Jump to content

Παραξενοι θανατοι


Recommended Posts

Πριν αρκετο καιρο ειχα παρει 5 cory panda και μετα απο βδομαδα εχασα τα 3.

πριν απο 10 μερες πηρα αλλα 3 και σημερα το πρωι ειδα οτι ειχαν τεζαρει τα 2.

Οι μετρησεις του νερου ειναι μια χαρα ΝΟ2=0,ΝΟ3=10-20,ΚΗ=6,GH=8,PH=6,8,NH3/NH4=0.

Το προβλημα ειναι οτι χανω μονο τα panda.Τα sterbai & aeneus πανε μια χαρα 2 μηνες+ που τα εχω.

Καμια εξηγηση μηπως υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ειναι στημμενο το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα panda poυ χεις πάρει τα έχεις πάρει από το ίδιο μαγαζί?

Μήπως φταίει η παρτίδα του ή τα ενυδρεία του? Περίμενε για λίγο καιρό και δοκίμασε να πάρεις από αλλού ώστε να είναι άλλη εισαγωγή. Απόσο ξέρω το ενυδρείο σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα και είναι στρωμένο καιρό.

Την επόμενη φορά προσπάθησε να μην πάρεις πολύ μικρά παnda γιατί είναι και σχετικά ευαίσθητα... Δοκίμασε μεγαλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Στη βιβλιογραφία αναφέρεται ότι τα Panda δεν αντέχουν σε θερμοκρασίες αν των 26 βαθμών Κελσίου. Βέβαια πολλοί Φίλοι τα διατηρούν σε πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες με επιτυχία. Αυτό ίσως να οφείλεται στην αντοχή που έχουν αναπτύξει λόγω της τεχνητής αναπαραγωγής τους.

Επίσης είναι περισσότερο ευαίσθητα στις χαμηλές τιμές οξυγόνου απ' ότι τα υπόλοιπα είδη Corydoras.

Προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να διατηρήσω στα ενυδρεία μου για μεγάλο χρονικό διάστημα αυτό το είδος. Μέχρι που σταμάτησα πια να πειραματίζομαι , γιατί κόντευα να μετατραπώ σε εξολοθρευτή Panda.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα παρτίδας .

Εκτός και εάν ήταν από εκεί που τα πήρες σε ενυδρείο που δεν γινόταν συχνά αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Απο το ιδιο μαγαζι τα ειχα παρει.

Ουτε εγω θελω να γινω εξολοθρευτης παντος.

Μπορει να ειναι και θεμα παρτιδας.

Μια προσπαθεια θα κανω ακομα με μεγαλυτερα ομως.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...