Jump to content

Ξυλα


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!!!

Εχω σκοπο να ξεκινησω ενα βιοτοπικο Ν. Αμερικης, κυριως με σκαλαρια. Το προβλημα μου ειναι το εξης.

Αν και εχω διαβασει καποια ποστ δεν ξερω τι ξυλα να βαλω μεσα. Δεν θελω απο πετ σοπ για τους ιδιους λογους που θα ειχαν ολοι μας. Το θεμα μου δεν ειναι να φαινεται 100 % Ν.Αμερικης (οσον αφορα τα ξυλα) αλλα η υγεια του συστηματος.

Εχω μαζεψει καποια ξυλα (κλαδια και ριζες) απο παραλια της Βαρκιζας. Δεν ξερω αν ειναι ξεβρασμενα γιατι εκει εχει δεντρα (μη με ρωτησεται τι δεντρα, δεν ξερω, παντως οχι πευκο) και καποια ξυλα ηταν σε αποσταση απο την αμμουδια. Αν τα βρασω καλα και τα αφησω για αρκετες ημερες σε νερο γλυκο που θα αλλαζεται καθημερινα, πιστευετε πως θα εχω προβλημα? Επισης αν το νερο περιεχει και ξυδι ή μαγειρικο αλατι θα βοηθησει στην αποστειρωση και στη σκλυρηση του ξυλου?

Αν τα ξυλα ειναι χλωρα ή απο αλλα σημεια (πχ βουνα) και ακολουθηθει η ιδια διαδικασια θα εχω προβλημα?

Παρακαλω τις γνωμες σας και τις εμπειριες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!

Εχω σκοπο να ξεκινησω ενα βιοτοπικο Ν. Αμερικης, κυριως με σκαλαρια. Το προβλημα μου ειναι το εξης.

Αν και εχω διαβασει καποια ποστ δεν ξερω τι ξυλα να βαλω μεσα. Δεν θελω απο πετ σοπ για τους ιδιους λογους που θα ειχαν ολοι μας. Το θεμα μου δεν ειναι να φαινεται 100 % Ν.Αμερικης (οσον αφορα τα ξυλα) αλλα η υγεια του συστηματος.

Εχω μαζεψει καποια ξυλα (κλαδια και ριζες) απο παραλια της Βαρκιζας. Δεν ξερω αν ειναι ξεβρασμενα γιατι εκει εχει δεντρα (μη με ρωτησεται τι δεντρα, δεν ξερω, παντως οχι πευκο) και καποια ξυλα ηταν σε αποσταση απο την αμμουδια. Αν τα βρασω καλα και τα αφησω για αρκετες ημερες σε νερο γλυκο που θα αλλαζεται καθημερινα, πιστευετε πως θα εχω προβλημα? Επισης αν το νερο περιεχει και ξυδι ή μαγειρικο αλατι θα βοηθησει στην αποστειρωση και στη σκλυρηση του ξυλου?

Αν τα ξυλα ειναι χλωρα ή απο αλλα σημεια (πχ βουνα) και ακολουθηθει η ιδια διαδικασια θα εχω προβλημα?

Παρακαλω τις γνωμες σας και τις εμπειριες σας!!!

Προσεχε απο εκει που μαζεψες ξυλα μην υπαρχουν διαφορα χημικα, πχ πισσα...

Αν ειναι χλωρα, θα σου ελεγα να τα ξερανεις αρκετα πριν τα βαλεις στο νερο....

Οσο για την επεξεργασια, καλυτερα να τα βρασεις καποια ωρα για να αποστηρωθουν.

Μην βαλεις ξυδι η αλατι!

Και κατι αλλο, καλυτερα να επιλεξεις "σκληρα" ξυλα, οχι λευκα ή πευκο :D

:rasp:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι χλωρα, θα σου ελεγα να τα ξερανεις αρκετα πριν τα βαλεις στο νερο....

Και κατι αλλο, καλυτερα να επιλεξεις "σκληρα" ξυλα, οχι λευκα ή πευκο :D

:rasp:

Για ποιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο?

Γιατι τα χλωρα θα σου αφησουν στο νερο τον χυμο τους..

Σου προτεινω σκληρα ξυλα γιατι τα μ****α θα σαπισουν πιο ευκολα :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι διπλα σε θαλασσα και μονο με τον κινδυνο να εχουν ξεβραστει απο το νερο εγω δεν θα τα εβαζα!

Επισης δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει ξυλο απο τα μερη μας σε θερμοκρασιες 29-30 κελσιου.

Και με την ευκαιρια ποιους λογους εχουμε ολοι μας να μην παιρνουμε ξυλα απο μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα ετοιμα ξυλα ειναι και πανακριβα και μοιαζουν ψευτικα. τουλαχιστον συμφωνα με τα προτυπα τα ελληνικα. δεν ξερω.

οι χυμοι που θα αφησουν τα χλωρα τι κακο μπορει να κανουν ομως?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

βασικα τα ετοιμα ξυλα ειναι και πανακριβα και μοιαζουν ψευτικα. τουλαχιστον συμφωνα με τα προτυπα τα ελληνικα. δεν ξερω.

οι χυμοι που θα αφησουν τα χλωρα τι κακο μπορει να κανουν ομως?

Εαν θες βιοτοπο Ν.Αμερικης οπως γραφεις τα ελληνικα ξυλα δεν εχουν καμια σχεση με το βιοτοπο της Ν.Αμερικης...

προσωπικη μου αποψη βεβαια...ασε που δεν ξερεις τι ξυλα ειναι αυτα που θα μαζεψεις ...τωρα εαν ειναι για τον οικονομικο λογο εκει δεν επαιμβενω ο καθενας κανει κουμαντο στη τσεπη του. :D

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι το οικονομικο πολυ σημαντικος παραγοντας γιατι δεν χρειαζομαι μονο ενα-δυο ξυλα. Το να δωσω 50 ευρω και να καθαρισω δεν ειναι κατι αλλα να παρω πολλα ξυλα των 50 ευρω, ειναι. Ευχαριστω παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι το οικονομικο πολυ σημαντικος παραγοντας γιατι δεν χρειαζομαι μονο ενα-δυο ξυλα. Το να δωσω 50 ευρω και να καθαρισω δεν ειναι κατι αλλα να παρω πολλα ξυλα των 50 ευρω, ειναι. Ευχαριστω παιδια!!!

Σε 300L Αμαζονίου είχα δώσει 350 ευρώ για ξύλα!!! :D Δυστυχώς θεωρώ πως το κόστος τους δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα! Σίγουρα δεν είναι καυσόξυλα και υπάρχει κόστος εισαγωγής τους, αλλά νομίζω πως έχουν διπλάσιο (τουλάζιστον) κόστος από την πραγματική τους αξία!

Link to comment
Share on other sites

Σε 300L Αμαζονίου είχα δώσει 350 ευρώ για ξύλα!!! :D

Με τοσα λεφτα παω στον Αμαζονιο και τα περνω μονος μου!!!! Τ εισητηρια μου ειναι αυτα. Θα δω και απο κοντα τους τοπους αυτους κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα λεφτα παω στον Αμαζονιο και τα περνω μονος μου!!!! Τ εισητηρια μου ειναι αυτα. Θα δω και απο κοντα τους τοπους αυτους κιολας...

Μπααααααααααα..............

Θες γυρω στα 1300 μονο για αεροπορικα :D

Link to comment
Share on other sites

Μπααααααααααα..............

Θες γυρω στα 1300 μονο για αεροπορικα :rasp:

Κι εσύ που το ξέρεις??? :rasp:

Η αλήθεια είναι πως μου λείπανε αυτά τα 950 ευρώ... Αλλιώς θα πήγαινα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο ξυλο που εχουν δοκιμασει αρκετοι ειναι οι χοντρες ριζες απο αμπελι. Εχουν ωραια σχηματα περιεργα δεσιματα και απο οτι φαινεται αντεχουν αρκετα στο νερο. Θελουν ξεφλουδισμα οι κορμοι αμπελιου που θα διαλεξεις και να τους ξερανεις παρα πολυ καλα (κανα 4μηνο στον ηλιο). Μπορεις να επιταχυνεις την ξηρανση τους ψηνοντας τα στο φουρνο σε χαμηλη θερμοκρασια.

Υ.Σ. : ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ και ΔΕΝ ΞΕΡΩ ακριβως την διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο ξυλο που εχουν δοκιμασει αρκετοι ειναι οι χοντρες ριζες απο αμπελι. Εχουν ωραια σχηματα περιεργα δεσιματα και απο οτι φαινεται αντεχουν αρκετα στο νερο. Θελουν ξεφλουδισμα οι κορμοι αμπελιου που θα διαλεξεις και να τους ξερανεις παρα πολυ καλα (κανα 4μηνο στον ηλιο). Μπορεις να επιταχυνεις την ξηρανση τους ψηνοντας τα στο φουρνο σε χαμηλη θερμοκρασια.

Υ.Σ. : ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ και ΔΕΝ ΞΕΡΩ ακριβως την διαδικασια.

tony80 με καλυψες πληρως και πιστευω οτι θα βρω ευκολα!!! εκτος απο ριζα, ο κορμος κανει?

Link to comment
Share on other sites

tony80 με καλυψες πληρως και πιστευω οτι θα βρω ευκολα!!! εκτος απο ριζα, ο κορμος κανει?

Ασφαλως και κανει. βρηκα μερικες πληροφοριες ακομα. Ο χυμος του αμπελιου σε περιπτωση που η ξηρανση δεν γινει 100% ειναι ασφαλεις για τα ψαρακια. Το ξυλο αυτο μαλακωνει συγχρονως το νερο και απελευθερωνει τανινες (σκουραινει)

Βεβαια εννοειται οτι θα εισαι 1000000% σιγουρος οτι το αμπελι που θα παρεις ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΡΑΝΤΙΣΜΕΝΟ με φαρμακα που περιεχουν χαλκο και αλλες βαριες χημικες ουσιες.

Ένας φίλος μου είχε πει την εξής διαδικασία.

Βράσιμο για καμιά ώρα, ξεφλουδισμα και μετά ψήσιμο στο φούρνο για 4-5 ώρες στους 100-120 C. Μούλιασμα σε νερό για καμιά εβδομάδα με αλλαγές νερού κάθε μέρα.

Στην αρχη ισως δυσκολευτεις να το βουλιαξεις αλλα αμα το δεσεις σε κατι βαρυ μεχρι να ποτιστει θα εισαι μια χαρα

Βεβαια καποια στιγμη το ξυλο θα αρχισει να χαλαει (μιας και δεν ειναι γι αυτην την δουλεια) αλλα τα εχει 2 χρονια και ακομα αντεχουν. Μετα αμα δεις οτι αρχιζουν να χαλανε ευκαιρια ειναι να κανεις καινουργια ξυλα και να αλλαξεις και την διακοσμηση του ενυδρειου σου. :D

Έγινε επεξεργασία - tony80
Link to comment
Share on other sites

φοβερος!!! αν ριχνει το ΡΗ και δινει και χρωμα οπως λες ειναι το καταλληλο. το θεμα ειναι που θα βρεις αμπελι που δεν εχει ρατιστει. ή μηπως εννουμε για τα τελευταια χρονια? γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει αμπελι που να μην εχει ραντιστει ποτε του... θα το κοιταξω βεβαια!!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο:

Το θέμα είναι αν ραντίστηκαν με φάρμακα επαφής (χάνονται από την επιφάνεια του φυτού πολύ γρήγορα) ή με διασυστηματικά τα οποία έχουν κυκλοφορίσει μέσα στις "φλέβες" του φυτού.

Δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτα τα φαρμακα αλλα αμα παρεις ριζες-κορμους απο κανα γνωστο σου αμπελουργο-γεωπονο θα ξερει.Ή ακομα καλυτερα να βρεις καποιο αυτοφυες αμπελι (αγριο)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΨΗΣΙΜΟ : όχι πάνω από 120C γιατί μπορεί να έχουμε ανάφλεξη.Το μυστικο ειναι χαμηλη θερμροκρασια για πολλες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα όποιος ενδιαφέρεται έχω κάποιους κορμούς από αμπέλι ξεραμένους περισσότερο από 3-4 χρόνια, τους είχα για δική μου χρήση αλλά λόγω έλλειψης χρόνου...........τους χαρίζω σε όποιον ενδιαφέρεται

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα όποιος ενδιαφέρεται έχω κάποιους κορμούς από αμπέλι ξεραμένους περισσότερο από 3-4 χρόνια, τους είχα για δική μου χρήση αλλά λόγω έλλειψης χρόνου...........τους χαρίζω σε όποιον ενδιαφέρεται

ελα ντε ποιος? σου στελνω πμ

Link to comment
Share on other sites

επισης εκτος απο αμπελι εχω ακουσει και κατα την γνωμη μου το πιτεω και ισχυει οτι μπορουμε να βαλουμε και απο πουρναρι ριζα.βουρβουλο το λεμε εδω στο χωριο μου ειλικρινα αντεχει παρα πολυ το εχω δει ειναι σκετο σκυλι. :unsure: δεν καταλαβαινει τιποτα απο νερο :wacko: και μπορεις να βρεις και μεγαλα εχει πολυ ωραια σχηματα αν εισαι και κηνυγος λαγου ευκολα θα βρεις σε κανενα βουνο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...