι να ζήσουν και επιπρόσθετα οι δίσκοι εκτροφής προέρχονται από επιλεκτικές αναπαραγωγές άγριων δίσκων (και το DNA τους δεν έχει αλλάξει) τότε έχουμε μια εικόνα σε τι νερό πρέπει να τους κρατάμε.

Για να επιτύχει κανείς τέτοιο περιβάλλον είναι λογικό τα επιθυμητά νούμερα σε ανθρακική και γενική σκληρότητα στο νερό να είναι κοντά στο μηδέν. Σε ένα στρωμένο ενυδρείο και σε δισκά με μικρή ή μεγάλη εμπειρία (τέτοια που να αποτρέπει μεγάλα λάθη) δεν πρόκειται να συμβεί κανένα απρόοπτο, ούτε μεγάλες αυξομειώσεις στο pH, ούτε pH-crash, ούτε θανατηφόρες συγκεντρώσεις φυσικού διοξειδίου. Κάτι από τα παραπάνω ίσως συμβεί αν υπάρχει σε λειτουργία μπουκάλα CO2 αλλά και πάλι πολύ δύσκολα. Απλά διατηρούνται κάποιοι μύθοι από το πρόσφατο παρελθόν που μας στοιχειώνουν και μας ανησυχούν!

Link to comment
Share on other sites

μια που μιλησαμε για ph η ενδειξη του controler δειχνει 5.5 χωρις να κανω χρηση co2

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ετσι το kh & gh που ειναι ηδη χαμηλα 3 και 3 αντιστοιχα θα πανε περιπατο.κατι ακομα.το tds σε νερο οσμοσης το μετραμε αφου ριξουμε τα ιχνοστοιχεια ή ποιο πριν?παιζει ρολο αυτο στην μετρηση?

Και πριν και μετα μετρα.

Πριν για να ξερεις αν "λειτουργει" σωστα ακομα η μεμβρανη σου και σου βγαζει TDS οσο πιο κοντα γινεται στο μηδεν.

Και μετα για να ξερεις που "εφερες" το νερο με τους ηλεκτρολυτες και τη σοδα (αν βαζεις).

Το kH δεν ειναι χαμηλα στο 3 για δισκους (εκτος κι αν περιοριζεται καποιος απο χρηση CO2).

Το gH ειναι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανερχομαι στο θεμα.μετρησα το tds με καθαρο νερο οσμωσης χωρις τα προσθετα και εχω 0 ppm.

αντιστοιχια ppm με microsiemens ξερει να μου πει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησιμο.ευχαριστω Χρηστο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...