Jump to content

Τι φυτα ειναι?


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Χτες οπως σας ελεγα παρελαβα τα καινουρια μου 6 φυτα (απο βδομαδα περιμενω αλλα 10 γιατι το μαγαζι δεν ειχε αλλα να μου στειλει).

2 πολυσπερμα και τα αλλα δεν τα γνωριζω.Βασικα θελω να ξερω τις απαιτησεις τους.

Οποιος τα ξερει ας βοηθησει.

Αυξισα και το φωτισμο 4,5 watt/lt για 8 ωρες ελπιζω να ειμαι ΟΚ

post-870-1143653417_thumb.jpg

post-870-1143653488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αριστερή Φώτο Limnophila sessiliflora

Δεξιά Φώτο Rotala rotundifolia

Πατώντας επάνω στο όνομα θα δεις στο προφίλ του Aquazone όλες τις πληροφορίες σχετικά με τα συγκεκριμένα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Ceratophyllum demersum και κάποιο Vallisneria sp. Θα τα βρεις επίσης στα προφίλ. Το κόκκινο πίσω είναι φαντάζομαι πλαστικό ε; Είναι ώρα να φευγει σιγά-σιγά.

Εδώ μας μπέρδεψες λίγο : "4,5 watt/lt για 8 ωρες " τι εννοείς ακριβώς;

Καλά το μαγαζί δεν σου έγραψε τι σου έστειλε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τιποτα πλαστικο.Το ενυδρειο ειναι μπροστα απο τοιχο κι του εχω βαλει αφισσα.

Οσο για το φωτισμο οντως εχω γραψει λαθος ειναι 0.45 watt ανα λιτρο και φωτοπεριοδο 8 ωρες.Ειμαι ενταξει?

ΚΗ εχω 16 δεν ειναι πολυ?Μηπως πρεπει να μειωσω το CO2?(2 μπουκαλια του 1.5 λιτρου) PH εχω 7,5 ;)

Link to comment
Share on other sites

την φωτοπεριοδο να την αυξησεις σε

10 με 11 ωρες........

Link to comment
Share on other sites

Οκ το μόνο πλαστικό είναι η αφίσα ;) . Μακάρι σε λίγο που θα πάρουν τα πάνω τους τα φυτά να μην το χρειάζεσαι πλέον, να το βγάλεις και να βάλεις μαύρο φόντο για να κάνει αντίθεση.

Το CO2 σου είναι περίπου στο 15-16. Και λίγο παραπάνω να πάει καλό θα κάνει. GH μέτρησες; Νομίζω έχεις cardinal, τα οποία τα πάνε καλύτερα σε μαλακότερο νερό. Για το φωτισμό συμφωνώ με τον Πέτρο.

Link to comment
Share on other sites

GH δεν εχω μετρισει.Θα μετρισω αυριο

Μηπως πρεπει να περιμενω λιγο μεχρι να βαλω κι αλλα φυτα μεσα?

και μετα να μεγαλοσω τη φωτοπεριοδο?

Εχω 2 πολυσπερμα

2 Limnophila sessiliflora

2 Rotala rotundifolia

10 κοριφες κερατοφυλλο

1 Vallisneria

Τι λετε?

Το ΚΗ ρε παιδια δεν ειναι πολυ?

Link to comment
Share on other sites

To KH είναι πολύ και θα δυσκολέψει την μείωση του pH. H βρύση τι βγάζει; Μάλλον δεν έχεις α/ο οπότε περιορίζονται οι επιλογές για να το ρίξεις. Δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64 τρόπους για να μειώσεις το ΚΗ. Εκτός από τη χρήση χημικού οι υπόλοιποι τρόποι μπορούν να εφαρμοστούν στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...