Jump to content

τα φώτα σας παρακαλώ


gantalf

Recommended Posts

Παιδιά χαιρετώ και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με έναν δίσκο μου.

Τον πήρα πριν κανα μήνα γύρω στα 16-17 εκατοστά αλλά δεν τρώει ακόμα. Του ρίχνω τα πάντα από τροφές κατεψυγμένη καρδιά, bloodworms, φυλαράκια (όλη την σειρά της tropical σε αποξηραμένη) αλλά αυτός τίποτα.

Παρατηρώντας τον είναι σε εξαιρετική κατάσταση και από αναπνοές σούπερ, περιττώματα δεν έχω δει.

Τον έκανα 2 θεραπείες μπας και υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

αύξηση θερμοκρασίας 1 εβδομάδα 34 βαθμούς. Φάρμακο hexa-ex την 2 εβδομάδα.

Και επειδή τον πέτυχα να ξύνεται ορισμένες φορές στο θερμοστάτη τον έκανα και με tremazol.

To ψάρι δείχνει και αυτή την στιγμή που μιλάμε μιά χαρά απλά δεν λέει να φάει...

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσας το συγκεκριμένο πρόβλημα? αν ναι πώς το έλυσε.

Να σημειώσω ότι στις τροφές έχω ρίξει πολλές φορές και διεγερτικά όπως entice καθώς και ΄σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με έναν δίσκο μου.

Τον πήρα πριν κανα μήνα γύρω στα 16-17 εκατοστά αλλά δεν τρώει ακόμα. Του ρίχνω τα πάντα από τροφές κατεψυγμένη καρδιά, bloodworms, φυλαράκια (όλη την σειρά της tropical σε αποξηραμένη) αλλά αυτός τίποτα.

Παρατηρώντας τον είναι σε εξαιρετική κατάσταση και από αναπνοές σούπερ, περιττώματα δεν έχω δει.

Τον έκανα 2 θεραπείες μπας και υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

αύξηση θερμοκρασίας 1 εβδομάδα 34 βαθμούς. Φάρμακο hexa-ex την 2 εβδομάδα.

Και επειδή τον πέτυχα να ξύνεται ορισμένες φορές στο θερμοστάτη τον έκανα και με tremazol.

To ψάρι δείχνει και αυτή την στιγμή που μιλάμε μιά χαρά απλά δεν λέει να φάει...

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσας το συγκεκριμένο πρόβλημα? αν ναι πώς το έλυσε.

Να σημειώσω ότι στις τροφές έχω ρίξει πολλές φορές και διεγερτικά όπως entice καθώς και ΄σκόρδο.

Φιλε γκανταλφ και εγω εχω το ιδιο προβλημα με 5 δισκουλιδες οι οποιοι δεν τρωνε εδω και 10 μερες (υπαρχει αναρτημενο ποστ μου που μπορεις να δεις) και σημερα επιτελους εφαγε ο πιο μικρος της παρεας!!!!!! :bowdown: Και ελπιζω να ξεκινησουν και οι υπολοιποι γιατι αγχωνομαι.Η διατροφη τους ειναι ποικοιλια τροφων αλλα τιποτα. Αυτο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι να ελλατωσω λιγο το φως, 2 αλλαγες νερου σε 10 μερες συνολο 100 λιτρα και αρκετη υπομονη να ξαμοληθουν και οι υπολοιποι.Θα παρακολουθω το θεμα σου γιατι με αφορα.Αληθεια οι τιμες του νερου σου ποιες ειναι?Μεσα στο ενυδρειο μονο τον δισκο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

τον έχω βάλει σε καραντίνα για να παρατηρήσω αν θα φάει, υπάρχει περίπτωση να τρώει όταν δεν είμαι εγώ μπροστά γιαυτό η καραντίνα δεν έχει υπόστρωμα και έτσι φαίνεται αν θα φάει ή όχι. Στην αρχή τον είχα σε χαμηλό Ph 5-5.5 και τώρα τον έχω ανεβάσει ph πιστεύοντας ότι ο εκτροφέας πιθανόν να τον είχε σε ψηλά ph μιάς και τον ενδιαφέρει η γρήγορη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορει να κανω και λαθος, αλλα εχω διαβασει οτι δεν κανει να δινουμε καρδια μοσχαριου στους δισκους..

Μονο και μονο αν σκεφτουμε οτι δεν υπαρχει μοσχαρι στα μερη εκεινα, και ποσο μαλλον ψιλοκομμενη καρδια..

Εδω στα πιρανια, την δινουμε μια φορα στον μηνα και αν...

Link to comment
Share on other sites

τον έχω βάλει σε καραντίνα για να παρατηρήσω αν θα φάει, υπάρχει περίπτωση να τρώει όταν δεν είμαι εγώ μπροστά γιαυτό η καραντίνα δεν έχει υπόστρωμα και έτσι φαίνεται αν θα φάει ή όχι. Στην αρχή τον είχα σε χαμηλό Ph 5-5.5 και τώρα τον έχω ανεβάσει ph πιστεύοντας ότι ο εκτροφέας πιθανόν να τον είχε σε ψηλά ph μιάς και τον ενδιαφέρει η γρήγορη ανάπτυξη.

Για να καταλαβω γιατι μπερδευτηκα λιγο τον εχεις 1 μηνα σε καραντινα η μετα απο ενα μηνα για να παρατηρησεις αν τρωει τον εβαλες σε καραντινα?Και κατι αλλο που μου προξενησε την εντυπωση η αυξηση ph απο τους εκτροφεις ειναι για την γρηγοροτερη αναπτυξη???????????? :bowdown: Παιζει τετοιο πραγμα?? η δεν καταλαβα ουτε εδω??

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω γιατι μπερδευτηκα λιγο τον εχεις 1 μηνα σε καραντινα η μετα απο ενα μηνα για να παρατηρησεις αν τρωει τον εβαλες σε καραντινα?Και κατι αλλο που μου προξενησε την εντυπωση η αυξηση ph απο τους εκτροφεις ειναι για την γρηγοροτερη αναπτυξη???????????? :bowdown: Παιζει τετοιο πραγμα?? η δεν καταλαβα ουτε εδω??

μετά από ένα μήνα τον έβαλα σε καραντίνα. Οι εκτροφείς συνήθως διατηρούν υψηλά ph στους δίσκους. Τουλάχιστον αυτό ακούω από τους ποιό πολλούς, γύρω στα 7.0 Ph

Link to comment
Share on other sites

"Γιαλαντζη" μυαλο δεν βαζεις. Ασε ησυχο το ψαρι μηπως βρει την υγεια του.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν θες και άλλη μία γνώμη θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή

και να περιμένεις.Προσπαθώντας να κάνεις το ψάρι να φάει και

αλλάζοντας του γυάλα για να το παρακολουθείς, μάλλον το

στρεσάρεις.Και όσο το στρεσάρεις δεν γίνεται τίποτα.Εφ'όσον

το ψάρι δίχνει να είναι σε καλή κατάσταση περίμενε.Εγώ έχω δίσκο

5 μήνες και δεν τον έχω δει να τρώει ούτε μια φορά την ώρα που

ρίχνω τροφή.Όλη τις άλλες ώρες όμως τον βλέπω να τσιμπολογάει

εδώ κι εκεί.Αν δεν έτρωγε δεν θα ζούσε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΚΟΥΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗΝ ΛΟΙΠΟΝ ΡΙΧΝΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΠΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ TETRA PRIMA ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΘΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΑΝΕ ΑΠΟ ΚΑΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.

Υ.Σ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙΣ ΕΠΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΟΦΗ TETRA PRIMA ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

:unsure::unsure::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γκανταλφ και εγω εχω το ιδιο προβλημα με 5 δισκουλιδες οι οποιοι δεν τρωνε εδω και 10 μερες (υπαρχει αναρτημενο ποστ μου που μπορεις να δεις) και σημερα επιτελους εφαγε ο πιο μικρος της παρεας!!!!!! :unsure: Και ελπιζω να ξεκινησουν και οι υπολοιποι γιατι αγχωνομαι.Η διατροφη τους ειναι ποικοιλια τροφων αλλα τιποτα. Αυτο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι να ελλατωσω λιγο το φως, 2 αλλαγες νερου σε 10 μερες συνολο 100 λιτρα και αρκετη υπομονη να ξαμοληθουν και οι υπολοιποι.Θα παρακολουθω το θεμα σου γιατι με αφορα.Αληθεια οι τιμες του νερου σου ποιες ειναι?Μεσα στο ενυδρειο μονο τον δισκο εχεις?

Αν αγχωνεσαι εσυ με μονο 300 δισκους :wacko: εμεις τι να πουμε!! Τελικα ο δικος μου εφαγε μετα απο 10 μερες

:unsure: και τωρα τρεχει πρωτος στην τροφη. Ευχομαι να γινει το ιδιο και στους δικους σας.

Χρονια πολλα σε ολους με υγεια σε εμας και τους μικρους μας φιλους.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗΝ ΛΟΙΠΟΝ ΡΙΧΝΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΠΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ TETRA PRIMA ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΘΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΑΝΕ ΑΠΟ ΚΑΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.

Υ.Σ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙΣ ΕΠΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΟΦΗ TETRA PRIMA ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

:wacko::wacko::wacko:

Εχουν περασει ηδη .......ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ!!!! Που το βρηκες και το ξεθαψες; :unsure:

Υ.Γ. Γραφε με μικρα.- :unsure:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Discus fan Συγνωμη δεν το ειδα οτι το post ειναι δυο μηνων θα προσπαθησο αλλη φορα να μην κανο τετια λαθη

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...