Jump to content

SOS ΟΔΗΓΙΕΣ


Recommended Posts

καλησπερα.αν εχεις καποιος οδηγιες απο το φαρμακο sera baktopur παρακαλω να τις ανεβασει.το φαρμακο αγοραστηκε σημερα και δεν εχει οδηγιες. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ηλία σε τί ενδρείο θα το χρησημοποιήσεις,και γιατί ασθένια?

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο του carrefour .εχω 1 platy το οποιο ηταν εξαφανισμενο για μερες και ξαφνικα εμφανιστηκε σημερα και το στομα του ειναι ασπρο.fungus μου ειπαν οτι εχει και αγορασα αυτο το φαρμακο.το ψαρι το πρωι θα απομονωθει.απλα μου ειπαν να κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο.ξερεις τι δοσολογια του φαρμακου?

Link to comment
Share on other sites

Το bactopur είναι λίγο ζόρικο και θα επηρεάσει τη βιολογία. Απαιτεί συχνά μετρήσεις και αλλαγές νερού.

1η μέρα 22 σταγόνες ή 1 ml / 20 λίτρα

2η τίποτα

3η μέρα 22 σταγόνες ή 1 ml / 20 λίτρα

Προτείνω να γίνει σε ενυδρείο νοσοκομείο η θεραπεία.

Αν μπορείς βάλε μία φωτογραφία για να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Μιχαλη.φωτο δυστυχως δεν μπορω να βαλω τωρα .θα βαλω το πρωι.μου ειπαν οτι αυτο μεταδιδεται ευκολα στα υπολοιπα ψαρια για αυτο σκεφτηκα να κανω θεραπεια στο ενυδρειο.καραντινα δεν εχω με φιλτρο.τι λεσ να κανω να το απομονωσω η οχι?η δοσολογια που λες για ποσα λιτρα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα το bactopur direct, οταν το χρησιμοποιησα, δεν επηρεασε απολυτος τιποτα στην βιολογια του φιλτρου.

Μαλιστα το χρησιμοποιησα και 6 μερες!

Το συνοδεψα με μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου (80%) την 2η μερα, συνεχισα αλλες 3 μερες και ξαναεκανα αλλαγη νερου 50-60%.

Link to comment
Share on other sites

φωτο απο το platy.χωρις την προσθηκη φαρμακου μου φαινεται λιγοτερο ασπρο το στομα του απο χτες.

post-248-1143107905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ηλια. Εαν ακολουθησεις της οδηγιες με το φαρμακο που σου ειπαν δεν θα εχεις προβλημα. Ειναι λιγο δυνατο βεβαια αλλα σιγουρα θα σου κανει την δουλεια που θες. Ισως να υπαρχει και αλλη λυση. Νομιζω το Melafix ισως σου κανει την δουλεια που θες. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως σε fungus κανει δουλεια. Το χρησιμοποιω καιρο και πραγματικα ειναι καλο φαρμακο και ειναι φυσικο. Οχι χημικο. Προσωπικα μου κανει δουλεια. Εαν κανω λαθος οι ποιο εμπειροι σε αυτο το τομεα να με διωρθωσουν. :rockon:

Φιλικα Μαριος.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε καλησπερα.ξεκινησα θεραπεια με το baktopur.δυστυχως δεν ηξερα για το melafix.to demo dvd ελα απο το μαγαζι να το παρεις.

Μιχαλη αλλαγη νερου να κανω στην ενδιαμεση μερα που δεν θα χρησιμοποιηθει το φαρμακο?για ανθρακα τι προτεινεις να βαλω οταν τελειωσει η θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτογραφία δεν φαίνεται τόσο σοβαρό. Ο Μάριος έχει δίκιο πιθανόν με το melafix να γινόταν δουλειά. Αφού ξεκίνησες όμως ολοκλήρωσε τη θεραπεία.

Καλύτερα να μην κάνεις ενδιάμεσα αλλαγή νερού. Απλά πάρε μετρήσεις του βιολογικού να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν δεις αμμωνία ή νιτρώδη, αναγκαστικά θα κάνεις αλλαγή.

Την τέταρτη μέρα κάνε μεγάλη αλλαγή νερού και πρόσθεσε ενεργό άνθρακα για καμμιά εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να περιορίσεις και το φαγητό. Πάντως με melafix θα είχες δει αποτελεσμα γιατί είναι πολύ μικρό το fungus που έχει η πλατυτσα σου αλλά όπως σου είπε και ο Μιχάλης συνέχισε με το bactopur και κανε καθημερινα μετρήσεις. Τώρα για τον άνθρακα μπορείς να βάλεις αφού τελειώσει η θεραπεία και όλα παν καλά και κανείς μια πολύ μεγάλη αλλαγή νερού, εγώ πάντως άνθρακα δεν βάζω παρά κανω αλλαγή νερού 50-60% και να σου πω την αλήθεια το κάνω επίτηδες για να δράση ακόμη λίγο το φάρμακο δηλ. ότι έχει απομείνει στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου GIN.

Ναι μεν αλλαγή νερού να φύγουν τα χοντρά αλλά χώρις άνθρακα.

Οτι μείνει κάλο πιστεύω θα κάνει παρά κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...