Jump to content

αναπτηξη φυτων


Recommended Posts

καλημερα παιδια. εχω απο τα χρηστουγεννα το ενυδρειο μου και το εχω φυτεψει.αυτο που βλεπω ειναι οτι τα φυτα δεν μεγαλωνουν.ειναι οπος τα εβαλα. αλγες δεν εχω.βαζω καθε βδομαδα υγρο λιπασμα το florena της sera.οι τιμες μου ειναι Ph 7.5 , NH3/NH4 0 , NΟ2 <0.3 , NO3 0.5 , KH 4.τωρα λογικα θα με ρωτησετε τι φυτα εχω, αλλα το μονο που εχω να σας απαντησω ειναι μερικες φοτο γιατι ειμαι και λιγο ασχετος :rockon: επισεις θελω να σας πω οτι δεν εχω παροχη co2.η λαμπα μου ειναι : F30 T8/CW (αυτα γραφει επανω). ευχαριστω για τον χρονο σας

post-622-1143025741_thumb.jpg

post-622-1143025918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Αν και οι φωτό δεν είναι πολύ καθαρές εγώ δεν βλέπω κάποιο είδος προβλήματος στα φυτά (κίτρινα ή τρύπια φύλλα, κλπ.). Αν εννοείς ότι δεν ψηλώνουν, να ξέρεις ότι υπάρχουν είδη που μένουν χαμηλά, άλλα που είναι μέσου ύψους και άλλα που ξεπερνούν και τα 60 - 80 εκ.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φώτο το πρώτο από αριστερά είναι Microsorum pteropus "Windelov" και αν το έχεις φυτέψει καλύτερα να το δέσεις με πετονιά σε πέτρα. Στη δεύτερη φώτο το τελευταίο δεξιά είναι Micranthemum umbrosum.

Αν μπορείς βγάλε κοντινές φωτογραφίες και χωρίς φλας από τα υπόλοιπα γιατί δεν φαίνονται καθαρά.

Οι προσθήκες που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις άλλη μία λάμπα και να φτιάξεις και ένα μίγμα diy για παροχή CO2. Τα φυτά σου σίγουρα θα πάνε πολύ καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

neon θεορεις οτι χριαζετε και αλλη λαμπα το ενυδρειο μου?εαν ναι ποσα watt λαμπα?

Έγινε επεξεργασία - xaris12
Link to comment
Share on other sites

χαρη καλησπερα....

αυτην την στιγμη εισαι στα 0,2watt

ανα λιτρο..αρκετα χαμηλος φωτισμος.....

πρωτη σου επιλογη ειναι να βαλεις μια ακομη

30αρα λαμπα και επειτα diy co2...βεβαια πρεπει

να ξερουμε και τα ειδη των φυτων που φιλοξενεις

στο ενυδρειο σου..οι φωτο δεν μας δειχνουν τιποτα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως τα βλεπετε τα φυτα μου?εαν γινετε μου κανετε μια αναγνωριση γιατι δεν εχω ιδεα!!!.η λαμπα ειναι καπια ιδικη η την περνεις απο ηλεκτρολογειο?εαν μπορεις πες μου τι κοδικο πρεπει να εχει η λαμπα?

post-622-1143203511_thumb.jpg

post-622-1143204520_thumb.jpg

post-622-1143204741_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xaris12
Link to comment
Share on other sites

χαρη καλησπερα...

δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε

απλες λαμπες του εμποριου,ποσο μαλλον για φυτεμενα ενυδρεια..

μερικες μαρκες που μπορεις να κοιταξεις ειναι:

Sylvania (Gro Lux) .

Phillips (aquarelle).

Arcadia (Original Tropical).

Osram (flora).

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι ορισμένες λάμπες του εμπορίου όταν εκπέμπουν στα κατάλληλα kelvin (5500-6500) μας κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εδω.εχω ανεβασει καποιες φοτο. εσεις που εισται πιο εμπηροι πρεπει να βαλω co2 για τα φυτα που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να βάλεις CO2. Θα ρίξει λίγο και το pH σου. Ξεκίνα με το CO2 και προγραμμάτισε και τη προσθήκη μίας λάμπας ακόμα.

Τα υπόλοιπα ψάρια σου (όσα βλέπω) είναι 1 τιγράκι (Puntius tetrazona), 1 dwarf gourami (colisa lalia). Πληροφορίες γι` αυτά μπορείς να δεις στα προφίλ ψαριών γλυκού νερού του aquazone. Αν μπορείς βάλε και φωτογραφίες από τα υπόλοιπα για να τα αναγνωρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ για λάμπες χρησιμοποιώ Osram Dulux L 954. Έχω βάλει 2Χ36 και 2Χ24 watt συνολο 120 Watt --> 1Watt / lt :rockon:. Σήμερα τις εγκατέστεισα και μέσα σε 10 λεπτα άρχισαν οι φυσσαλιδες Ο2 να ανεβαίνουν. Βέβαια δεν τις 'αφησα ανμμένες ώστε να κάνω σταδιακή προσαρμογή. Πάντως δουλευουν καλα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχθες εφτιαξα την πρωτη μπουκαλα co2.αφτο που με εχει μπερδεψει ειναι οτι η αεροπετρα βγαζει συνεχεια μικρες φισαλιδες (δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο γιατι καπου διαβασα οτι σε αλους βγαζει 1 φισαλιδα ανα 4 δευτερα) .επισεις την εχω ριξει μεσα στο ενυδρειο .μηπος δεν κανει?μηπος πρεπει να την βαλω μεσα στο φιλτρο? εαν ναι σε πιο σημειο? εχω ενυδρειο της JUWEL. Ευχαριστω για την πολητιμη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βγαλεις την αεροπετρα και να τοποθετησεις το σωληνακι μεσα στην εισοδο του φιλτρου.

ΑΝ θελεις μπορεις βαλεις και buble counter ή συστημα εγχυσης ορου για να βλεπεις τις φυσαλιδες οπου θα βγαζει και σενα περιπου 1φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ για λάμπες χρησιμοποιώ Osram Dulux L 954. Έχω βάλει 2Χ36 και 2Χ24 watt συνολο 120 Watt --> 1Watt / lt :rockon:. Σήμερα τις εγκατέστεισα και μέσα σε 10 λεπτα άρχισαν οι φυσσαλιδες Ο2  να ανεβαίνουν. Βέβαια δεν τις 'αφησα ανμμένες ώστε να κάνω σταδιακή προσαρμογή. Πάντως δουλευουν καλα :welcome:

15983[/snapback]

Ναι πρόσεξε το για να μην έχεις ξεσπάσματα άλγης στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

το συστημα του ορου το εχω βαλει.αλλα μαλον πρεπει να κανω κατι ακομα γιατι δεν φενετε τιποτα! οταν λετε να βαλω το σολινα στην εισοδο του φιλτρου ενοειτε κατο απο τα φιλτρα? και κατι ακομα,το μηγμα το εχουμε ολη την μερα σε λειτουργεια μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Την έξοδο του Co2 θα την βάλεις στην είσοδο του φίλτρου σου έτσι ώστε να γίνεται καλύτερη διάχυση.Απο κεί δηλαδή που ρουφάει νερό το φίλτρο σου.

Το μείγμα ναι το αφήνουμε όλη μέρα σε λειτουργία. Θα παρακολουθείς φυσικά το pH σου μην πιάσει πάτο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια με το co2.το εβαλα κατω απο τα φιλτρα οπος μου ειπατε.το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να δω ποσο αεριο βγενει.εχω βαλει και συστημα εγχυσης ορου αλλα δεν βλεπω τιποτα.μηπος πρεπει να βαλω λιγο νερο στο φιαλιδιο του ορου για να φενοντε οι φισαλιδες?μηπος μπορειτε να μου πειτε και τι φυτα εχω απο τις πιο πανω φοτο?

Έγινε επεξεργασία - xaris12
Link to comment
Share on other sites

Χάρη καλημέρα,

εννοείται ότι θα πρέπει να βάλεις λίγο νεράκι στο σύστημα ορού για να βλέπεις τις φυσσαλίδες, αλλιώς δεν υπάρχει τρόπος να τις μετράς, ειδικά αν πηγαίνουν στο φίλτρο, όπου δεν βλέπεις τίποτα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιαννη.ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτό πίσω αριστερά μου φαίνεται για echinodorus.

Στη δεύτερη δεξιά ή τρίτη αριστερά είναι Microsorum pteropus windelov, η οποία θα πρέπει να δένεται πάνω σε ξύλο ή πέτρες και να μην φυτεύεται το ρίζωμά της, αλλιώς μπορεί να σαπίσει.

Και το πίσω στο βάθος στην τρίτη φωτό μοιάζει για Cabomba ή limnophylla aquatica.

Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος...

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.γινετε σε 4 μερες που εχω βαλει την μπουκαλα co2 να υπαρχει εμφανη διαφορα στα φυτα μου?ή ειναι η ιδεα μου?παντος εαν οντος βοηθαει τα φυτα τοσο γρηγορα τοτε ειναι θαυματουργο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.γινετε σε 4 μερες που εχω βαλει  την μπουκαλα co2 να υπαρχει εμφανη διαφορα στα φυτα μου?ή ειναι η ιδεα μου?

Καλησπέρα

Φυσικά και μπορεί να εχει εμφανή διαφορά.

Εξαρτάται και απο την παρατηρητικότητα του καθενός. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...