Jump to content

Aπλα να μοιραστω τη χαρα μου!


fishnewb

Recommended Posts

Καλη σας μερα! Απο εχθες εβαλα στο ενυδρειο που στρωνεται με βακτηρια, τον μονομαχο μου! Καποιοι γνωστες μου ειπαν οτι μπορω ανετα να τον βαλω μεσα λογω ανθεκτικοτητας του ψαριου και λογω λιτρων (63 λτ με ενα ψαρακι) ετσι κι εγω τον εβαλα μεσα...

Παιδια! τι ατομα ειναι οι μονομαχοι!! Δηλαδη τετοια χαρα καιρο ειχα..Τι χορος, τι ναζι, τι κολπα στο νερο.. σαν τρελλος κανει! εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ χαρουμενος.Τριγυριζει αναμεσα στα φυτα και νομιζω οτι εχει βρει τη 'γωνια' που του αρεσει να υπερασπιζεται πιο πολυ.

Εχθες το βραδυ εφαγα την πρωτη 'φρικη' αφου εχουν περασει ωρες που ειχε μπει και ειχε αρχισει να ξεψαρωνει,

ξαφνικα βλεπω το ψαρι μου να βγαζει τα βραγχια του εξω σαν 'πεταλα' και τα φτερα τουμπανο...ΩΧ!!! λεω! το ψαρι μου διαλυεται, θα σκασει, κατι δεν εκανα καλα και πεθαινει... πολυ ασχημο συναισθημα. Παιρνω αμεσως τηλ. ενα φιλο και γελαει μαζι μου αφου μου εξηγει οτι βλεπει τον εαυτο του καπου στο τζαμι και ετοιμαζεται για μαχη νομιζοντας οτι βλεπει αλλο αρσενικο!! Δοξα τω Θεω λεω και σταυροκοπιεμαι. Δεν ειχα ιδεα παιδες. το ονομα μου δεν ειναι αλλωστε τυχαιο!

Αυτα ηθελα να μοιραστω και σας ευχαριστω πολυ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλιάς θα είναι μέσα στα 63 λίτρα! Φρόντισε να ελέγχεις τις τιμές του νερού, δηλαδή τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 τώρα που είσαι στο στρώσιμο! Όταν με το καλό στρωθεί καλά το ενυδρείο μπορείςς να προσθέσεις σαλιγκαράκια (Apple Snails) και κάνένα μικρό Ancistrus. Μην μπεις στον πειρασμό να βάλεις άλλα ψάρια γιατί παλά δεν γίνεται μαζί με τον μονομάχο!

Εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλιάς θα είναι μέσα στα 63 λίτρα! Φρόντισε να ελέγχεις τις τιμές του νερού, δηλαδή τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 τώρα που είσαι στο στρώσιμο! Όταν με το καλό στρωθεί καλά το ενυδρείο μπορείςς να προσθέσεις σαλιγκαράκια (Apple Snails) και κάνένα μικρό Ancistrus. Μην μπεις στον πειρασμό να βάλεις άλλα ψάρια γιατί παλά δεν γίνεται μαζί με τον μονομάχο!

Εύχομαι καλή συνέχεια!

Φιλε Νικο σκεφτομαι να βαλω ενα πλεκο για την αλγη και ενα γατοψαρο για να τρωει τις τροφες απο κατω.. συμφωνεις η θα τιγκαρει το ενυδρειο γιατι καποια στιγμη θα βαλω 4-5 νεον?

Επισης γιατι να προτιμησω σαλιγκαρια, και κατι αλλο.. εχω ακουσει οτι πολλαπλασιαζοναι μονα τους (?) δηλ. μια κυρια ειχε 1 στην αρχη και μετα ειχε 5!!

Έγινε επεξεργασία - fishnewb
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο σκεφτομαι να βαλω ενα πλεκο για την αλγη και ενα γατοψαρο για να τρωει τις τροφες απο κατω.. συμφωνεις η θα τιγκαρει το ενυδρειο γιατι καποια στιγμη θα βαλω 4-5 νεον?

Πλέκο και γατόψαρα υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ!!! Πριν κάνεις το οτιδήποτε θα πρέπει να μελετήσεις πάρα πολύ καλά και να βασιστείς στις δικιές σου γνώσεις και όχι σε όσα σου πουν οι γύρω σου.

Ο πλέκο που που προτείνω εγώ είναι ΑΥΤΟΣ. Λέγετε Ancistrus cf. cirrhosus, μένει μικρός σε μέγεθος και μπορεί να συνδυαστεί με τις ανάγκες της ποιότητας νερού με αυτές του μονομάχου.

Όταν λες γατόψαρο δεν ξέρω τί εννοείς, καθότι και τα πλέκο είναι γατόψαρα και μπορούν να κάνουν μία χαρά την δουλειά του καθαρισμού του βυθού από υπολοιπόμενες τροφές.

Τα νέον.... ξέχνα τα!

Ψάξε καλά και διάβασε πολύ πριν κάνεις το οτιδήποτε!

Τεστ νερού έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πλέκο και γατόψαρα υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ!!! Πριν κάνεις το οτιδήποτε θα πρέπει να μελετήσεις πάρα πολύ καλά και να βασιστείς στις δικιές σου γνώσεις και όχι σε όσα σου πουν οι γύρω σου.

Ο πλέκο που που προτείνω εγώ είναι ΑΥΤΟΣ. Λέγετε Ancistrus cf. cirrhosus, μένει μικρός σε μέγεθος και μπορεί να συνδυαστεί με τις ανάγκες της ποιότητας νερού με αυτές του μονομάχου.

Όταν λες γατόψαρο δεν ξέρω τί εννοείς, καθότι και τα πλέκο είναι γατόψαρα και μπορούν να κάνουν μία χαρά την δουλειά του καθαρισμού του βυθού από υπολοιπόμενες τροφές.

Τα νέον.... ξέχνα τα!

Ψάξε καλά και διάβασε πολύ πριν κάνεις το οτιδήποτε!

Τεστ νερού έχεις?

Τεστ θα αγορασω αυριο μιας και εκανα την 1η μετρηση στο pet shop και εδειξαν ολα καλα για αρχη εκτος απ τη σκληροτητα του νερου που ειναι πολυ υψηλη και μου συνεστησαν υγρη τυρφη να μαλακωσει το νερο,ενα φσιτ καθε βδομαδα.Οποτε λεω ολα καλα μεχρι εδω. Οσον αφορα τις γνωσεις δεν εχω για να βασιστω..μαλλον 'γατοψαρο' θεωρω αυτον τον τυπο που ειναι μονιμως στον βυθο και ναι, μοιαζει πολυ με πλεκοστομο (χωρις να εχω αποσαφινησει τις διαφορες μεσα μου στα λεω ετσι).Τα νεον τα ξεχναω ε? μαλιστα.. και μου αρεσε πολυ ως ιδεα. Ειδα τον πλεκο που προτεινες, και μου φαινεται πρεπει οντως να το ριξω λιγο στο διαβασμα γιατι δεν γινεται αλλιως, οποτε ας χορεψω τωρα!

Έγινε επεξεργασία - fishnewb
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι πολυ υψηλη η σκληροτητα? Σε ποιο σημειο της Αττικης εισαι?

Ποση σκληροτητα σου ειπαν οτι εχεις?

Μηπως εβαλες ασβεστολιθικο χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι πολυ υψηλη η σκληροτητα? Σε ποιο σημειο της Αττικης εισαι?

Ποση σκληροτητα σου ειπαν οτι εχεις?

Μηπως εβαλες ασβεστολιθικο χαλικι?

Γιωργο μενω στη Λυκοβρυση και η αληθεια ειναι οτι το νερο εδω δεν πινεται, και μεις με μεταλλικο τη βγαζουμε.

Το GH δεν το ξερω ακριβως μιας που μου το ειπε η φιλη που εκανε το τεστ αλλα δεν το συγκρατησα.Τωρα που θα παρω τα δικα μου τεστ θα μαθαινω καλυτερα τα πραγματα σιγα σιγα αφου θα ασχολουμαι μονη μου.Το χαλικι οχι δεν ειναι ασβεστολιθικο.

Link to comment
Share on other sites

καλος ορισες στην παρεα μας και καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...