Jump to content

ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ


soupia

Recommended Posts

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 60lt εδώ και 2 μήνες αλλά έχω συναντήσει αρκετές δυσκολίες μιας και είμαι αρχάριος. Τα φυτά που εχω μέσα είναι τα εξής:

CABOMBA CAROLINIANA

ECHINODORUS PALAEFOLIUS VAR. LATIFOLIUS

CRYPTOCORYNE X WILLISII

VALLISNERIA AMERICANA

ANUBIA BARTERI VAR. NANA

ECHINODORUS BLEHERI

CRYPTOCORYNE WENDTII ''MI OYA''

ECHINODORUS SCHLUETERI 'LEOPARD'

Μπορεί να ξέχασα και κανένα! Μπορείτε να τα δείτε και από τη φοτο!

Τιμές για ΡΗ-ΚΗ: 7.2-5

Για φωτισμό έχω μια λάμπα 15W που ανάβει 8 ώρες ημερησίως.

Αλλαγές κάνω 1 φορά την εβδομάδα 15lt.

Μετά από κάθε αλλαγή προσθέτω λίπασμα 10ml.(SERA FLORENA με σίδηρο και λίπασμα).

Αυτοσχέδια συσκευή DIY co2.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Τα 15w είναι αρκετά ή χρειάζεται περισσότερα?

Για να ανέβω σε Watt πρέπει να προσθέσω δεύτερη λάμπα?

Εδώ και λίγο καιρό στο ECHINODORUS PALAEFOLIUS VAR. LATIFOLIUS και στο VALLISNERIA AMERICANA τα χαμηλά τους φύλλα εχουν αρχίσει και κιτρινίζουν. Μερικά σάπισαν ήδη και αναγκάστηκα να τα κόψω! Είναι φυσιολογικό? Σήμερα είδα στο ECHINODORUS PALAEFOLIUS VAR. LATIFOLIUS πως και τα πιο πάνω φύλλα αρχίζουν να έχουν προβλημα! Τι να κάνω ?

Μπορεί να φταίει ο φωτισμός?

post-711-1143050799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σουπια

καλο θα ηταν να μας ποσταρες και τον

τυπο της λαμπας που εχεις στο ενυδρειο σου.

αυτην την στιγμη εισαι στα 0,25 watt ανα λιτρο..

οποτε καταλαβαινεις οτι εχεις χαμηλο φωτισμο..

αυτα σαν μια γενικη εικονα......φυσικα θα πρεπει

να περιμενεις και τους εμπειρους {γεωργους} του

φορουμ να σε καθοδηγησουν :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε ιδιαίτερα να μας πεις τι μετρήσεις έχεις.

Μπορεί να φταίει ο φωτισμός, έλλειψη θρεπτικών, ιχνοστοιχείων, η έλλειψη CO2, το κακό φάσμα φωτός κλπ.

Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις με μία λάμπα ακόμα 15w και με diy co2. Θα δεις σημαντική διαφορά. Αλήθεια η λάμπα πόσα kelvin είναι;

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΜΟΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ Η ΛΑΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

SYLVANIA

GRO-LUX

F15W/GRO-T8

ΓΙΑ KELVIN ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΠΗΓΑ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΑΝ!

ΠΗΓΑ Κ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΕΞΩ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΜΠΑ ΤΗΣ PHILIPS ΤΩΝ 15W, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΑ KELVIN ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ! ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΙ!

ΠΟΣΑ KELVIN ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ?

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ECHINODORUS PALAEFOLIUS VAR. LATIFOLIUS ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ! ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒ/ΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΟΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ DIYCO2, ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! ΠΕΤΑΞΑΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΦΥΛΛΑΡΑΚΙΑ! ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!

ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΗ-ΚΗ!

ΤΙ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?

ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΥΡΦΗ! ΑΥΤΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΑΝΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ?

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ? Κ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Κ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ?

ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Οι λάμπες gro lux κάνουν (πρέπει να έιναι στα 4.600 K). Απλά θα πρέπει να βάλεις άλλη μία. Εγώ τις αλλάζω κάθε 8 - 10 μήνες.

Επίσης, θα πρέπει να αυξήσεις σταδιακά και τις ώρες που φωτίζεις (μέ στόχο 11 - 12 ώρες). Προσοχή η άλγη καραδοκεί.

Τύρφη για υπόστρωμα? Ομολογώ με πιάνεις αδιάβαστο.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Tα βασικά τεστ που πρέπει να χεις κανείς είναι για pH, NH3-NH4, NO2, NO3, kH, GH. Τώρα ανάλογα με το αν έχει φυτά και πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο μπορεί κανείς να προμηθευτεί και τεστ για PO4 & Fe.

Πάντως τα πρώτα πρέπει να τα έχουμε, προκειμένου να ελέγχουμε τις συνθήκες του νευδρείου μας.

Όσο αφορά το υπόστρωμα τι εννοείς έχεις βάλει τύρφη? Τι τύρφη? Μήπως είναι λατερίτης και όχι τύρφη? Μήπως φυλλόχωμα? Ξέρεις μάρκα? Διαφώτισέ μας λίγο ακόμα :rockon:

Γενικότερα οι λάμπες Τ8 θέλουν αντικατάσταση κάθε 6 μήνες έως 1 χρόνο... Μπορείς αν έχεις δύο να τις αλλάζεις σταδιακά κάθε περίπου 8-10 μήνες όπως σου είπε και ο Θεόφιλος.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ 2,4 ΚΙΛΩΝ ΜΕ SERA FLOREDEPOT!

ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΣΑΚΟΥΛΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙ (ΕΛΑΦΡΥ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΧΩ ΣΤΡΩΣΕΙ ΨΙΛΟ ΧΑΛΙΚΙ!

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΘΑΛΑΣΣΑ?

ΤΟ SERA FLOREDEPOT ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΡΦΗ! ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα χεις κάνει θάλασσα!

Το Sera Floredepot παρέχει στα φυτά ένα ιδανικό υπόστρωμα καθαρής άμμου, ιχνοστοιχείων, θρεπτικών αλάτων και άλλων συστατικών για τη σωστή και υγιή ανάπτυξη των φυτών. Περιέχει επίσης κατεργασμένη τύρφη, η οποία παρέχει μακράς διάρκειας ενεργά θρεπτικά συστατικά και εμποδίζει το κυρίως υπόστρωμα να σχηματίσει σβόλους και αναερόβια βακτήρια. Απλά όπως το είπες νόμιζα ότι είχες πάρει τύρφη (που βάζουμε στο φίλτρο) και την είχες στρώσει για υπόστρωμα. :rockon: Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που σου δώσανε το ελαφρύ πρέπει να ναι λάβα.

Γενικώς είσαι ΟΚ με το υπόστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

ISTELLAS ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ!

ΠΕΡΙΝΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ!

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙ! ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ CABOMBA CAROLINIANA ΚΑΙ ΤΟ VALLISNERIA AMERICANA

ΗΤΑΝ ΠΙΑΣΜΕΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΗΤΑΝ ΠΙΑΣΜΕΝΑ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ! ΟΤΑΝ ΤΑ ΦΥΤΕΥΟΥΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

Και η τύρφη από μόνη προτείνεται σαν συμπλήρωμα στο υπόστρωμα καθώς δημιουργεί όξινο περιβάλλον (βραχυπρόθεσμα) διευκολύνοντας τις ρίζες να προσλάβουν τα θρεπτικά του υποστρώματος.

Για τη δεύτερη λάμπα που ρωτάς καλό είναι να είναι μεταξύ των 5500-10000 kelvin.

Τον υαλοβάμβακα τον καθαρίζεις καλά από τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζουμε τα πάντα από το φυτό!!! Και το γλαστράκι, αλλά και τον υαλοβάμβακα αλλά κα το μολύβι που χρησιμοποιούν οι εταιρείες για την μεταφορά των φυτών. Στα περισσότερα φυτά αν τα αφήσεις έτσι μάλλον οι ρίζες των φυτών θα σαπίσουν! Θέλει προσοχή κατά την αφαίρεση των παραπάνω για να μην τραυματίσουμε και κόψουμε τις ρίζες του φυτού.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όπως λέει ο γιάννης να βγαίνουνε όλα.

Πάντως μην τρομάζεις.

Εγώ άφησα μια Bacopa australis με τον υαλοβάμβακα και το μολύβι και ούτε οι ρίζες σαπίσαν ούτε τίποτα. Κόντεψε να μου πνίξει και το 27λιτρακι απο την ανάπτυξη. Και να φανταστείς οτι έχει σκέτο χαλίκι. Ούτε υπόστρωμα ούτε λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!

ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΥΤΕΨΩ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ Κ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΑΠΙΣΑΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Αγαπητή σουπιά (είσαι και επίκαιρος τώρα με την σαρακοστή :rockon: )

Μια χαρά πας. Από υπόστρωμα είσαι ΟΚ. Αν θες κάποια φυτά με μίσχο όπως (elodea, cabomba, bacopa) πιάνε 4-4 με μία κλωστούλα και φύτευέ τα έτσι.

Αφού έχεις βάλεις υπόστρωμα, ο λόγος σαπίσματος μάλλον είναι ανεπαρκές φως και περιορισμένο CO2.

Θέοφιλος

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...