Jump to content

Σας χαιρεταει ενα νεο μελος του aquazone


tzotzos

Recommended Posts

Σας χαιρετω ολους ειμαι νεο μελος του aquazone, και χαιρομε που εγινα μελος του γιατι βρηκα και αλλους να εχουν ενυδρει με rbp.

Εγω εχω τρεια περιπου 20 με 22 εκ. το καθενα σε ενυδρειο 200 λιτρα, και τα εχω περιπου 2,5 χρονια.

Οταν τα ειχα παρει ηταν πεντε απο τα οποια τεσσερα ηταν σαρκοφαγα και ενα χορτοφαγο (rbp).

Δεν αργησα να το καταλαβω γιατι ειχε διαφορετικο σχημα απο τα αλλα, δηλαδη πιο στρογγυλοπο σωμα, και ετσι ρωτησα, διαβασα και εμαθα οτι αυτο ηταν ενα ειδος χορτοφαγου πυρανχας (rbp).

Στην αρχη αγχωθηκα γιατι δεν γουσταρα να το φανε τα αλλα, δεν σας ειπα οτι οταν πηρα τα ψαρια ηταν γυρω στα πεντε εκ. και το χορτοφαγο ηταν το μικροτερο.

Εγινε ρε παιδια ομως το απιστευτο το χορτοφαγο μεγαλωσε πολυ γρηγορα, δηλαδη μεχρι πριν απο λιγο καιρο που το εδωσα γιατι δεν χοραγε στο ενυδρειο ηταν γυρω στα 30 εκ. και τα αλλα 10 εκ., εγω παντως πιστευω οτι αυτο εγινε για να επιβιωση απο τα αλλα που θα το ετρωγαν στανταρ.

Το θεμα τωρα ειναι οτι ζει σε ενα ενυδρειο 650 λιτρα και ειναι αρχοντας.

Θα προσπθησω να σας στειλω φοτο να δειτε την διαφορα που ειχαν τα ψαρια μεταξη τους παρολλο που τα πηρα το ιδιο μεγεθος.

Αυτα ειχα να σας πω για αρχη, εαν γινετε στειλτε μου πληροφοριες για το πως μπορω να στειλω φοτο και βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητο μελος tzotzos..

καταρχην να σε καλοσορισω στο aquazone..

σιγουρα εχεις πολλα να μαθεις και πολλα να δωσεις...

χαιρομαι ιδιαιτερα για την προτιμηση σου στο

συγκεκριμενο ειδος που εχεις επιλεξει...

στο θεμα μας τωρα...χορτοφαγο Pygocentrus naterreri(red belly piranhas)

δεν υπαρχει..πιστευω οτι προκειται για pacu(πολλοι τα πουλανε

για πιρανχας)...μια φωτο θα βοηθησει σιγουρα...

μπορεις να στειλεις φωτο και βιντεο...

κανεις αναζητηση συνημμενου,επειτα

προσθηκη αντικειμενου(για καθε εικονα-βιντεο)

και απαντηση στο θεμα :welcome:

:rockon:

για κοιτα και την παρακατω λινκ....μηπως σε βοηθησει στην αναγωριση

http://www.elmersaquarium.com/10pacu.htm

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tzotzo καλως ήρθες! :rockon:

Όπως σου είπε και ο πέτρος το "φυτοφάγο" είναι κατά πάσα πιθανότητα πακού το οποίο είναι παμφάγο.

Μιά φωτό θα δείξει τί είναι ο ψάρης σου αλλά προσωπικά δέν έχω αμιβολία.

Ανάμεσα στα 35 είδη πιράνια που υπάρχουν,είναι και αρκετά είδη που στην φύση τρώνε και καρπούς ή φρούτα κυρίως αλλά φυτοφάγο όχι.

Τα πακού "Piaractus" ΔΕΝ είναι πιράνια! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tzotzo καλώς όρισες στην παρέα μας :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας…

Όπως επισήμαναν και τα παιδιά πιο πάνω το ένα από τα ψάρια σου δεν είναι Pygocentrus naterreri αλλά pacu.Στο φυσικό του περιβάλλον αυτή η ομοιότητα του το βοηθά ιδιαίτερα όταν είναι νεαρό σε ηλικία να γλυτώνει προσπαθώντας να μιμηθεί τα rbp. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...