Jump to content

χρειαζεται Co2 ?


pateras

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...

σχεδον εχω τελειωσει με το νεο μου στησιμο, μενει να συμπληρωσω μερικα φυτα και να βαλω τους κατοικους του. το ερωτημα μου ειναι αν χρειαζεται τελικα co2. Σε μια ερωτηση μου για αεροπετρα οξυγονου, καποιος εδω μου ειπε οτι δεν χρειαζεται co2 λογω του οτι τα φυτα ειναι ευκολα (προκειται για ανουμπιες, εχινοδορους).ισχυει κατι τετοιο ή καταλαβα λάθος?

το co2 ειναι απαραιτητο σε ποιο απαιτητικα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο φως χρειάζονται τα φυτά, τόσο αυξάνονται και οι απαιτήσεις τους σε διοξείδιο και λιπάσματα, αυτό διαφέρει ανά τύπο φυτού αλλά και ανάλογα με το πόσο θα γεμίσουμε το ενυδρείο με φυτά ακόμα και χαμηλών σχετικά απαιτήσεων σε φως.

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμο εχω μια aqua glo 40w και μια power glo 40w με διαστασεις ενυδρειου 130 χ 70 χ 60.

και ολες μαζι με αυτες που θα μπουνε, 20 ριζες φυτα. κυριως ανουμπιες και εχινοδορους. εχω βαλει υποστρωμα φυλλοχωμα , και εριξα και υγρο λιπασμα .

να βαλω diy co2 ? ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε....γιατι το φοβάσαι.

Κανε μια 2λιτρη μπουκαλα μονος και εισαι μια χαρα για 1 με 1,5 μηνα.

Μην παιρνεις έτοιμο, πεταμένα λεφτα.

Πες πρωτα πια φυτα θα βαλεις.

Αν βαλεις μονο ανουμπιες και εχινοδορους ε!! ειναι ευκολα φυτα και δεν το χρειαζεσαι το co2

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

εχω φτιαξει μια φιαλη και τη λειτουργω , απλα σκεφτομαι μηπως την βγάλω, αν δε χρειαζεται τελικα. ναι τα φυτα θα ειναι πολυ ευκολα γιατι δεν υπαρχει ο χρονος που χρειαζονται τα απαιτητικα. λειπω λογω δουλειας αρκετα απο το σπιτι και η παραλογη η γυναικα μου , προτιμαει να ασχολειται με τα 2 μας παιδια, παρα με το ενυδρειο και τα φυτα μου....!

γιαυτο ευκολα και παλι ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν προτείνουμε κάτι μπορούμε και να το δικαιολογούμε, γιατί να μην το φοβάτε? Αν δεν έχεις κάποιον λόγο να βάλεις κάτι στο ενυδρείο και μάλιστα σε ενυδρείο 500 λίτρα δεν κάνεις πειράματα έτσι για να έχεις.

Οι δικές μου εκτιμήσεις για τη σχέση φυτών-φωτισμού-co2-λιπασμάτων είναι οι εξής:

0-0,1 watt/λίτρο: Ενυδρείο χωρίς φυτά ή με κάποια φυτά με ελάχιστες απαιτήσεις σε φως όπως Ceratophyllum demersum, Anubia barteri και άλλα. Η παροχή διοξειδίου δεν θα προσφέρει κάτι στα φυτά, λόγω χαμηλού ρυθμού φωτοσύνθεσης υπάρχει και χαμηλός ρυθμός απορόφησης οπότε τους αρκεί αυτό που υπάρχει στο νερό.

0,1-0,3 watt/λίτρο: Αρκετά φυτά ενυδρείου με χαμηλές έως μέτριες απαιτήσεις σε φως θα αναπτυχθούν ικανοποιητικά. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί διοξείδιο σε μικρές ποσότητες αν υπάρχουν αρκετά φυτά με όχι πολύ χαμηλό ρυθμό ανάπτυξης.

0,3-0,5 watt/λίτρο: Πολλά είδη φυτών με κανονικές έως λίγο αυξημένες απαιτήσεις σε φως θα αναπτυχθούν πολύ καλά. Κάποια είδη φυτών με κόκκινες χρωστικές, αρχίζουν να τις αναδεικνύουν. Το διοξείδιο έχει να προσφέρει αρκετά αλλά δεν κρίνεται απαραίτητο.

0,5-1 watt/λίτρο: Ακόμα και αρκετά φυτά που σχηματίζουν τάπητα θα αναπτυχθούν ικανοποιητικά, αυξάνονται αρκετά και οι απαιτήσεις σε CO2 και λίπανση.

1-2 watt/λίτρο: Φωτισμός για πολύ απαιτητικά φυτά σε φωτισμό, μεγάλες θα είναι οι απαιτήσεις σε CO2 και λίπανση.

Εσύ βρίσκεσαι στην πρώτη κατηγορία αν λάβουμε υπόψιν και το μεγάλο ύψος οπότε το διοξείδιο δεν θα προλαβαίνει να το απορροφήσει κάποιο φυτό και θα πάει στράφι.

Είτε μένεις σε είδη με πολύ χαμηλές απαιτήσεις σε φως όπως ανούμπιες ή κάνεις αναβάθμιση στον φωτισμό και πάς από τα 80 watt στα 100-150 για να μπορείς να βάλεις και άλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτην τοτε.

Δεν σου χρειαζεται με αυτα τα φυτα.

Πρόσεχε ομως μην ριχνεις αλόγιστα λιπασματα και χαλασεις το νερο σου.

Δες πως αναπτησωνται τα φυτα και αναλογος πρατεις.

Υ.Γ.Καλα κανει η γυναίκα σου και ασχολείται με τα μικρα.Το ενυδρειο και τα φυτα ειναι δικη σου δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε viciouscircle, ευχαριστω πολυ, με κατατοπισες πληρως/

μενω σε αυτου του ειδους τα φυτα, και αφαιρω το co2.

Link to comment
Share on other sites

Όταν προτείνουμε κάτι μπορούμε και να το δικαιολογούμε, γιατί να μην το φοβάτε? Αν δεν έχεις κάποιον λόγο να βάλεις κάτι στο ενυδρείο και μάλιστα σε ενυδρείο 500 λίτρα δεν κάνεις πειράματα έτσι για να έχεις.

Μα καλα τωρα σοβαρα, μην τρελαθούμε κιολας.

Μια μπουκαλα με DIY CO2 Θα δημιουργουσε προβλημα σε ενα ενυδρειο 500 λιτρα?

Tο ειπες και μονος σου.

"Εσύ βρίσκεσαι στην πρώτη κατηγορία αν λάβουμε υπόψιν και το μεγάλο ύψος οπότε το διοξείδιο δεν θα προλαβαίνει να το απορροφήσει κάποιο φυτό και θα πάει στράφι."

Γι αυτο ειπα μην το φοβατε.

Αν μου ελεγε οτι θα το βαλει σε κανα 50λιτρο τοτε θα τον ελεγα να προσέχει.

Αρα μην δημιουργούμε θεμα χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, αν δεν ξέρεις κάτι ή το ψάχνεις και απαντάς ή αφήνεις άλλους που ξέρουν να απαντήσουν, επίσης το να σχολιάζεις χωρίς νόημα απαντήσεις άλλοων δεν προσφέρει κάτι ούτε είναι ευγενικό.

Όταν το διοξείδιο δεν το απορροφούν τα φυτά, αυτό παίρνει τη θέση του οξυγόνου κάνοντας το νερό ακατάλληλο για τα ψάρια, αν πάλι αυτό είναι πολύ λίγο και δεν δημιουργήσει πρόβλημα, τότε έχεις ακόμα ένα σύστημα διοξειδίου με την φροντίδα που θέλει και χάνεις τζάμπα τον χρόνο σου, πράγμα που από ότι είπε ο φίλος δεν του περισσεύει.

Τέλος, για να ξέρεις αν αρκεί η όχι ένα σύστημα διοξειδίου, μετράς το pH και το kH και μετά πας στον υπολογιστή εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21 και βλέπεις αν το διοξείδιο που παράγει το diy αρκεί, περισσεύει ή δεν φτάνει και θες μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, αν δεν ξέρεις κάτι ή το ψάχνεις και απαντάς ή αφήνεις άλλους που ξέρουν να απαντήσουν, επίσης το να σχολιάζεις χωρίς νόημα απαντήσεις άλλοων δεν προσφέρει κάτι ούτε είναι ευγενικό.

Γιατι τι δεν ηταν ευγενικο.

Εσυ πρωτος σχολιασες την απαντηση μου και εγω σου απαντησα απο αυτα που κατεχω τους λιγους μηνες που ασχολουμε.Μπορει να ειμαι και λαθος κανω πασο.

Όταν το διοξείδιο δεν το απορροφούν τα φυτά, αυτό παίρνει τη θέση του οξυγόνου κάνοντας το νερό ακατάλληλο για τα ψάρια,

Σε 500 λιτρα ενυδρειο και 20 φυτα που εβαλε ο φιλος μας και δεν θα το απορροφουν?

μιλάμε για DIY μπουκαλα ετσι και οχι συστημα.Ειναι σαν εναν ψυλο μεσα σε 500 κιλα άχυρο.

αν πάλι αυτό είναι πολύ λίγο και δεν δημιουργήσει πρόβλημα, τότε έχεις ακόμα ένα σύστημα διοξειδίου με την φροντίδα που θέλει και χάνεις τζάμπα τον χρόνο σου, πράγμα που από ότι είπε ο φίλος δεν του περισσεύει.

Μα το εχει ήδη τι χρονο θα χασει.Μηπως θα ειναι απο πανω του συνεχεια και θα το παρακαλαει να βγαλει φυσαλιδες?

Τέλος, για να ξέρεις αν αρκεί η όχι ένα σύστημα διοξειδίου, μετράς το pH και το kH και μετά πας στον υπολογιστή εδώ: <a href="http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21" target="_blank">http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21</a> και βλέπεις αν το διοξείδιο που παράγει το diy αρκεί, περισσεύει ή δεν φτάνει και θες μπουκάλα.

Ετσι μπράβο οι μετρησεις ειναι το σπουδαιότερο.

Τεσπα δεν επιμενω παραπανω επειδή εισαι και MOD η πείρα και η γνωμη σου μετραει.

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο παρα πολυ,προς το παρον δε θα βαλω co2 ,θα δω την πορεια των φυτων και βλεπουμε,καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...