Jump to content

Ph Controller Help


Recommended Posts

για σε ολους, πηρα σημερα ενα ph controller απο το e-bay ολα καλα, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να το ριθμησω, μιπως ειναι ετοιμο? στο ενυδρειο με τα gappy μου διχνει 7,83 πραγμα που νομιζω ειναι σωστο, και το υγρο τεστ εκει μου διχνει περειπου, ομως το υγρο στο απιονησμενο νερο μου διχνει 5,5 ενο το controller μου διχνει 8,5 .... τι να κανω? το controller ειναι αυτο http://global.ebay.com/Protable_DIGITAL_PH...0327690842/item

και η οδιγιες ειναι στο αγγληκα, και εγω δεν ξερω, ( εδω δεν ξερω καλα καλα το ελληνικα )... παντος ελληνας ειμαι. ευχαριστω για τον κοπο σας

το βραδακι μπορω να ανεβασω τις οδιγιες που εχει μεσα... thanksssssss

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα θελει καλιμπραρισμα το ηλεκτροδιο...

Link to comment
Share on other sites

μη τεσταρεις σε απιονισμενο, ειναι πλασματικο το pH.

πρεπει να παρεις υγρα καλιμπραρισματος.

τα υγρα καλιμπραρισματος ειναι 2 μπουκαλακια το ενα λεει ph4 και το αλλο ph7 ????? αυτα να παρω ? και μετα πως το καλημπραρω ????

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλενεις σε ποτηρι με απιονισμενο το ηλεκτροδιο, το βουτας στο 4 και ρυθμιζεις να δειχνει 4

Ξαναξεπλενεις με απιονισμενο το βουτας στο 7 και τσεκαρεις παλι.

Μη ακουμπαει η μυτη του ηλεκτροδιου στο πατο του μπουκαλιου.

Να προσεχεις να μη στεγνωσει ποτε το ηλεκτροδιο (να μεινει εκτος νερου πχ)

Link to comment
Share on other sites

τα υγρα καλιμπραρισματος ειναι 2 μπουκαλακια το ενα λεει ph4 και το αλλο ph7 ????? αυτα να παρω ? και μετα πως το καλημπραρω ????

Ναι αυτά είναι τα υγρά καλιμπραρίσματος. Λογικά πάνω στη συσκευή πρέπει να υπάρχει ένα μικρό βιδάκι. Κάτι σαν το κουμπάκι reset που έχουν οι ηλεκτρονικές συσκευές. Θα βάλεις το ηλεκτρόδιο μέσα στο ένα υγρό και θα περιμένεις κανένα 5λεπτο. Αν το βάλεις στο 7 pH και σου δείξει 7 είσαι ok. Ξεπλένεις το ηλεκτρόδιο με απιονισμένο νερό και κάνεις το ίσιο με το pH 4 υγρό.

Αν δεν σου δείξει σωστές μετρήσεις, τότε βιδώνεις ή ξεβιδώνεις το βιδάκι μέχρι να πάει στη σωστή ένδειξη! ΠΑΝΤΑ να έχεις στα υπόψη σου πως πρέπει να περιμένεις 5-10 λεπτά για να σου δείξει σωστή ένδειξη!

Εφόσον κάνεις αυτή τη διαδικασία 2-3 φορές και σιγουρευτείς πως όλα είναι ok ξεπλένεις το ηλεκτρόδιο με απιονισμένο νερό και το βάζεις μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα, η θερμοκρασια παιζει ρολο.

Η σωστες ενδειξεις παιρνονται στους 25C.

Συγγνώμη που "χώνομαι" στο θέμα, αλλά με αυτό το σχόλιο, μου γεννήθηκε απορία: Δηλαδή καλιμπράρουμε στους 25C...και μετά που το ηλεκτρόδιο θα μπει σε ενυδρείο με θερμοκρασία π.χ. 28C, δεν έχουμε ακρίβεια στις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που "χώνομαι" στο θέμα, αλλά με αυτό το σχόλιο, μου γεννήθηκε απορία: Δηλαδή καλιμπράρουμε στους 25C...και μετά που το ηλεκτρόδιο θα μπει σε ενυδρείο με θερμοκρασία π.χ. 28C, δεν έχουμε ακρίβεια στις μετρήσεις;

Αποκλίσεις πάντα θα υπάρχουν. Το θέμα είναι να είσαι όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα!

Επίσης, τα υγρά λένε πως έχουν πχ pH 4 όταν είναι στους 25 βαθμούς. Αυτό δε σημαίνει πως αν μετρήσεις στο ενυδρείο στου 30 βαθμούς θα σου δείξει λάθος ένδειξη!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...