Jump to content

Χρήση φαρμάκων σε reef


Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Θέλοντας να κάνω μια mini στατιστική σχετικά με τη χρήση φαρμάκων, για την αντιμετώπιση ασθενειών των ψαριών, ακίνδυνων (σύμφωνα με τις αναγραφόμενες οδηγίες) για τα ασπόνδυλα είδη, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Αν έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο απο αυτά τα reef safe φάρμακα στο ενυδρείο σας, μπορείτε να αναφέρετε εδώ :

-Ποιό φάρμακο χρησιμοποιήσατε

-Τι θεραπευτικό αποτέλεσμα είχατε στα ψάρια σας

-Διαπιστώσατε ότι πράγματι δεν υπήρξε επιβλαβής επίδραση στους ασπόνδυλους οργανισμούς

Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαπιστώνω όλοι είσαστε οπαδοί του Natural System!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα Νίκο δεν έχει χρειαστεί να ρίξω ποτέ κανένα φάρμακο μέσα στον 1,5 χρόνο που έχω το nano reef μου. Βέβαια πέφτουν τακτικότατα όλα τα "ζουμάκια" που χρειάζεται και μέχρι τώρα βλέπω τα ψάρια μου να μεγαλώνουν υγιέστατα φτου φτου φτου. Αλλά μην έχουμε και πολλές απαιτήσεις. Ένα κακόμοιρο nano είναι με 3 clown, 1 yellow tail damsel και ..... 1 blue tang που ήταν 2,5 εκατοστά όταν μπήκε στο ενυδρείο. Αν και αυτο το είδος χαρακτηρίζεται ως πολύ ευαίσθητο και προβληματικό και να έχει ιδιαίτερα καλές σχέσεις με το ick μπορώ να πω οτι το δικό μου αν και παραμένει ακόμα και σήμερα αρκετά φοβιτσιάρικο δώξα τον θεό δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό σημάδι.

Στο ενυδρείο υπάρχουν σταθερά

Ph 8,2-8,4

NH3/NH4 0

NO2 0

No3 5

Kh 5

PO4 0

Ca 400-450

Ως fun της Seachem μπαίνουν στο ενυδρείο :

Seachem Reef Complete

Seachem Reef Iodine

Seachem Reef Trace

Seachem Reef Buffer (σπάνια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...