Jump to content

Αγορα απονιτροποιητη.


piranxobios

Recommended Posts

Γεια σας, σκεφτομαι να αγορασω εναν απονιτροποιητη γιατι εχω προβλημα με τα ΝΟ3 ,να αναφερω οτι το ενυδρειο μου ειναι 700 λιτρα γλυκου νερου με pygocentrous naterreri και οπως καταλαβαινετε λογω του οτι ταιζω κατεψυγμενες τροφες ,φυτα δεν επιζουν εχω μονιμα πολυ υψηλα ΝΟ3 ,αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα και σκουπα βυθου,επισεις εχω μειωσει το ταισμα αλλα τιποτα...Ετσι σκεφτηκα τη ληση του απονιτροποιητη, εσεις εχετε καμια ιδεα για το τι ακριβως πρεπει να κοιταξω κατα την αγορα του? Απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι καποιοι θελουν ταισμα

καθημερινο καποιοι αλλοι οχι, εαν καποιος εχει καποια αποψη στο θεμα η και κατι συγκεκριμενο να προτεινει ειναι καλοδεχουμενος.

Link to comment
Share on other sites

Από χώρο δίπλα από το ενυδρείο πως πας?

Επίσης, όταν λες υψηλα ΝΟ3, για τί τιμές εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Από χώρο δίπλα από το ενυδρείο πως πας?

Επίσης, όταν λες υψηλα ΝΟ3, για τί τιμές εννοείς?

xωρο εχουμε,οσον αφορα τις τιμες με τα τεστ της sera σχεδον στο τελευταιο σταδιο 100mg/l και να σου πω οτι εκανα και αλλαγη ολου του χαλικιου και εβαλα μαυρο βαλσατη γιατι το προηγουμενο ειχε και λιγη αμμο και δεν καθαριζε ουτε με σκουπες ουτες με τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Φυτά γιατί δεν παίζουν?

Ακόμα και με λίγο φως μπορούν να σου κρατάνε τα νιτρικά χαμηλά κάποια εύκολα φυτά, ακόμα και φυλλόδεντρο που θα έχει ρίζες μέσα στο ενυδρείο και θα κρέμεται απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά γιατί δεν παίζουν?

Ακόμα και με λίγο φως μπορούν να σου κρατάνε τα νιτρικά χαμηλά κάποια εύκολα φυτά, ακόμα και φυλλόδεντρο που θα έχει ρίζες μέσα στο ενυδρείο και θα κρέμεται απ' έξω.

Οτι και να βαλω μεσα δεν κραταει πανω απο 2 ημερες ειχα κερατοφυλλο και το εκαναν κομματια των 3 εκατοστων μετα εβαλα pistia stratiotes μεσα σε μια εβδομαδα δεν υπηρχε κανεις (μαλλον τους εφαγαν) και πριν κανα 6μηνο που ειχα πολλα φυτα με co2 καθε μερα επεφτε το κλαδεμα της αρκουδας...οχι απο εμενα εννοειτε αλλα απο τα ψαρια μεχρι που τελικα δεν εμεινε τιποτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις χώρο δίπλα και όρεξη για πατέντες μπορείς να κάνεις ένα sump με κερατόφυλλο και 1-2 λαμπίτσες PL ή όπως ο τύπος εδώ: http://www.saddleback.edu/faculty/janderson/116-1696_IMG.JPG απλά ένα δοχείο με ένα φυλλόδεντρο που θα παρεμβάλλεται μεταξύ φίλτρου και ενυδρείου στην κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις χώρο δίπλα και όρεξη για πατέντες μπορείς να κάνεις ένα sump με κερατόφυλλο και 1-2 λαμπίτσες PL ή όπως ο τύπος εδώ: http://www.saddleback.edu/faculty/janderson/116-1696_IMG.JPG απλά ένα δοχείο με ένα φυλλόδεντρο που θα παρεμβάλλεται μεταξύ φίλτρου και ενυδρείου στην κυκλοφορία.

φιλε μου πολυ ωραια η προταση σου αλλα λαβε υποψην οτι ηδη εχω μεσα στο σαλονι 2 ενυδρεια 2μετρα και ενα 200λιτρο επομενως εαν κανω κατι τετοιο μεσα στο σαλονι προβλεπω η γυναικα μου να με ... :rasp::rasp::rasp::D ηδη ειναι στα ορια με τα 3 ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ψαχνεις κατι τετοιο με αυτο το υλικο!

να σου πω οτι κατι τετοιο ψαχνω αλλα αυτο δεν θελει ταισμα με συριγγες και τα συναφη????

Link to comment
Share on other sites

καθως εκανα μια καλυτερη ερευνα καταλαβα οτι εαν βαλω αυτο το υλικο, για περιπου 12 μηνες τα βακτηρια θα εχουν τροφη...σωστα καταλαβα??? Αλλιως πρεπει να ταιζω καθημερινα με αυτο το υλικο σωστα??? Εαν μεχρι εδω καταλαβα καλα να ρωτησω και κατι αλλο, εαν παρω το 1ο υλικο(deniballs) λεει οτι αυτος ο απονιτροποιητης χρειαζετε 3 συσκευασιες των 0,8 λιτρων για ενα περιπου χρονο ,αυτες τις συσκευασιες τις βαζουμε ολες κατευθειαν στον απονιτροποιητη και αντικαθιστουμε το υλικο που εχει μεσα και φαινετε στη φωτο? Παιδια συγνωμη για τις ερωτησεις μου αλλα ρωταω γιατι ενδιαφερομαι αμεσα και εφοσον ειναι σεβαστο το ποσο που πρεπει να καταθεσω στο aquaristic προσπαθω να μαθω οσα μπορω περισσοτερα!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!! :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τη λύση της συσκευής απονιτροποίησης, σαν την καλύτερη. Η χρήση των daniballs είναι σχετικά ακριβή αλλά θα σε απαλλάξει από το καθημερινό ή εβδομαδιαίο τάισμα. Αυτό το υλικό ΔΕΝ χρειάζεται τάισμα. Με την πάροδο του χρόνου λιώνει προσφέροντας τροφή στα βακτήρια.

Η διάρκειά τους είναι εντελώς σχετική με τις τιμές των νιτρικών. Αν τα νιτρικά είναι χαμηλά τότε θα κρατήσουν χρόνια, ενώ στην περίπτωση υψηλών τιμών, μερικούς μήνες.

Στην περίπτωσή σου θα συνιστούσα να προτιμήσεις την μεγαλύτερη συσκευή. Ακόμα μπορείς να συνδέσεις δύο ή και περισσότερες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...