Jump to content

Προβλημα με ΝΟ3


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Αντιμετοπιζω προβλημα με τις τιμες του ΝΟ3 στο ενυδρειο μου.Μια φορα τη βδομαδα κανω αλλαγες νερου 30% και περιπου μεσοβδομαδα οι τιμες ΝΟ3 εχουν φτασει πανω απο 40.Μπορειτε να μου πειτε τι φταιει?

Εχω μονο 20 σμηνοψαρα.

Ταιζω πολυ λιγο.

Φυτα μονο κερατοφυλλο.

2 φυλτρα εξωτερικα FLYVAL 303-304 με σφουγγαρι,ανθρακα,μακαρονι.

Φωτισμος 0,2 w/l 8 ωρες τη μερα.

Τιμες αλλες νερου PH 7,5 NO2 0,Αμμονια 0

Μηπως φταιει το οτι στις αλλαγες νερου δε προσθετω βακτιριδια?

Ειναι φυσιολογικο?

Το βραδυ θα παραλαβω γυρω στα 10 φυτα .Με τα φυτα τα πραγματα θα γινουν καλυτερα?(CO2 εχω)

Ευχαριστω Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε χρηστο........

αλλαγες 30% καθε βδομαδα.σωστος

ταιζεις λιγο...οποτε δεν ειναι απο αυτο..

βακτηριδια δεν υπαρχει λογος να προσθετεις

εφοσον το ενυδρειο σου ειναι στρωμμενο...

το κερατοφυλλο που εχεις ειναι πραγματικη

ρουφηχτρα νιτρικων........

η τιμη 40 ειναι αρκετα μεγαλη συμφωνα με τα δεδομενα του ενυδρειου

σου..αληθεια με τι τεστ μετρας;ισως να μην μετρανε σωστα;εχεις κοιταξει

ημερομηνιες ληξης;

τι φυτακια θα βαλεις;στο λεω γιατι το 0,2watt ανα λιτρο ειναι αρκετα

χαμηλος φωτισμος....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πετρο θα θυμασε το προβλημα μου με τη τριχοειδη αλγη που εχω αναφερει σε προειγουμενα post(τωρα δεν εχω) αλλα απ οτι φενεται αν δε κανω 2 φορες απο 30% αλλαγες θα επισκεφτει παλυ συντομα.Γι αυτο και τοσα λιγα watt.

Η μετριση γινετε με test της SERA(2009 λιγει)

Φυτα ειπα του παιδιου που μου τα στελνει(Αβυσσος)με μικρες απετησεις φωτισμου ονομασιες δεν ξερω .

Μαζι με τα φυτα περιμενω 10 οττοκυκλους,5 ςαε,2 japonika,4 platy,5 rodostomus.

Oπως καταλαβενετε παω για κατι καλο και πυκνοφυτεμενο.Bεβαια αν λυσω το προβλημα που εχω με το Ν03 θα προσθεσω watt.

Tα φυτα δεν καταναλονουν ΝΟ3?

Πως μπορω να ριξω τη τιμη του ΝΟ3?

Παιδια βοηθεια η αλγη ειναι στο καραβι και ερχεται Παρο :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο υπάρχουν διάφορα σκευάσματα στα LFS που καταπολεμούν τα ΝΟ3 όπως είναι το NITRA-Zorb. Το θέμα είναι όμως να βρείς την πηγή του και να μην χρησιμοποιείς τέτοια σκευάσματα. Φυσικά αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο σαν έσχατη λύση μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και κάνουν και αρκετά καλή δουλειά. Βέβαια δεν θα αναφερθώ σε λύσεις του τύπου External Denitrator.

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάλεις τα φυτά που θα παραλάβεις προγραμμάτισε να αυξήσεις άμεσα στο διπλάσιο (τουλάχιστον) το φωτισμό σου. Με την προσθήκη CO2 και μόνο μην περιμένεις θαύματα. Χρειάζονται απαραίτητα φως για να φωτοσυνθέσουν και να αρχίσουν τα τραβάνε τα νιτρικά σε ικανοποιητικό βαθμό.

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά, κάνε μεγαλύτερες/συχνότερες αλλαγές νερού και καθάρισε το φίλτρο και το χαλίκι σου αν δεν το έχεις ήδη κάνει εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Αφού έχεις CO2, με τον κατάλληλο φωτισμό γρήγορα θα ξεφορτωθείς τα νιτρικά. Λαμπρό παράδειγμα εγώ που δεν μπορώ να χορτάσω νιτρικά τα φυτά μου και περιμένv να έρθει το nitrogen που έχω παραγγείλει για να τα ταϊσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για την αμεση βοηθεια.

Οποτε ,εχω αυτη τη στιγμη φωτισμο 2Χ38 αν παω 4Χ38 θα ειμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

χρηστο αν το ενυδρειο σου ειναι 400λ καθαρα

θα πας σε αναλογια 0,38 watt ανα λιτρο.....για φυτα

χαμηλων απαιτησεων σε φωτισμο εισαι οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την έχω πατήσει με τα τεστ της SERA και συγκεκριμένα με το τεστ για ΝΟ3 θα σου έλεγα να ελενξεις με κάποιο άλλο τεστ για να δεις αν και είμαι σίγουρη πως θα σου δήξει το μισό. Εγώ είχα κάνει αλλαγή νερού κανονικά το 40% Σάββατο πρωί και ξυπνάω την Κυριακή, είχα ένα παφερ, και βλέπω το ψαράκι να αναπνέει γρήγορα και να είναι κάθετο στην επιφάνεια και να μην αντιδρά στο κούνημα που του έκανα. Κάνω τεστ και το βλέπω στο κόκκινο ;) , την επόμενη μέρα ακριβώς απ την αλλαγή νερού. Όταν έκανα το βράδυ τεστ με άλλης εταιρίας μου έδειξε πως είχα 20 :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο GIN αυτο που λες να ισχιει γιατι εκανα τεστ στο νερο της βρυσης και μου βρησκει 20.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...