Jump to content

Επιτέλους, απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο!


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε zak...

Δε μέτρησα τι θερμοκρασία είχε το νερό, αλλά ήταν από τη βρύση κατευθείαν και ήταν αρκετά κρύο. Δε με πειράζει να αργήσει, απλά αναρωτιέμαι εάν 100w για ~75λτ είναι αναμενόμενο να ανεβάζει 1 βαθμό την ώρα χονδρικά, ή ακούγεται σαν να έχει πρόβλημα!

Το φίλτρο έχει ροή 350l/h θεωρητικά, βάσει των προδιαγραφών.

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης των 100watt για 75λ ειναι μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης των 100watt για 75λ ειναι μια χαρα :thumbup:

16743[/snapback]

Δεν αντιλέγω, αλλά λειτουργεί σωστα; Δηλαδή, άνοδος 5 βαθμών σε 3 ώρες ως τώρα είναι το αναμενόμενο; Μου ακούγεται λίγο, αλλά δεν έχω την παραμικρή εμπειρία και δεν ξέρω τι απόδοση θα έπρεπε να περιμένω... ;)

Η θολούρα ήταν αναμενόμενη λόγω της άμμου ή όχι; Ακόμη δεν έχει καθαρίσει... Θα χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ (π.χ. αλλαγή νερού) ή θα την καθαρίσει το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

φιλε petran.

αν το νερο σου ηταν κρυο φυσικα και θα

αργησει να ανεβασει θερμοκρασια......η θολουρα

ειναι συνηθες φαινομενο σε καινουργια ενυδρεια....

μην ανυσηχεις....το νερο αν το εριξες με πιεση στο

ενυδρειο σου προκαλεσε αυτην την αναταραχη του

βυθου και της θολουρας....τα πραγματα θα στρωσουν

μην ανυσηχεις....

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά αγαπτέ συνονόματε... ;)

Ξέρεις τώρα, συνηθισμένος από το θερμοσίφωνο -δεν έχω αλλού θερμοστάτη- θεωρούσα πως σε 20-30' θα έπρεπε να έχει πάρει... βράση! :thumbup:

Ηρέμησα λίγο, νόμιζα πως δεν είχα κάνει κάτι σωστά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πέτρο καλημέρα,

όλοι οι θερμοστάτες ζεσταίνουν το νερό σιγά σιγά, ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού, του χώρου και τα Watt τους. Ειδικά όταν το νερό είναι πολύ κρύο οι θερμοστάτες αργούν περισσότερο να το ζεστάνουν. Αν οι θερμοστάτες ζέσταιναν το νερό σε μικρό χρονικό διάστημα, θα υπήρχε ο κίνδυνος σε περίπτωση που χαλούσε ο θερμοστάτης να σου ζέσταινε το νερό τόσο γρήγορα που τα ψάρια σου θα ψωφούσαν πριν καν καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά! Μπορείς να δεις αν θες και να συμβουλευτείς τον παρακάτω πίνακα στο άρθρο περί θερμοστατών ΕΔΩ.

Όσο για τη θολούρα όπως είπαν και οι υπόλοιποι είναι απολύτως φυσιολογική. Όταν γεμίζουμε ένα καινούργιο ενυδρείο με νερό βρύσης που έχει πίεση, με χαλίκι το οποίο είναι καινούργιο, όπου όσο καλά και να έχει πλυθεί πάντα κάτι βγάζει. Μην σε σταναχωρεί αυτό, το φίλτρο σου θα κάνει τη δουλειά του και θα το καθαρίσει... Επίσης μπορεί να δεις και φυσσαλίδες κολλημένες στα τζάμια ή να βγαίνουν από το χαλίκι σου. Ούτε κι αυτό να σε απασχολεί, είναι μέχρι να ηρεμίσει και να κυκλοφορήσει το νερό σε όλο το ενυδρείο σου. Συνέχισε με ένα σωστό στρώσιμο και είμαστε εδώ για ό,τι απορίες έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Πετρο.Υποθετω οτι το νερο ειναι πλεον στην ζητουμενη θερμοκρασια και οτι η θολουρα εχει φυγει, σωστα?Καλη συνεχεια με το στρωσιμο, που ειναι πολυ σημαντικο για τη μελλοντικη λειτουργια του ενυδρειου σου.Περιμενουμε νεα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, είχες απόλυτο δίκιο! (Όχι πως με ξαφνιάζει αυτό βέβαια..) Πράγματι, υπήρχαν και αρκετές φυσαλίδες , οι περισσότερες από τις οποίες έχουν ήδη εξαφανιστεί... ;)

Φίλε Zak, η θερμοκρασία ήταν ΟΚ το πρωί (και παραμένει βέβαια), αλλά θολούρα έχει ακόμη αρκετή - αν και πολύ λιγότερη από χθες. Μου αρκεί όμως που καθαρίζει, έστω και αργά. Άλλωστε, δεν ανησυχώ πια.. :thumbup:

btw, υπάρχουν πουθενά καταστήματα με διακοσμητικές πέτρες/βότσαλα κλπ. εκτός από τα petshops? Όσο κι αν έψαξα, το μόνο που βρήκα με μεγάλη ποικιλία είναι μια εταιρία δομικών διακοσμητικών υλικών στο Κορωπί... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συνονοματε Petran

Προσοχη με τις πετρες μην ειναι ασβεστολιθικες..καλου

κακου κουβαλα ενα aquaforte μαζι για να εχεις το

κεφαλι σου ησυχο...Συνχομπιστες μου εχουν

βρει πετρες στην εξοχη,σε ποταμια κ.λ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πέτρο,

ναι, το έχω υπόψη μου για τις ασβεστολιθικές... Θυμάμαι πως διάβασα ότι μπορείς και με ξύδι να το διαπιστώσεις - που είναι πιο ακίνδυνο από το ακουαφόρτε.

Το δύσκολο είναι να βρεις ποτάμια σε Πειραιά/Αθήνα! ;)

Ακόμα κι αν ο κηφισός είχε τέτοιες πέτρες, δεν θα ήταν αρκετό το ακουαφόρτε για να τις καθαρίσει! :thumbup::D

Για να σοβαρευτώ: Αν βρεθώ σε κάποιο ποτάμι θα κάνω μια αναζήτηση, αλλά επειδή δεν το βλέπω πιθανό να βρεθώ σύντομα, έψαχνα για κατάστημα. Τι στο καλό, όσοι κάνουν διακοσμήσεις σε κτίρια από ποτάμια τις μαζεύουν!; :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...