Jump to content

Gh και πως κατεβαίνει?


Recommended Posts

Στην περιοχή που μένω το GH της βρύσης είναι Gh=25 στο ενυδρείο μου μετα κόπων και βασάνων το gh=15 (κατέβηκε κάνοντας αλλαγές από Α.Ο.). Ξέρετε αν υπάρχει άλλος τρόπος να το κατεβάσω κι' άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσεις να κάνεις αλλαγές με νερό α/ο. Τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν κάνουμε αλλαγές με νερό από Α.Ο. προσθέτουμε ιχνοστοιχεία τα οποία από ότι γράφει στην συσκευασία ανεβάζουν το Gh! Άρα? τι κάνω?!

Link to comment
Share on other sites

Oι μόνοι τρόποι που γνωρίζω εγώ για να χαμηλώσεις το GH είναι οι εξής:

--Προσθήκη τύρφης στο φίλτρο

--Προσθήκη βιομηχανικών σκευασμάτων που "μαλακώνουν" το νερό (water softener pillows). Η μέθοδος αυτή απορροφά τα ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου και τα αντικαθιστά με ιόντα νατρίου (πολλοί θεωρούν μη αποδεκτό τον τρόπο αυτό γιατί τα ψάρια που θέλουν "μαλακό νερό", δεν συμπαθούν εξίσου τα ιόντα νατρίου.

--Προσθήκη νερού από αντίστρωφη όσμωση (reverse osmosis water)

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν κάνουμε αλλαγές με νερό από Α.Ο. προσθέτουμε ιχνοστοιχεία τα οποία από ότι γράφει στην συσκευασία ανεβάζουν το Gh! Άρα? τι κάνω?!

15375[/snapback]

Βάζεις νερό 100% απο Α.Ο; Αν ναι είναι παράξενο η σκληρότητα να έχει πέσει τόσο λίγο.

Το επιθυμητό επίπεδο GH μπορείς να το φτάσεις φτιάχνοντας την κατάλληλη αναλογία απο νερό Α.Ο. και βρύσης (π.χ. 50% νερό Α.Ο. και 50% βρύσης θα πρέπει να σου δίνει GH 12-13). Θεωρητικά, μετά απο μερικές αλλαγές το νερό στο ενυδρείο σου θα φτάσει σε αυτή τη σκληρότητα και μετά μπορείς να το συντηρείς εκεί με τις αλλαγές.

Αν θές χαμηλότερη σκληρότητα αλλάζεις την αναλογία βάζοντας περισσότερο νερό απο Α.Ο.

Αν δε χρησιμοποιείς 100% νερό Α.Ο δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέτεις ιχνοστοιχεία ή θα χρειάζεται μικρότερη δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν κάνουμε αλλαγές με νερό από Α.Ο. προσθέτουμε ιχνοστοιχεία τα οποία από ότι γράφει στην συσκευασία ανεβάζουν το Gh! Άρα? τι κάνω?!

15375[/snapback]

Δεν υπάρχει περίπτωση τα ιχνοστοιχεία να σου ανεβάσουν το GH

Τα ποσοστά ειναι τόσο μικρά (0,1%) που δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Εγώ για να ανεβάσω το GH ειμαι αναγκασμένος να ρίχνω

ξεχωριστά αρκετή ποσότητα ασβέστιο και το μαγνήσιο.

Ακόμα και αν πρόσθετες ηλεκτρολύτες για ενυδρείο με Δίσκους τα ποσοστά ειναι κάτω του 3%

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την προσθήκη νερού από Α.Ο 3/4 και 1/4 νερό βρύσης αποχλωριομένο το Gh κατεβαίνει μια χαρά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας.

Lasal το νερό της βρύσης μου είναι Gh=25 μακάρι να ήσουν κοντά να σου στείλω ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την προσθήκη νερού από Α.Ο 3/4 και 1/4 νερό βρύσης αποχλωριομένο το Gh κατεβαίνει μια χαρά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας.

Lasal το νερό της βρύσης μου είναι Gh=25 μακάρι να ήσουν κοντά να σου στείλω  ;)

17318[/snapback]

Αν πάντως θελήσεις να βάλεις κάποια στιγμή αφρικάνες θα είσαι super!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμέ μόλις βρω χώρο για το επόμενο ενυδρείο! (Θα με διώξει ο σπιτονοικοκύρης στο τέλος. :thumbup:;):thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...