Jump to content

Reef Led Project By Akisk


akisk

Recommended Posts

Μετά από τρεις μήνες ψάξιμο, διάβασμα, σχεδίαση, προγραμματισμό και υλοποίηση (που δεν έχει τελειώσει ακόμη) ξεκίνησα ένα πείραμα φωτιστικού με led σε αντικατάσταση ενός 4Χ39Watt T5 που είχα φτιάξει για το 230lt reef μου.

Σκοπός του όλου project ο περιορισμός της κατανάλωσης, της θερμοκρασίας αλλά περισσότερο όλα αυτά που μπορείς να ρυθμίσεις μόνο σε φωτιστικά αυτού του τύπου (η χαρά της δημιουργίας θεωρείται δεδομένη :bowdown: ).

Το φωτιστικό αποτελείται από 48 leds του 1 watt άρα μιλάμε για κατανάλωση 50watt (max).

Ο εγκέφαλος του φωτιστικού είναι ένας microcontroller που κανονίζει όλα αυτά που έχουν τα γνωστά έτοιμα φωτιστικά του ιδίου τύπου, όπως μέγιστη φωτεινότητα ανά ομάδα led, χρόνο ανατολής δύσης, νυκτερινό φωτισμό με κύκλο σελήνης αλλά και περιόδους συννεφιάς.

Το φωτιστικό δουλεύει εδώ και δυο μέρες και σαν πρώτες παρατηρήσεις στα συν είναι η ζωντάνια που έδωσε το simmer effect, αλλά και το χρώμα του φωτός. Εμένα μου φαίνεται πολύ πιο «καθαρό» πολύ πιο αληθινό.

Σαν μείον τα γνωστά δηλαδή η μικρότερη διασπορά του φωτός (φαίνεται λιγότερο φωτεινό) και η κάλυψη στα ακριανά σημεία.

Η πρώτη φωτογραφία πως ήταν και οι επόμενες όπως είναι τώρα. Καλύτερος κριτής φυσικά θα είναι τα ζωντανά μου σε βάθος χρόνου, γιατί ο περιορισμός της κατανάλωσης που έχω πετύχει είναι πολύ μεγάλος (από 160 σε 50).

post-38-1235423664_thumb.jpg

post-38-1235423691_thumb.jpg

post-38-1235423712_thumb.jpg

post-38-1235423733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τον πειραματισμο σου!

Θα περιμενουμε τα αποτελεσματα σου με τον καιρο!

Ποσα kelvin ειναι ο φωτισμος?

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα δείχνει καλύτερο, συν τα οφέλη της κατανάλλωσης.

Το μόνο μειον, επειδή έχει τύχει να δω τέτοιο φωτισμό, είναι η σωστή διασπορά, όπως προανάφερες.

Αλλά αυτό αντιμετωπίζεται με τη σωστή τοποθέτηση των φωτοσυνθετικών ποργανισμών.

Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου στο μέλλον και συγχαρητήρια για την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι φωτογραφίες η διαφορά στην ζωντάνια των χρωμάτων είναι εμφάνης.Μένει να διαπιστωθεί αν είναι κατάλληλος για τους φωτοσυνθετικούς οργανισμούς.

Είναι έτοιμη κατασκευή η το έφτιαξες μόνος σου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτοιμη κατασκευή η το έφτιαξες μόνος σου;

Δεν είναι έτοιμη η κατασκευή, μόνος μου την έφτιαξα / συνέθεσα. Το κύκλωμα των led και του microcontroller που τα ελέγχει το σχεδίασα και προγραμμάτισα μόνος μου.

Το υποσύστημα των οδηγών ρεύματος και το τροφοδοτικό τα αγόρασα έτοιμα. Η λεκάνη του φωτιστικού είναι αυτή που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άκη .

Αξιέπαινη προσπάθεια.

Το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλό.

Μου αρέσουν και τα δύο πορτοκαλί leds που έβαλες για να καλύψεις το φάσμα. :bowdown:

Το πρόβλημα της θερμοκρασίας πώς το έλυσες ? φαντάζομαι ψύκτρα και ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτοιμη η κατασκευή, μόνος μου την έφτιαξα / συνέθεσα. Το κύκλωμα των led και του microcontroller που τα ελέγχει το σχεδίασα και προγραμμάτισα μόνος μου.

Το υποσύστημα των οδηγών ρεύματος και το τροφοδοτικό τα αγόρασα έτοιμα. Η λεκάνη του φωτιστικού είναι αυτή που είχα.

Άξιος :bowdown:

Περιμένουμε πλήρες φωτογραφική παρουσίαση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα μηνύματά σας.

@Stathis: Καλά είσαι ο πιο παρατηρητικός Στάθη :bowdown: Ψύξη μέχρι στιγμής μόνο με ψύκτρες και αργότερα ίσως θα μπουν και ανεμιστήρες. Αυτό επειδή τα δουλεύω στα 350mA (μπορούν να δουλέψουν στα 700+) πιστεύω ότι η θερμοκρασία τους δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν κάνω κάποιες μετατροπές και τα οδηγήσω με περισσότερο ρεύμα τότε σίγουρα θα χρειαστώ ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο! μπραβο!

ευχομε να κανεις updates!

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω σκεφτομουν να κανω κατι τετοιο οταν εφτιαχνα το φωτιστικο...τα λεντακια ειναι παουερ λεντ η απλα????εχω μετρητη λουμεν και το απλο λεντ δεν εβγαζε πολλα για αυτο και εγκατελειψα την ιδεα...γιατι το παουερ λεντ ηταν ακριβο...

Link to comment
Share on other sites

Τα led είναι τα Luxeon Rebel. Και ναι είναι ακριβά αλλά κάθε λευκό βγάζει 100lumen (στα 350mA που τα οδηγώ εγώ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανά νέο απο το φωτιστικό έχουμε;

Πως πάει ;

Σε γενικές γραμμές καλά πάει (να μην ήταν και τόσο ακριβά... :D ).

Μέχρι χθες δεν είχα κάνει κάποια αλλαγή και παρατήρησα ότι ουσιαστικά η ανάπτυξη ήταν η ίδια με το προηγούμενο setup με εξαίρεση τα άκρα. Έτσι έβαλα από χθες μερικά ακόμη led οπότε αισίως βρίσκομαι στα 80-84watt συνολικής κατανάλωσης που αφορά τον φωτισμό (αντί 160watt με τις Τ5). Τώρα έχει αρκετά περισσότερο φως και πιστεύω ότι άλλα led δεν θα χρειαστώ. Από δω και πέρα ίσως κάνω κάποιες τροποποιήσεις στους οδηγούς ρεύματος ώστε να τα οδηγήσω στα 500mA (τώρα τα έχω χαλαρά στα 350mA), αλλά τότε θα πρέπει να μπουν και ανεμιστήρες για να βοηθήσουν τις ψήκτρες τους. Για τώρα δεν βλέπω να χρειάζονται (το καλοκαίρι όμως μάλλον θα χρειαστούν έτσι και αλλιώς).

Έτσι είναι τώρα...

post-38-1238794270_thumb.jpg

post-38-1238794284_thumb.jpg

post-38-1238794299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω εγω καποια αξιοσημιωτη διαφορα, ουτε προς το χειροτερο, αλλα ουτε και καποια εμφανη αναπτυξη, αντε να δουμε με τα νεα λεντ!!!

εσυ βεβαια εχεις δει μια διαφορα... στο λογαριασμο της ΔΕΗ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Φιλε μου θέλω και εγω να φτιάξω..θα κάνεις μια παρουσίαση τι εκάνεσ και πόσο κόστισε ? ευχαριστώ... :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε μου θέλω και εγω να φτιάξω..θα κάνεις μια παρουσίαση τι εκάνεσ και πόσο κόστισε ? ευχαριστώ... :-P

καλησπερα ναι μετα απο τοσο καιρο μπορεις να κρινεις και να συμβουλευσεις.εγω τωρα θα αγορασω φωτιστικο και ειμαι ανμεσα.Τ5 η μια και καλη LED :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα Update??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...