Jump to content

guppy


xaris12

Recommended Posts

καλησπερα παιδια. απο εχθες παρατηρω το θηλικο gapy να καθετε στον πατο του ενυδρειου ακινητο.σημερα το πρωι ειναι ζωηρο σαν ολα τα αλλα.για να ειναι εγκυος δεν νομιζω γιατι δεν εχει πριστει καθολου.εαν ξερει καποιος να μου πει μηπως ειναι αρωστο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λές και τιμές νερού στο ενυδρείο Ph, NH3/NH4, NO3, NO3, KH, GH.

Επίσης κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού?

Εχει κάποια εμφανή σημάδια επάνω στο σώμα του? Αναπναίει γρήγορα?

Τρώει κανονικά?

Μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα.

Μήπως απλά κοιμόταν? Τα guppies συνηθίζουν να κοιμούνται ακουμπισμένα στο υπόστρωμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ / ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ? ?.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ

ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΟΠΟΥ ΕΝΑ ΓΚΑΠΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ........ :rockon:

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ !!! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.δεν ειχα δει τις απαντησεις σας γιατι δεν ειχα χρονο να μπω.πριν σας πω οτιδιποτε αλλο το gapy μου δειχνει οτι ειναι μια χαρα.τωρα οι τιμες Ph 7.5, NH3/NH4 0, NO2 <0.3, NO3 0.5, KH 4.αλαγες κανω καθε 20 μερες το 30% του νερου (120L το ενυδρειο μου).οσο για την εμφανηση του ηταν και ειναι οπος πριν καμια αλαγη.ερωτηση : δεν θα επρεπε να ειναι εγκυος , τουλαχιστον, την εχω με αρσενικο 1,5 μηνα περιπου ( μαζι με τα αλλα ψαρια μου ) αλλα δεν βλεπω καμια κηνηση! μηπως το απσενικο μου την κουναει την αχλαδια? :rockon::welcome::hysterical: και κατι αλλο. οι αλαγες ειναι καλες ή πρεπει να γινουν πιο συχνα? ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές θα πρέπει να κάνεις μια φορά την βδομάδα 30-40%. Είναι σίγουρα θηλυκό; μήπως είναι μικρό σε ηλικία για βάλε μια φωτο να την δούμε ή το αρσενικό σου είναι μικρούλι έχεις και αλλα γκαπυ μαζί;. Τα γκάπυ πολλές φορές εχουν την τάση να κοιμούνται ακουμπισμένα στο χαλίκι- αμμο. Εχθές το βράδυ έβλεπα τα καινούργια παιδιά μου που ήταν στην καραντίνα να είναι και τα 5 στον πάτο την ώρα που κοιμόντουσαν :rockon:

Link to comment
Share on other sites

το πανω ειναι το θηλικο.πως σας φενετε?

post-622-1143205056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω τη βλεπω φουσκωμενη για πες μου σε μια βδομασα 10 μερες τι γινεται αν θα εχει κανει μωρακια;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τις αλλαγές όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι σε δυο εβδομάδες θα έχεις μικρά γκαπάκια!!!! :welcome::hysterical::rockon:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.μια ερωτηση απο εναν ασχετο. ποτε πρεπει να βαλω στην γεννηστρα την γκαπηνα μου?εαν ειναι εγκυως βεβαια.απο που θα το καταλαβω?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα το καταλαβεις,η κοιλια της θα εχει φουσκωσει τοσο λες και ειναι ετοιμη να σκασει.Ποσταρε φωτος αργοτερα να σου πουμε και μεις στο περιπου ποτε θα γεννησει.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΩΡΑ.

ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 27 ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ.[ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΠΟ 27 ΕΩΣ 30 ΗΜΕΡΕΣ ]

ΒΑΛΤΗ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ [ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ] ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΑ ΜΩΡΑ. :welcome:

ΕΑΝ ΣΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΞΩ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ . Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΠΡΩΤΗ. :rockon:

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΤΗ  ΣΤΗ  ΦΩΛΙΑ  ΠΙΟ  ΝΩΡΙΣ [ ΔΕΝ  ΘΑ  ΠΑΘΕΙ  ΤΙΠΟΤΑ ] ΓΙΑ  ΝΑ  ΣΩΣΕΙΣ  ΤΑ  ΜΩΡΑ.  :rockon:

Οι θηλυκιές στρεσάρονται πολύ στη γεννήστρα. Είναι πιθανό να μην γεννήσει κάν λόγω του στρές, να γεννήσει νεκρά μωρά ή ακόμα και αυγά που δε θα έχουν εκκολαφθεί. Καλό είναι να μη χρησιμοποιούνται γεννήστρες αλλά ένα μικρό ενυδρειάκι, 10 λίτρα π.χ., για τις γέννες.

Αν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, καλό είναι να σημειώσεις τον "κύκλο" της θηλυκιάς σου, ώστε να ξέρεις περίπου πότε γεννάει και να την βάζεις όσο το δυνατόν λιγότερο στη γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση επίσης είναι τα επιπλέοντα φυτά! Αν αφήσεις την γκαπίνα σου στο υπάρχον ενυδρείο ή και σε κάποιο άλλο μικρότερο όμως δεν ξέρω αν θα πρότεινα 10 λίτρα γιατί τα μωρά τρώνε και κατουράνε πολύ συχνά και έτσι σύντομα θα έχεις πρόβλημα με την χημεία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση επίσης είναι τα επιπλέοντα φυτά! Αν αφήσεις την γκαπίνα σου στο υπάρχον ενυδρείο ή και σε κάποιο άλλο μικρότερο όμως δεν ξέρω αν θα πρότεινα 10 λίτρα γιατί τα μωρά τρώνε και κατουράνε πολύ συχνά και έτσι σύντομα θα έχεις πρόβλημα με την χημεία του νερού.

16043[/snapback]

Το 10λιτρο το πρότεινα σαν γεννήστρα και μόνο, όχι σαν ενυδρείο για να μεγαλώσουν τα μικρά. Για κάτι τέτοιο θα ήταν όντως πολύ μικρό.

Link to comment
Share on other sites

μην τη βαλεις στη γεννηστρα αστην, αν δεν υπάρχει άλλο ενυδρειο , να γεννησει στο ενυδρειο σου θα την στρασαρεις και δεν υπάρχει λογος. Αν εχεις κερατοφυλλο ή καποια άλλα φυτακια στην επιφανεια του ενυδρειο θα σωθουν αρκετα. Γεννανε καθε 3-4 βδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα gin τελικα αυτο αποφασισα διοτι δεν υπαρχει αλλο ενυδρειο (προς το παρον)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα εκανες αστην εκει να γεννησει εξαλλου γεννανε σαν κουνελια και σε λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις

Link to comment
Share on other sites

gin ξεχασα να σε ρωτησω για τα κερατοφυλλα.ποια ειναι?γιατι ειμαι λιγο ασχετος.παντος στην επιφανεια φυτο δεν εχω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δες στο προφιλ φυτων στην ονομασια Ceratophyllum demersum ειναι ενα πολυ ευκολο φυτο και κανεις και δουλεια γιατι τρεφεται με νιτρικα και ότι άλλο βλαβερο υπαρχει στο νερο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...