Jump to content

sump εξω απο το σπίτι και καταπολέμιση υγρασίας


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό ένα Sump να βρίσκεται έξω από τον τοίχο το σπιτιού και 1,5 μέτρα από το ενυδρείο. Αυτό θα μου αφαιρούσε πολύ θόρυβο από το κρεμαστό skimmer Prizm και θα μου πρόσθετε όλες τις ευκολίες του sump.Λέω να κάνω αυτή την αλαγή με αφορμή το νέο μου skimmer που προορίζεται για sump. Σκέφτομαι να το προφυλάξω από το κρύο με φελιζόλ και από πάνω να είναι σχετικά κλειστό για να μην μπαίνουν σκόνες και άλλα. Επίσης θα με απαλλάξει από το θόρυβο του ψυκτικού (TECO RA-200) που το ανέχτηκα ήδη για ένα χρόνο. Ακόμη και το καλοριφέρ να ανεβάσω λίγο –μέσα στο καταχείμωνο- πρέπει να λειτουργήσει και με ξεκουφαίνει.

Ερώτηση Δεύτερη

Έχει κανένας σας πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι του από το ενυδρείο; Το δικό μου είναι και με καπάκια από πάνω (Juvel Rio 180) και πάλι κάθε πρωί ξυπνάω χάλια, δέκα τόνους βαρύς. Με μερικές μετρήσεις υγρασίας που έκανα ταυτόχρονα μέσα και έξω από το σπίτι βρήκα μια διαφορά τουλάχιστο 15% παραπάνω. Είναι υπαρκτό αυτό το πρόβλημα; Το αντιμετωπίζεται ήδη, και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε thalassinos

Η ιδέα σου να μεταφερθεί το sump έξω από το σπίτι είναι πολύ καλή εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ήδη γνωρίζω φίλο συνχομπίστα ο οποίος το έχει εφαρμόσει με τις προδιαγραφές που περιγράφεις. Δηλαδή έφτιαξε ντουλάπι το οποίο μόνωσε με φελιζόλ και εκεί τοποθέτησε όλες του τις συσκευές.

Το ψυκτικό μόλις λειτουργήσει εκτός σπιτιού θα αντιληφθείς σύντομα, ότι θα υπερδιπλασιαστεί η απόδοσή του. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που το τοποθετούμε εκτός σπιτιού και λιγότερο ο θόρυβος.

Όσον αφορά την αύξηση της υγρασίας μέσα στο σπίτι αυτό είναι γεγονός. Αυτή γίνεται ιδιαίτερα αισθητή όταν οι εξωτερικές συνθήκες είναι εξίσου υγρές (πχ Νοτιάς) απ' ότι όταν είναι ξηρές (Βοριάς).

Το ότι έχεις κλειστά τα καπάκια σίγουρα ελαχιστοποιεί το φαινόμενο.

Αν είσαι τόσο ευαίσθητος φρόντισε να έχεις πάντα κάποιο παράθυρο του σπιτιού λίγο ανοικτό.

Το βαρύ κεφάλι στο ξύπνημα είναι σίγουρα άσχημή αίσθηση ,αλλά μην ξεχνάς ότι η αυξημένη υγρασία θα σου φτιάξει καλή επιδερμίδα και θα αργήσεις πολύ να βγάλεις ρυτίδες.

Καλή επιτυχία στις αναβαθμίσεις του ενυδρείου σου

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το βαρύ κεφάλι στο ξύπνημα είναι σίγουρα άσχημή αίσθηση ,αλλά μην ξεχνάς ότι η αυξημένη υγρασία θα σου φτιάξει καλή επιδερμίδα και θα αργήσεις πολύ να βγάλεις ρυτίδες.

15928[/snapback]

Τελειο! Τελειο! :thumbup::thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Τρέμε Φουστάνο Δε σε έ΄χω ανάγκη. Ωραία αντιμετόπιση, θετικός τρόπος σκέψης. Ευχαριστώ Νίκο, ο εξοπλισμός είναι στα χέρια μου και προχωράω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...