Jump to content

Ιδανικες τιμες?


fanis075

Recommended Posts

Καλημερα. Τον τελευταιο καιρο εχω μπλεξει με την μπεμπα μου :bowdown: και με την δουλεια μου και ο ελευθερος μου χρονος ειναι πλεον ελαχιστος.

Η ερωτηση μου ειναι πολυ απλη..... Πιο απλη δεν γινεται!

Ποιες θεωρειτε οτι πρεπει να ειναι οι ιδανικες τιμες σε reef: (ή εστω σε ποιο ευρος θα πρεπει να κινουμαστε ωστε να μην αρχισουν τα προβληματα)

Ασβεστιο

Μαγνησιο

kH

Πεντε μηνες που ασχολουμε με θαλασσα ακουω πολλα απο πολλους (ενυδρειοφιλους & επαγγελματιες) οπως: kH 9-11 ή kH 10-12 Μαγνησιο 1250-1300 ή μην πεσεις ποτε κατω απο 1400-1500 και πολλα αλλα τετοια.

Υπαρχει περιπτωση τα παραπανω (χαμηλες τιμες ή υψηλες τιμες) να ευθυνονται για ξαφνικο ασπρισμα και θανατο καποιων κοραλιων?

Για ριξτε καμια ιδεα-γνωμη.

Ευχαριστω

Φανης

ΥΓ. Ελπιζω στην κοπη της πιτας να περασατε καλα :bowdown: μιας και δεν καταφερα να ερθω Αθηνα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τον τελευταιο καιρο εχω μπλεξει με την μπεμπα μου :bowdown: και με την δουλεια μου και ο ελευθερος μου χρονος ειναι πλεον ελαχιστος.

Η ερωτηση μου ειναι πολυ απλη..... Πιο απλη δεν γινεται!

Ποιες θεωρειτε οτι πρεπει να ειναι οι ιδανικες τιμες σε reef: (ή εστω σε ποιο ευρος θα πρεπει να κινουμαστε ωστε να μην αρχισουν τα προβληματα)

Ασβεστιο.....400 - 425

Μαγνησιο.....1300 - 1500

kH.........8 - 12

Πεντε μηνες που ασχολουμε με θαλασσα ακουω πολλα απο πολλους (ενυδρειοφιλους & επαγγελματιες) οπως: kH 9-11 ή kH 10-12 Μαγνησιο 1250-1300 ή μην πεσεις ποτε κατω απο 1400-1500 και πολλα αλλα τετοια.

Υπαρχει περιπτωση τα παραπανω (χαμηλες τιμες ή υψηλες τιμες) να ευθυνονται για ξαφνικο ασπρισμα και θανατο καποιων κοραλιων?

Για ριξτε καμια ιδεα-γνωμη.

Ευχαριστω

Φανης

ΥΓ. Ελπιζω στην κοπη της πιτας να περασατε καλα :bowdown: μιας και δεν καταφερα να ερθω Αθηνα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να κρατάς το ΚΗ, σταθερά πάνω από 10, για να είσαι σίγουρος ότι έχεις σωστές τιμές. Ο λόγος είναι ότι το κάθε τεστ μετράει τα δικά του.

Όσον αφορά το άσπρισμα, ειδικά των ακροπορών, σε χαμηλές τιμές ΚΗ και ενώ μπορεί να δείχνουν αρχικά υγιείς, μπορεί να συμβεί μέσα σε 24 ώρες.

Τα LPS δείχνουν κάποια σημάδια υποστροφής και ίσως τα προλάβεις εν διορθώσεις έγκαιρα τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...