Jump to content

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΜΙΑ


liano24

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους παιδια.Καταρχιν δεν εχουμε συστηθει και επειδη ξεκινησα να ασχολουμε πιο συστηματικα με το φορουμ θα ηθελα να γνωριζομαστε με τα ονοματα μας αν θελετε και εσεις.Εμενα με λενε Κυριακο οποτε αν θελει και καποιος αλλος φιλος οταν απανταει μπορει να μου λεει και το ονομα του.Λοιπον για να ανακαιφαλαιωσουμε ειμαι ο τυπος με το 400αρι που δεν βαζει μυαλο.Φενεται πως οι επιλογες μου στο ενυδρειο μου ξενιζουν μερικους απο εσας διοτι κατα τη γνωμη σας και κατα τις γνωσεις σας δεν γινεται αυτο που πρεπει ωστε να εχω τις καταλληλες συνθηκες για να βιωνουν και να συμβιωνουν τα ψαρια μου,βεβαιως ειναι δεκτες οι γνωμες και οι κρητικες και δεν τις αμφισβητω αντιθετως τις σεβομαι μιας και μπενεται μεσα στο θεμα μου για να διαβασετε και να ασχολειθητε με την περιπτωση μου.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 3-4 θεματα που εχουν τεθει για το ενυδρειο μου :1)η συμβιωση ψαριων απο τις λιμες malawi κ Tanganyika,2)το στρωσιμο του ενυδρειου,3)οι πετρες που υπαρχουν και γενικοτερα ο διακοσμος με τα κοραλια και τα λοιπα,4)οτι δεν υπαρχουν αρκετες κρυψωνες.Η αληθεια ειναι πως με τα σχολια που ακουσα πανω σε αυτα τα θεματα στεναχωρηθηκα αλλα τα δεχομαι.Δυστηχως η οικονομικη κατασταση μου δεν ειναι σε θεση ωστε να μπορω να βγαλω το διακοσμο που εχω μεσα και βαλω κατι αλλο οποτε και αυτος ειναι ο λογος που αναγκαζομαι να πορευτω με τα υπαρχοντα,ωστοσο διαφωνω εν μερη με τα παιδια που απαντησαν στα θεματα μου και θα εξηγησω το γιατι οποτε και εσεις με τη σειρα σας μπορειτε να μου ξανααπαντησετε.Ας πουμε καταρχιν για τις πετρες.Διαβασα πως οι πετρες ειναι κοφτερες και δεν κανουν γενικοτερα ειτε για λογους αισθητικης ειτε για λογους καταλληλοτητας ωστε να διατηρουν το νερο σε σωστες συνθηκες.Απο θεμα αισθητικης εμενα δεν με ενοχλουν και μπορω να πω πως μου αρεσει αυτο το αγριο που εχουν,για το θεμα πως ειναι κοφτερες μπορω επισης να πω πως οταν τις επιασα οχι μονο δεν κοπηκα αλλα τριβοντουσαν με μεγαλη ευκολια και γενικοτερα ειναι μαλακια και ελαφρια βεβαια δεν ειναι βοτσαλα αλλα δεν ειναι και οτι χειροτερο.Το μονο που δεν ξερω και που δεν μπορω να εκφερω γνωμη ειναι το αν ειναι το υλικο τους καταλληλο για να βοηθαει στη σκληροτητα του νερου που χρειαζομαι η αν υπαρχει καποιος αλλος παραγοντας που δεν ξερω ως προς το νερο η τη διαβιωση των ψαριων.Ωσο για τα κοραλια μπορω να δεχτω πως ενδεχωμενως να χτηπησουν τα ψαρια ειδικα οταν μεγαλωσουν γιατι αυτη την στιγμη ειναι απο 5 εως 8 εκατοστα και μπορουν ακομη και να κυκλοφορουν αναμεσα τους αλλα εμενα μου αρεσουν σαν ομορφια,αυτο που σκεφτομαι ειναι να βγαλω το ενα τουλαχιστον το ασπρο που ειναι και καπως ξεκαρφωτο με τα υπολοιπα χρωματα του ενυδρειου και ειναι και πιο αιχμηρο.Ισως να μου αρεσει η ομορφια τους γιατι δεν εχω αρκετες γνωσεις τοσες τουλαχιστον που να με ενοχλει που δεν υπαρχει στο φυση-στις λιμνες κοραλια.Ωστοσο τα ψαρια δεν το γνωριζουν αυτο και βοηθαει απο οτι μου ειπαν αρκετοι εξειδικευμενοι στο ειδος τους στη σκληροτητα του νερου.Κατι ακομη που μου ειπαν αρκετα παιδια ειναι πως δεν εχουν αρκετες τρυπες και σπηλιες ωστε να κρυβονται τα ψαρια και απανταω κατα τη γνωμη μου λοιπον πως αυτην τη στιγμη τα ψαρια δεν ειναι και οτι ευκολοτερο να τα δω και αυτο φυσικα γιατι υπαρχουν αρκετες κρυψωνες και επισης σκεφτομαι πως αν βαλω περισσοτερς πετρες δεν θα μπορω να τα βλεπω καθολου αλλα και δεν θα εχουν χωρο να κολυμπησουν.Αυτην τη στιγμη γνωριζω πως ειναι αρκετα μικρα τα ψαρια και αυτο βοηθαει να χωρεσουν απο τη μυτη της βελονας αλλα ακομη και οταν μεγαλωσουν πιστευω πως δεν θα εχω προβλημασε αυτο το θεμα διοτι ειναι και αρκετα μεγαλες ωστε να χωρανε ειδικα στα δεξια αν προσεξετε τη φωτο ειναι στοιβασμενες περιπου7-8 πετρες μεγαλες που σε υψος φτιαχνουν ενα βουναλακι περιπου 40 ποντους υψος και 70-80 πονους μηκος διαμορφωμενο ετσι ωστε να διαμορφωνουν οσο το περισσοτερο σπηλιες,κατι ακομη που λαμβανω υποψιν ειναι πως τα ψαρια σκαβουν και δημιουργουν ακομη περισσοτερες κρυψωνες ωποτε νομιζω πως ειναι αρκετες.Ωσο για τις μετρησεις τις εχω κανει 3η φορα σημερα και μου δειχνουν καλες,το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το kh που αυτη τη στιγμη ειναι περιπου στο 8,5 και αποτι εχω διαβασει πρεπει να το ανεβασω κοντα στο 10 και θα ηθελα τη βοηθεια σας για να το ανεβασω.Πιστευτε πως πρεπει να βαλω οξυγονο;ή καποια αλλη ουσια;Τωρα οσο αφορα τη συμβιωση ψαριων απο τις δυο λιμνες ισως να εχετε δικιο η ορεξη μου κοπηκε για την frontoza γιατι καταλαβαινω πως δεν γινεται με τιποτα απο αυτα που μου ειπατε οσο και αν το θελω οσο και αν θελω να παραβλεψω τους κανονες και τα πρεπει.Για τη συμβιωση των υπαρχων ψαριων νομιζω πως θα τα καταφερουν η μαλλον θελω να πιστευω και μακαρι να το καταφερω,νομιζω πως τα σημαδια ειναι καλα μεχρι στιγμης και οταν θα καθοριστουν οι ρολοι τους και δεν θα εχω αυτα τα μικρα κυνηγητα.Περιμενω τις απαντησεις σας φιλοι με απολυτη δεκτικοτητα και κατανοηση αφου ακομη ειμαι μαθητευομενος στο θεμα του ενυδρειου.Οσα μαθαινω θα τα εφαρμοσω ασφαλως στο μελλον σε ενα ενυδρειο που θα κατασκευασω καποτε και θα ειναι τεραστιο,τουλαχιστον αυτο ειναι το ονειρο μου,οταν παω στο δικο μου σπιτι οποτε μεχρι τοτε πρεπει να εχω μαζεψει παρα πολλες γνωσεις γιατι εκει δεν θα μπορω να βαζω χερια εκει θελω να μπαινω ολοκληρος και φυσικα θα εχω μεσα τι αλλο,τις αγαπημενες μου κιχλιδες στις τελειες συνθηκες.Καλο ονειρο ε;

post-3354-1238844824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και παλι φιλε Κυριακο :D

Πιστευω πως στα προηγούμενα θέματα που ανοιξες πήρες ολες τις απαντήσεις που χρειαζεσαι για να κανεις κατι σωστο!

Απο εκει περα αν δεν θελεις να πραξεις σύμφωνα με τις υποδείξεις των εμπειρότερων ειναι δικο σου θεμα...

Υγ. στα δικα σου χερια οι πετρες μπορει να τριβονται ευκολα αλλα το σωμα του ψαριου ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μια βόλτα στην εξοχή και μάζεψε πέτρες με μηδενικό κόστος.

Πάρε μαζί σου και ένα μπουκάλι νερό και ξύδι, πλένε τις σε ένα σημείο και ρίχνε επάνω ξύδι, αν κάνει φυσσαλίδες θα βοηθήσει και στο πεχά και σκληρότητες, για επιπλέον αύξηση του πεχά και kH χρησιμοποίησε μαγειρική σόδα αυξάνοντάς το μέχρι το επιθυμητό πριν το βάλεις στο ενυδρείο και όχι πάνω από 3 βαθμούς τη μέρα.

Δικαιολογίες δεν έχεις, όλη η γνώση σου δίνεται δωρεάν αλλά εσύ προσπαθείς να την αντιστρέψεις προς όφελός σου, παρ' όλα αυτά να αλλάξουμε το σωστό για να σε βολέψει δεν γίνεται, σκέψου και πράξε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μια βόλτα στην εξοχή και μάζεψε πέτρες με μηδενικό κόστος.

Πάρε μαζί σου και ένα μπουκάλι νερό και ξύδι, πλένε τις σε ένα σημείο και ρίχνε επάνω ξύδι, αν κάνει φυσσαλίδες θα βοηθήσει και στο πεχά και σκληρότητες, για επιπλέον αύξηση του πεχά και kH χρησιμοποίησε μαγειρική σόδα αυξάνοντάς το μέχρι το επιθυμητό πριν το βάλεις στο ενυδρείο και όχι πάνω από 3 βαθμούς τη μέρα.

Δικαιολογίες δεν έχεις, όλη η γνώση σου δίνεται δωρεάν αλλά εσύ προσπαθείς να την αντιστρέψεις προς όφελός σου, παρ' όλα αυτά να αλλάξουμε το σωστό για να σε βολέψει δεν γίνεται, σκέψου και πράξε ανάλογα.

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο.Αλλωστε ειναι παραγματα που εχουν χιλιοειπωθει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...