Jump to content

Χρήση Προληπτικού Φαρμάκου


Χρησιμοποίηση Προληπτικού Φαρμάκου  

80 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ektozon και τα μυαλα στα καγκελα!!!Καθε 10 μερες με την αλλαγη!!!Να ρωτησω κατι μπορουμε κατα την εισαγωγη νεων ψαριων και για τρεις μερες να χρησιμοποιουμε MELAFIX και PIMAFIX προληπτικα???Μπορουμε γενικα να χρησιμοποιουμε και MELAFIX και PIMAFIX και εκτοζον???

Link to comment
Share on other sites

Ektozon και τα μυαλα στα καγκελα!!!Καθε 10 μερες με την αλλαγη!!!Να ρωτησω κατι μπορουμε κατα την εισαγωγη νεων ψαριων και για τρεις μερες να χρησιμοποιουμε MELAFIX και PIMAFIX προληπτικα???Μπορουμε γενικα να χρησιμοποιουμε και MELAFIX και PIMAFIX και εκτοζον???

Πιστευω οτι θα ηταν υπερβολη...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν εχω χρησιμοποιησει το melafix.λογικα δεν την επηρεαζει αφου αποτι ξερω ειναι πολυ ελαφρυ φαρμακο.για το hexamita το εχω χρησιμοποιησει δεν ειδα να επηρεααζει σε κατι αν και δεν το βαζω ως προληψη.το εχω χρησιμοποιησει για θεραπεια.παντως οσο ποιο δυνατο ειναι ενα φαρμακο τοσο χαλαει την βιολογια του νερου.ενα αλλο φαρμακο που χρησιμοποιησα για προληπτικους λογους ειναι το diskus sept της tropical.σιγουρα οι εμπειροτεροι nidal,σταματης μπορουν να σε κατατοπισουν περισσοτερο απο εμενα.παντως εγω εχω μια καραντινα παντα ετοιμη 100 λιτρων αν τυχον ξεσπασει (χτυπα ξυλο) ασθενεια.

Σ ευχαριστω φιλε μου για την κατατοπιση!!! :unsure: Τωρα ας περιμενουμε και τις αποψεις των πιο Ειδικων αν δουνε το ποστ και μας βοηθησουν περισσοτερο!!! Ειδικοιιιιιιιιιι................. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 months later...

εγω χρησιμοποιω εκτοζον! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε 2 μήνες οι δίσκοι τρώνε μόνο σπιρουλίνα για καμιά εβδομάδα .

Και κάθε 5-6 μήνες ένα ανέβασμα τις θερμοκρασίας στους 34 για μια εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε 2 μήνες οι δίσκοι τρώνε μόνο σπιρουλίνα για καμιά εβδομάδα .

Και κάθε 5-6 μήνες ένα ανέβασμα τις θερμοκρασίας στους 34 για μια εβδομάδα

Γιατί μόνο σπιρουλίνα? Κακώς κάνεις... Όλοι οι οργανισμοί θέλουν ποικιλία τροφών!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο σπιρουλίνα? Κακώς κάνεις... Όλοι οι οργανισμοί θέλουν ποικιλία τροφών!!!

Δουλεύει σαν φάρμακο στους δίσκους στα εντερικά και είπαμε για μια εβδομάδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σαν φάρμακο στους δίσκους στα εντερικά και είπαμε για μια εβδομάδα ;)

:hysterical: Kαθαρίζει το ψάρι σε ότι υπολείματα τροφής μπορεί να έχουν μείνει σε κοιλότητες του εντέρου που οδήγουν σε πολλές άλλες επιπλοκές μετα.....Μπορείς να το κάνεις και 2 βδομάδες χωρίς κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σαν φάρμακο στους δίσκους στα εντερικά και είπαμε για μια εβδομάδα ;)

:hysterical:

Προτάθηκε και απο τον Untergasser στο σεμηνάριο της Sera.

Link to comment
Share on other sites

;)

Προτάθηκε και απο τον Untergasser στο σεμηνάριο της Sera.

και αν δεν την τρωνε τι γινεται τοτε?

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Kαθαρίζει το ψάρι σε ότι υπολείματα τροφής μπορεί να έχουν μείνει σε κοιλότητες του εντέρου που οδήγουν σε πολλές άλλες επιπλοκές μετα.....Μπορείς να το κάνεις και 2 βδομάδες χωρίς κάποιο πρόβλημα

Θα το δοκιμάσω για 2 εβδομάδες ;) . Πάντως όσα παιδιά το έχουν κάνει έχουν δει άλλους δίσκους :hysterical: μαζί τους και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν χρησιμοποιω φαρμακα παρα μονο αν χρειαστει.

Προληπτικα μονο στα ζευγαρια δισκων μονο 1 φορα το μηνα με pp.

Προληψη θεωρω την καλη ποιοτητα του νερου.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ektozon μια φορα το μηνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

melafix μια φορά το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν εχω αγορασει φαρμακο. και ποτε δεν εχω ριξει σε κανενα μου ενυδρειο.μονο μια φορα οταν ειχα τα severum ειχε κατεβει η σταθμη του νερο, οποτε το νερο που εβγαινε αποτο φιλτρο δημιουργουσε φουσκαλες με οξυγονο μεσα στο νερο.καιπολλες κολαγανε στις ουρες τους.τρελαθηκα νομιζα οτι ηταν αρχικο σταδιο ich ετσι φαινοτανε.τι να κανω λεω και εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου.οταν ανεβηκε η σταθμη του νερου με το γεμισμα εξαφανιστικανε ολα. αρχαριος βλεπεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

σκορδοζουμο ! οποτε το θυμηθω στην τροφη

Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

Σπανια εως καθολου.

Προληπτικα Εκτοζον, εαν εντοπισω καμια ανωμαλια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...