Jump to content

Recommended Posts

Το θέμα είναι να πέφτουν ιδέες, εσείς θα αποφασίσετε για την τελική φόρμα δικαιωματικά. :thumbup:

ΕΜΕΙΣ όλοι μαζί θα αποφασίσουμε για την φόρμα! Το θέμα είναι σε πρώτη φάση να κάνουμε σωστή μελέτη της κατάστασης ώστε αν χρειαστούν στην πορεία αλλαγές να είναι μικρές και να μην αλλάξουν ολοκληρωτικά την φόρμα!

@ chrisx

Τα συγχαρήκια μου! :closedeyes:

Μπορούμε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο... Το θέμα είναι να έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με το ΑΖ και να μην λειτουργεί μέσω link...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν γίνετε όταν πατάμε νέο θέμα στις ασθένειες να βγαίνει αυτή η φόρμα????

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ όλοι μαζί θα αποφασίσουμε για την φόρμα! Το θέμα είναι σε πρώτη φάση να κάνουμε σωστή μελέτη της κατάστασης ώστε αν χρειαστούν στην πορεία αλλαγές να είναι μικρές και να μην αλλάξουν ολοκληρωτικά την φόρμα!

Aκριβώς, πρώτα πρέπει να βγει απόφαση του τι θα περιέχει η φόρμα.

Μπορούμε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο... Το θέμα είναι να έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με το ΑΖ και να μην λειτουργεί μέσω link...

Νίκο το σήκωσα στο site μου απλά για να το βλέπουμε κατά την δημιουργία, αν τελικά προκύψει η τελική φόρμα και το στήσω, στέλνω τον κώδικα σε κάποιον Moderator και το σηκώνει στο aquazone.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω :

- Να ρωταται εκτος απο τα λίτρα και οι διαστασεις του ενυδρειου.

Συμφωνω γιατι πχ το αγγελοψαρο θελει υψος. Επισης πολλοι κανουν λαθος εκτιμηση των λιτρων. Θα προσθεσω και το παχος του τζαμιου. Με αυτο το πεδιο καταργουμε το πεδιο "λιτρα" τα οποια θα υπολογιζονται αυτοματα με πιθανο πραγματικο ογκο νερου -20%

- Στα Ψάρια, εκτος απο είδη και αριθμός, να ρωταται και το μεγεθος ή ηλικία (αλλο να εχεις 2 οσκαρ 5 εκ. και αλλο 30)

- Να ρωταται και θερμοκρασια του νερού αλλαγής.

- Να ρωταται με τι τεστ μετραει τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μπορέσουμε να κερδίσουμε πολύτιμο χρόνο από την διάγνωση και φυσικά να κάνουμε πιο εύκολη την αντιμετώπιση παρόμοιων ασθενειών διαβάζοντας προηγούμενες περιπτώσεις!!!

Από 'κει και πέρα, ανάλογα με την περίπτωση θα κάνουμε τις κατάλληλες ερωτήσεις.

:hysterical:

Για ρίξτε μια ματιά εδώ :

http://users.sch.gr/xhras/uploads/fishes2/form.php

το έκανα λίγο πρόχειρα, για να πάρετε μια ιδέα. Αν κάτι τέτοιο εξυπηρετεί μπορώ να σας φτιάξω τον κώδικα ή έστω ένα μεγάλο κομμάτι. Δεν ασχολήθηκα με μορφοποίηση κλπ, κάτι που μπορεί να γίνει αργότερα. Αν καταλήξετε τι στοιχεία θα απαιτεί η φόρμα και τι λειτουργίες θα κάνει, το ετοιμάζω και το βλέπετε.

:thumbup:

ΕΜΕΙΣ όλοι μαζί θα αποφασίσουμε για την φόρμα! Το θέμα είναι σε πρώτη φάση να κάνουμε σωστή μελέτη της κατάστασης ώστε αν χρειαστούν στην πορεία αλλαγές να είναι μικρές και να μην αλλάξουν ολοκληρωτικά την φόρμα!

@ chrisx

Τα συγχαρήκια μου! :closedeyes:

Μπορούμε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο... Το θέμα είναι να έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με το ΑΖ και να μην λειτουργεί μέσω link...

:thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά εδώ :

http://users.sch.gr/xhras/uploads/fishes2/form.php

το έκανα λίγο πρόχειρα, για να πάρετε μια ιδέα. Αν κάτι τέτοιο εξυπηρετεί μπορώ να σας φτιάξω τον κώδικα ή έστω ένα μεγάλο κομμάτι. Δεν ασχολήθηκα με μορφοποίηση κλπ, κάτι που μπορεί να γίνει αργότερα. Αν καταλήξετε τι στοιχεία θα απαιτεί η φόρμα και τι λειτουργίες θα κάνει, το ετοιμάζω και το βλέπετε.

Φιλε μου ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ... :closedeyes:

Αυτο λεγαμε με τον Νικο χθες το απογευμα, το πως δηλαδη θα καναμε κατι τετοιο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά, κάντε δοκιμές και προτείνετε διορθώσεις κλπ.

http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/fishes2/form.php

Για τις photo θεωρώ ότι θα έχουν ανεβεί κάπου (photobucket κλπ). Αν χρειάζεται να γίνεται upload κατευθείαν από το PC του χρήστη, θα χρειασθεί να το αναλάβει κάποιος από το aquazone (αν χρειασθεί βοήθεια εννοείται ότι μπορώ να τον βοηθήσω).

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ΜΠΡΑΒΟ !!!!

ΥΓ. καπου "χτυπησε"

Parse error: syntax error, unexpected T_VARIABLE, expecting ',' or ';' in /users/lak/lyk-kastor/xhras/public_html/uploads/fishes2/result.php on line 101

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. καπου "χτυπησε"

Parse error: syntax error, unexpected T_VARIABLE, expecting ',' or ';' in /users/lak/lyk-kastor/xhras/public_html/uploads/fishes2/result.php on line 101

Το πείραζα εγώ!

Τώρα είναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

@ chrisx

:hysterical:

Δεν έχω χρόνο να πειραματιστώ τώρα πάνω της, οπότε αφήνω πιθανά σφάλματα της εφαρμογής σε άλλους :thumbup: ...

Ως πρώτες παρατηρήσεις:

Νομίζω πως είναι αχρείαστη πληροφορία ο τρόπος παροχής CO2. Ή αν είναι να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να είμαστε πιο αναλυτικοί, οπότε και πιο πολύπλοκοι.

Επίσης θεωρώ πως οι διαστάσεις του ενυδρείου δεν πολυβοηθάνε.... Περισσότερο μου πάει σε άχρηστη πληροφορία. Και ο λόγος που το λέω αυτό είναι πως σε κάθε περίπτωση θα έχουμε να κάνουμε με ασθένεια ενός ψαριού. ΚΑΝΕΙΣ δεν πιστεύω πως θα αγοράσει άλλο ενυδρείο μόνο και μόνο για μία ασθένεια. Δεν λέω αν θα κάνει καλώς ή κακώς. Απλά ας είμαστε ρεαλιστές. Τα λίτρα από μόνα τους αρκούν ή έστω τα λίτρα στο... περίπου!

Πρέπει να θυμόμαστε πως η φόρμα θα πρέπει να είναι γρήγορη στη χρήση, και κυρίως πρακτική. Αν είναι να βάζουμε τον καθένα να συμπληρώνει ύψη, πλάτη, μήκη, πάχη τζαμιών κλπ.... Εγώ θα σας σιχτήριζα και θα έξαχνα αλλιώς τη λύση. Πιστεύω να καταλαβαίνεται το σκεπτικό μου!

Θεωρώ πιο απαραίτητη την πληροφορία του αν υπάρχει καραντίνα (ΝΑΙ/ΟΧΙ) παρά τα παραπάνω...

Τέλος... Όσον αφορά τις φωτογραφίες. Πολύ σωστά κάποιοι χρησιμοποιούν το photobucket. Κάποιοι άλλοι όμως δεν το χρησιμοποιούν και γι'αυτό δεν θα πρέπει να τους αποκλείσουμε από την διαδικασία. Οπότε η πρότασή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι να παραμείνει η φόρμα ως έχει αλλά να δίνει KAI την δυνατότητα upload μέσω του φόρουμ ή ακόμα καλύτερα, αν θα μπορούσε να δημιουργηθεί κάποια θέση στον server ώστε να μπορούμε να κάνουμε το αντίστοιχο με αυτό που κάνουμε στο photobucket. Αυτό βέβαια πρέπει να συζητηθεί από τους MODs.

Πιστεύω πως ο Σταμάτης θα το δει και θα ενημερώσει αυτούς που πρέπει :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου chrisx πολυ καλη η προσπαθεια σου, μπραβο!!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

-Να καταχωρουνται ΜΟΝΟ διαστασεις ενυδρειου και παχος τζαμιου. Το συστημα θα υπολογιζει τα καθαρα λιτρα, αφαιροντας το παχος του τζαμιου και ενα 15-20% επιπλεον για το χαλικι-διακοσμηση. Το αποτελεσμα αυτο θα αναφερεται μονο στην αναφορα. Δεν χρειζεται να υπολογιζεται πανω στη φορμα.

-Οπου ζητουνται αριθμητικα δεδομενα (πχ διαστασεις, ΝΟ2, χρονος λειτουργιας,κτλ) να αναφερεται σε τί μοναδες ζητουνται (cm, mg/lt, μηνες, αντίστοιχα)

-Επιμενω ομως, χωρις να γνωριζω αν ειναι εφικτο, να γινεται χρηση check boxes και roll bars (αν το λεω σωστα) σε καποιες επιλογες.

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: στη φιλτρανση πιστευω θα ηταν καλυτερα, ακριβεστερα και ευκολοτερο για το χρηστη να του βγαζει η φορμα να επιλεξει μεσω rollbar τα πιο δημοφιλη φιλτρα ταξινομιμενα ανα εταιρεια. Ετσι αυτοματα στην αναφορα που θα προκυψει απο τα δεδομενα της φορμας θα εχουμε αυτοματως συνολικο ογκο φιλτρανσης και ταχυτητα ροης.

Στο υλικο του φιλτρου με το ιδιο τροπο επιλεγουμε τα διμοφιλεστερα προιοντα της αγορας που προτεινει η φορμα.

Αν ο χρηστης δεν το βρισκει στο rollbar να υπαρχει απο κατω πεδιο ωστε να συμπληρωνει μαρκα-τυπο-λιτρα-ταχυτητα ροης φιλτρου και γεμισης δινοντας ετσι ΚΑΙ δυνατοτητα ενημερωσης της λιστας μεταγενεστερα.

Check boxes θα μπρουσαν να μπουν στα συμπτωματα οπου ο χρηστης απλα θα τσεκαρει τα συμπτωματα που ηδη θα αναγραφονται. Επισης επιπλεον πεδιο "Αλλο" για τυχον συμπτωμα που δεν αναφερεται.

Το ιδιο για το ταισμα: 1φορα/ημερα, 2 φορες/ημερα, Αλλο.

Διαδικασια αλλαγης νερου: με rollbars: δημοφιλεστερα χημικα αγορας, ποσοστο αλλαγης, συχνοτητα, διαφορα θερμοκρασιας φρεσκου νερου με νερο ενυδρειου ή θερμοκρασια ενυδρειου πριν και 10 λεπτα μετα την αλλαγη νερου (παντα με την επιλογη οπου χρειαζετει "Αλλο")

Επειδη κουραστικα για τωρα και σας κουρασα σιγουρα, καπως ετσι θα το φανταζομουν εγω και στα υπολοιπα. Σκοπος ειναι ενας αρχαριος χρηστης να καθοθηγηται απολυτα για ορθες πληροφοριες που θα διευκολυνουν πολυ τους εμπειροτερους.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: στη φιλτρανση πιστευω θα ηταν καλυτερα, ακριβεστερα και ευκολοτερο για το χρηστη να του βγαζει η φορμα να επιλεξει μεσω rollbar τα πιο δημοφιλη φιλτρα ταξινομιμενα ανα εταιρεια. Ετσι αυτοματα στην αναφορα που θα προκυψει απο τα δεδομενα της φορμας θα εχουμε αυτοματως συνολικο ογκο φιλτρανσης και ταχυτητα ροης.

Αυτο που λες προυποθετει μια βαση δεδομενων με τα χαρακτηριστικα καθε φιλτρου...

δεν νομιζω οτι ειναι σχετικα ευκολο να γινει αυτο... εννοω οτι θα χρειαστει συνδρομη πολλων μελων και χρονου... βεβαια η φορμα μπορει να βγει στον "αερα" και σιγα-σιγα να εμπλουτιζονται οι βασεις της... :thumbup:

Αν μπορει ο φιλος chrisx να φτιαξει την βαση αυτη τοτε διατιθεμαι στο να περναω εγω τα στοιχεια που θα χρειαστουν συμφωνα παντα με τα επισημα στοιχεια που δινουν οι εκαστοτε εταιριες! :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

@ chrisx

:hysterical:

Δεν έχω χρόνο να πειραματιστώ τώρα πάνω της, οπότε αφήνω πιθανά σφάλματα της εφαρμογής σε άλλους :thumbup: ...

Ως πρώτες παρατηρήσεις:

Νομίζω πως είναι αχρείαστη πληροφορία ο τρόπος παροχής CO2. Ή αν είναι να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να είμαστε πιο αναλυτικοί, οπότε και πιο πολύπλοκοι.

Επίσης θεωρώ πως οι διαστάσεις του ενυδρείου δεν πολυβοηθάνε.... Περισσότερο μου πάει σε άχρηστη πληροφορία. Και ο λόγος που το λέω αυτό είναι πως σε κάθε περίπτωση θα έχουμε να κάνουμε με ασθένεια ενός ψαριού. ΚΑΝΕΙΣ δεν πιστεύω πως θα αγοράσει άλλο ενυδρείο μόνο και μόνο για μία ασθένεια. Δεν λέω αν θα κάνει καλώς ή κακώς. Απλά ας είμαστε ρεαλιστές. Τα λίτρα από μόνα τους αρκούν ή έστω τα λίτρα στο... περίπου!

Πρέπει να θυμόμαστε πως η φόρμα θα πρέπει να είναι γρήγορη στη χρήση, και κυρίως πρακτική. Αν είναι να βάζουμε τον καθένα να συμπληρώνει ύψη, πλάτη, μήκη, πάχη τζαμιών κλπ.... Εγώ θα σας σιχτήριζα και θα έξαχνα αλλιώς τη λύση. Πιστεύω να καταλαβαίνεται το σκεπτικό μου!

Εν μερη συμφωνω αλλα ας μην ξεχναμε οτι πολυ δεν ξερουν καν να υπολογιζουν τα λιτρα και αναφερουν λιτρα που απεχουν πολυ απο τα πραγματικα. Επισης ολοι δεν εχουν την ιδια εμπειρια και πολλοι ειναι αρχαριοι που κυριως σε αυτους απευθυνεται το θεμα. Οι εμπειροι γνωριζουν την αντιμετωπιση του προβληματος και δεν θα μπουν καν στη διαδικασια. Τελος υπαρχουν ψαρια που θελουν υψος και αλλα πλατος.

Θεωρώ πιο απαραίτητη την πληροφορία του αν υπάρχει καραντίνα (ΝΑΙ/ΟΧΙ) παρά τα παραπάνω...

:hysterical:

Τέλος... Όσον αφορά τις φωτογραφίες. Πολύ σωστά κάποιοι χρησιμοποιούν το photobucket. Κάποιοι άλλοι όμως δεν το χρησιμοποιούν και γι'αυτό δεν θα πρέπει να τους αποκλείσουμε από την διαδικασία. :hysterical: Οπότε η πρότασή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι να παραμείνει η φόρμα ως έχει αλλά να δίνει KAI την δυνατότητα upload μέσω του φόρουμ ή ακόμα καλύτερα, αν θα μπορούσε να δημιουργηθεί κάποια θέση στον server ώστε να μπορούμε να κάνουμε το αντίστοιχο με αυτό που κάνουμε στο photobucket. Αυτό βέβαια πρέπει να συζητηθεί από τους MODs.

Πιστεύω πως ο Σταμάτης θα το δει και θα ενημερώσει αυτούς που πρέπει :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να υπάρξει αρχικά μια συμφωνία για το περιεχόμενο της φόρμας (έστω για μια αρχική μορφή στην συνέχεια μπορούμε να προσθαφαιρέσουμε κάτι) και μετά να προχωρήσω στην μετατροπή της υπάρχουσας (ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι οι υποχρεώσεις "τρέχουν" και δυστυχώς δεν μπορώ να βάζω-βγάζω-μετατρέπω κάθε λίγο).

Για όσα αναφέρει ο φίλος fishaki βεβαίως και γίνονται και μάλιστα δίνουν μια πιο "σύγχρονη" μορφή αλλά για κάποια, όπως λέει και ο Τριαντάφυλλος προυποθέτει βάση δεδομένων από πίσω και βέβαια την "αγγαρεία" καταχώρησης σε αυτή όλων των χαρακτηριστικών. Σαν παράδειγμα δείτε εδώ : http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/fishes/search.php κάτι που είχα προσπαθήσει παλιότερα - αλλά στην πορεία το άφησα γιατί είχε αρκετή δουλειά. Ολα τα στοιχεία λαμβάνονται από την βάση δεδομένων (η οποία μπορεί να ενημερωθεί από ένα excelόφυλλο) και έτσι ο χρήστης δεν έχει να γράψει σχεδόν τίποτα.

Να παρατηρήσω εδώ ότι δεν έχω σχέση με το aquazone (εννοώ δεν είμαι moderator κλπ) οπότε δεν έχω πρόσβαση ώστε να στήσω την βάση, αλλά όπως προείπα, ούτε να προσφέρω στον χρήστη την δυνατότητα να κάνει upload από το PC του (να κάνει upload που; )

Για αυτό προτείνω, μόλις βγει μια άκρη με την φόρμα, να την φτιάξω όπως θέλετε και να την στείλω σε κάποιον στο aquazone να κάνει τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γινει με κουμπιά ;

Δηλαδη

Υπαρχουν εξωτερικά σημάδια στο σωμα του ψαριου ;

αν ναι

να ανοιγει ενα αλλο μενου που να λεει τα σημαδια ειναι ......ετσι ......αλλιως....

αν οχι

να ανοίγει ενα αλλο μενου που να λεει .....μπλα..μπλα ....μπλα...

Και πιστεύω οτι καλο θα ήταν η αρχη πανω πάνω να ειναι με φωτογραφια του ενυδρειου , απο κατω φωτογραφια του ασθενους , μετα οι ερωτήσεις και στο τελος οι παρατηρήσεις που εχει να μας κάνει .

Μία σκέψη κάνω μην το δένεται , οπως νομίζετε καλύτερα εσείς .

Link to comment
Share on other sites

@ fishaki

Καταρχήν δεν σου επιτρέπω να έχει παραπλήσιο Avatar με το δικό μου :closedeyes:

Επειδή, πριν κάνω την πρόταση μου, έριξα μία καλή ματιά στην προϊστορία των "Ασθενειών..." θεωρώ πως δεν τίθεται θέμα σε λάθος πληροφορία όσον αφορά τα λίτρα. Κι εμένα να με ρωτήσεις πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου θα σου πω 300... Αλλά είναι γύρω στα 230-250 το πολύ καθαρό νερό με τα ξύλα που έχω μέσα!

Επιμένω και επαναλαμβάνω πως δεν πρέπει να ξεφεύγουμε από το κυρίως θέμα μας! Το οποίο δεν είναι άλλο από την αντιμετώπιση κάποιας αθένειας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαστάσεις του ενυδρείου. Πάλι θα πω για μένα που από τα 4 ενυδρεία που έχω μόνο από ένα ξέρω τις ακριβείς διαστάσεις του... Και δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω (ως αρχάριος) να μετρήσω με ακρίβεια για να σας πω διαστάσεις και πάχος τζαμιών. Το 95% (τυχαίο ποσοστό) των ενυδρείων έχουν στάνταρ αναλογίες. Οπότε μόνο από τα λίτρα μπορούμε να καταλάβουμε λίγο πολύ τα υπόλοιπα. Δεν είναι σκοπός να φτιάξουμε μία φόρμα που θα τα "πιάνει" ΟΛΑ!!! Αυτό ούτως ή άλλως ΔΕΝ γίνεται!!!

Ρίξτε μία ματιά σε άλλα θέματα ασθενειών και θα δείτε οτί ΠΟΤΕ δεν μας απασχόλησε το πάχος του τζαμιού και άντε να βρείτε 1-2 περιπτώσεις που μας απασχόλησε το CO2...

Όσον αφορά τα υπόλοιπα με το να υπάρχουν τυποποιημένες δυνατότητες στις επιλογές (πχ φίλτρων), διαφωνώ επίσης, καθότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πιάσουμε όλη την γκάμα με τόσα κινέζικα (και μη) που κυκλοφορούν στο εμπόριο! Είμαι υπέρ του χειρόγραφου ώστε να έχει κάποιος την δυνατότητα να γράψει πχ "αερόφιλτρο" ή "δεν ξέρω... ένα μικρό με ένα μπλε σφουγγάρι". Γενικώς θεωρώ πως οι πολλοί αυτοματισμοί σε τέτοια θέματα (όπως οι ασθένειες) δεν μπορούν να βοηθήσουν. Αλλιώς θα φτιάχναμε μία βάση δεδομένων με 10-20-50-100 ερωτήσεις και στο τέλος απλά θα έβγαζε το φάρμακο και την θεραπεία που πρέπει να ακολουθήσουμε... Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα...

Sorry για τις "διαφωνίες μου" αλλά θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ η φόρμα να είναι από απλή έως γελοία στη συμπλήρωσή της, αλλά ταυτόχρονα να μας δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να ξεκινήσουμε τη διάγνωση και θεραπεία έχοντας μία Χ βάση!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γινει με κουμπιά ;

Δηλαδη

Υπαρχουν εξωτερικά σημάδια στο σωμα του ψαριου ;

αν ναι

να ανοιγει ενα αλλο μενου που να λεει τα σημαδια ειναι ......ετσι ......αλλιως....

αν οχι

να ανοίγει ενα αλλο μενου που να λεει .....μπλα..μπλα ....μπλα...

Και πιστεύω οτι καλο θα ήταν η αρχη πανω πάνω να ειναι με φωτογραφια του ενυδρειου , απο κατω φωτογραφια του ασθενους , μετα οι ερωτήσεις και στο τελος οι παρατηρήσεις που εχει να μας κάνει .

Μία σκέψη κάνω μην το δένεται , οπως νομίζετε καλύτερα εσείς .

Σταματη μου εσυ μιλας για τη κατασκευη ενος οδηγου. Ειναι οτι καλυτερο... αν γινεται. Συμφωνω μαζι σου. Απλα πιστευω οτι ειναι δυσκολοτερο να γινει προβλεψη σωστη ωστε να μην οφηγει σε... αδιεξοδο. Επισης δεν νομιζω να εχω δει αυτο τον τροπο για περιγραφη πανω σε κατι. Δεν ξερω αν κανω λαθος, παντως καλο μου ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Σταμάτης είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ δουλειά! Και τέτοιου είδους βάσεις δεδομένων πληρώνονται αδρά. Εδώ ένα απλό πελατολόγιο μπορεί να κοστήσει 5000 ευρά... Σκεφτείτε την περίπτωση των ασθενειών, πόσες είναι και με πόσες εναλλακτικές! Από τις λίγες γνώσεις που έχω από τις Βάσεις Δεδομένων το θεωρώ σχεδόν αδύνατο!

Επίσης πιο πάνω είπα πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να δώσει πάντα σαφή και σωστά συμπεράσματα. Το σημαντικότερο για μένα βέβαια είναι ότι θα χαθεί η επικοινωνία μεταξύ των μελών....

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper

οι διαφωνιες γινονται και πρεπει να γινονται εδω. Γι' αυτο και εχουμε τη συζητηση αυτη, διαφορετικα οι υπευθυνοι θα το εκαναν απο μονοι τους. Αλλωστε δεν ειναι διαφωνιες, ειναι απλα αποψεις!! Δεν ειμαστε πολιτικοι αλλα χομπιστες!!! :thumbup:

Το avantar μου ειναι μοναδικο και οχο παραπλησιο σου :closedeyes: . Ειναι και ο Πατρικ μεσα και καλυτερο απο το δικο σου γιατι εχει κινηση!!!! Δεν σηκωνω αμφιβολια σε αυτο το κοματι :hysterical:

Για τα υπολοιπα: οταν ζηταμε βοηθεια, κανουμε και παρουσιαση του ενυδρειου μας, σωστα? θα συμφωνησω ομως, γιατι οταν εχουμε προβλημα, το τελευταιο που μας περναει απο το μυαλο ειναι να κανουμε μια παρουσιαση... δεν ξερω... τι να πω... ας πουν και αλλοι τη γνωμη τους πανω σε αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Σταμάτης είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ δουλειά! Και τέτοιου είδους βάσεις δεδομένων πληρώνονται αδρά. Εδώ ένα απλό πελατολόγιο μπορεί να κοστήσει 5000 ευρά... Σκεφτείτε την περίπτωση των ασθενειών, πόσες είναι και με πόσες εναλλακτικές! Από τις λίγες γνώσεις που έχω από τις Βάσεις Δεδομένων το θεωρώ σχεδόν αδύνατο!

Ασε ρε Νικόλα να βγάλουμε κανένα 5χίλιαρο :closedeyes:

Πέρα την πλάκα τέτοιες δουλειές πληρώνονται αρκετά για τον ένα και μόνο λόγο που αναφέρει ο Νίκος, είναι τρομακτικά μεγάλη δουλειά και στο δημιουργικό τους κομμάτι αλλά και στην υλοποίησή τους (δημιουργία πινάκων, καταχωρήσεις, συσχετισμοί πινάκων κλπ).

Προυποθέτει συνεργασία κάποιων ατόμων, που θα διαθέσουν γνώση, αρκετό ελεύθερο χρόνο, κ.α. Αν λάβω υπόψη την μηδαμινή βοήθεια που είχα όταν προσπάθησα να στήσω την βάση με τα ψάρια που ανέφερα πρν, κάτι που με αποθάρρυνε για παρόμοια εγχειρήματα, καταλήγουμε στο "σχεδόν αδύνατο!" του Νίκου.

Link to comment
Share on other sites

Προυποθέτει συνεργασία κάποιων ατόμων, που θα διαθέσουν γνώση, αρκετό ελεύθερο χρόνο, κ.α. Αν λάβω υπόψη την μηδαμινή βοήθεια που είχα όταν προσπάθησα να στήσω την βάση με τα ψάρια που ανέφερα πρν, κάτι που με αποθάρρυνε για παρόμοια εγχειρήματα, καταλήγουμε στο "σχεδόν αδύνατο!" του Νίκου.

Σε πρώτη φάση αρκεί να έχουμε έναν μπούσουλα και νομίζω πως μία αρχική μορφή φόρμας χωρίς πίνακες είναι αρκετή. Στην πορεία, αν δουλέψει η απλή μορφή, και θελήσουμε το "κάτι παραπάνω", κι εφόσον εσύ που διαθέτεις γνώσεις υλοποίησης, νομίζεις πως μπορείς να αφιερώσεις κάποιον χρόνο, τότε σίγουρα θα δεχτείς βοήθεια από πολλούς! Όσον αφορά τα έξοδα... θα τα βρούμε! Με μία-δύο χιλιάδες σαλιγκάρια Apple Snails καλύπτεσαι??? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και σε αυτη τη μορφη μη τον φορτωσουμε τον ανθρωπο εχει και να διδαξει και 200 μαντραχαλους (που λεει και ο Βεγγος) :closedeyes:

Πολυ καλη δουλεια Χρηστο.

Εκανα μια δοκιμη. Παρατηρησεις :

1. Οταν δημιουργει αυτοματα τη φορμα να βαζει και αυτοματα ενα κομμα αναμεσα στα στοιχεια

πχ μου το εβγαλε μονοκοματο : Ιστορικό Ψαριού: wild cought 2 μηνες στο ενυδρειο 2ωρη προσαρμογη με σταγονες σε λεκανη)

Θα μπορουσε να το εβγαζε? Ιστορικό Ψαριού: wild cought, 2 μηνες στο ενυδρειο, 2ωρη προσαρμογη με σταγονες σε λεκανη)

2. Οι διαστασεις του ενυδρειου οπως ειπα μου φαινονται χρησιμες, και θα προτιμουσα τα "Λιτρα" στην αρχη να διευκρινιζονται ως "Λιτρα καθαρο νερο" και ας ειναι μετα τις διαστασεις.

3. (δεν καταλαβα αν το εχεις διευκρινισει) στα λινκ με τις φωτο, το ανοιγμα τους να γινεται με πατημα πανω στο λινκ.

Καλη συνεχεια και ευχαριστουμε για τον πολυτιμο χρονο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό προτείνω, μόλις βγει μια άκρη με την φόρμα, να την φτιάξω όπως θέλετε και να την στείλω σε κάποιον στο aquazone να κάνει τα περαιτέρω.

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη,

Η εμπειρεία σου μετράει πολύ πάνω σε αυτό το θέμα. Νομίζω πως έχουμε πιάσει όλες τις παραμέτρους. Θα πρότεινα να εκφράσεις κι εσύ την άποψή σου και σε τελικό στάδιο, ακολουθώντας δημοκρατικές διαδικασίες (δηλαδή ότι πω εγώ :closedeyes: ) να αποφασίσουμε! Απλά πιστεύω πως πέραν των δικών μας απόψεων θα μετρήσει σημαντικά και η δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη,

Η εμπειρεία σου μετράει πολύ πάνω σε αυτό το θέμα. Νομίζω πως έχουμε πιάσει όλες τις παραμέτρους. Θα πρότεινα να εκφράσεις κι εσύ την άποψή σου και σε τελικό στάδιο, ακολουθώντας δημοκρατικές διαδικασίες (δηλαδή ότι πω εγώ :thumbup: ) να αποφασίσουμε! Απλά πιστεύω πως πέραν των δικών μας απόψεων θα μετρήσει σημαντικά και η δική σου!

Πωωωωωωωωωωωωω με προλαβες.... :hysterical:

Το ιδιο ακριβως ηθελα να γραψω... :closedeyes:

(ρε μπας και ειμαστε απο τον ιδιο πλανητη? :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...