Jump to content

προβλημα με ΝΟ3


Recommended Posts

μπορειτε να μου πητε πως ρειχνω το ΝΟ3 :D

Με αλλαγες νερου, η με πραγματικα φυτα...

Αλλα κυριως με αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μετράς?

Ο πιό εύκολος τροπος για να κρατάς τα νιτρικά χαμηλά ή και σχεδόν μηδενικά είναι να αυξήσεις τα φυτά στο ενυδρείο σου, όσο πιο γρήγορα μεγαλώνουν τόσο περισσότερα νιτρικά τραβάνε.

Ο άλλος τρόπος είναι συχνότερες ή και μεγαλύτερες αλλαγές νερού.

(Γεια σου ρε Πάνο! Με πρόλαβες!)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μετράς?

Ο πιό εύκολος τροπος για να κρατάς τα νιτρικά χαμηλά ή και σχεδόν μηδενικά είναι να αυξήσεις τα φυτά στο ενυδρείο σου, όσο πιο γρήγορα μεγαλώνουν τόσο περισσότερα νιτρικά τραβάνε.

Ο άλλος τρόπος είναι συχνότερες ή και μεγαλύτερες αλλαγές νερού.

(Γεια σου ρε Πάνο! Με πρόλαβες!)

Eπειδη γραφω λακωνικα :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μετράς?

Ο πιό εύκολος τροπος για να κρατάς τα νιτρικά χαμηλά ή και σχεδόν μηδενικά είναι να αυξήσεις τα φυτά στο ενυδρείο σου, όσο πιο γρήγορα μεγαλώνουν τόσο περισσότερα νιτρικά τραβάνε.

Ο άλλος τρόπος είναι συχνότερες ή και μεγαλύτερες αλλαγές νερού.

(Γεια σου ρε Πάνο! Με πρόλαβες!)

ειναι γυρω στα 40.επειδη φυτα εχω θα κανω αλλαγες νερου.σας ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντος απ' όσο έχω καταλάβει και εγώ τελευταία, πρόβλημα στα ψάρια δημιουργούν σε πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις πάνω από 100 και συνήθως επηρεάζει την ανάπτυξη ή τον γόνο. Το σημαντικότερο πρόβλημα για εμένα είναι ο κίνδυνος εμφάνισης άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος απ' όσο έχω καταλάβει και εγώ τελευταία, πρόβλημα στα ψάρια δημιουργούν σε πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις πάνω από 100 και συνήθως επηρεάζει την ανάπτυξη ή τον γόνο. Το σημαντικότερο πρόβλημα για εμένα είναι ο κίνδυνος εμφάνισης άλγης.

Ακριβώς αυτό!

Τα ΝΟ3 στο 40 δεν είναι υψηλά κι ας μη τρελαινόμαστε! Είναι απλά λίγο πάνω από ένα θεωρητικό όριο που έχουμε θέσει εμείς οι χομπίστες!

Για μένα πριν προβείς σε διαδικασίες αλλαγής νερού που πολλές φορές στρεσσάρουν τα ψάρια, καλό είναι να δοκιμάσεις φυτά, αλλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης και όχι πχ ανούμπιες. Το άμεσα συστηνόμενο φυτό είναι το κερατόφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κερατόφυλλο, Egeria densa, και καμια Vallisneria gigantea και σε μια βδομαδα θα πέσουν τα ΝΟ3 στο 20.

Αλλα πριν κανε μια καλη αλλαγη νερου κατα 30% και μην ριχνεις λιπασματα για κανα 2-3 βδομαδες γιατι τα περισσότερα

ανεβαζουν τα νιτρικα.

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...