Jump to content

δεν τρωει


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.προχθες αγορασα μια Chelmon rostratus πεταλουδιτσα

και εδω και δυο μερες εχω κατασκασει γιατι δεν μου τρωει με τιποτα ;) .

απο ζωντανο βραχο εχω πολυ λιγα πραγματα,και απο τροφη του ριχνω, brine shrimp , και ocean nutrition flake.

τι θα μπορουσα να του δωσω ωστε να μην το χασω απο πεινα?

post-698-1143657019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε lion

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αν δεν τρώει από την αρχή , είναι πολύ δύσκολο να μάθει να τρώει. Αν ψάχνει τον βράχο σου συνέχεια και τσιμπολογάει, τότε ίσως κάποια στιγμή να αρχίσει να τσιμπάει κατεψυγμένη αρτέμια.

Αν όμως δείχνει αδιάφορο προς αναζήτηση τροφής στα διάφορα σημεία του βράχου, τότε σημαίνει πως κάτι δεν του επιτρέπει να προσαρμοστεί στο καινούργιο περιβάλλον. Δεδομένου ότι στο ενυδρείο σου δεν υπάρχουν αμμωνία και νιτρώδη είναι πιθανό να το ενοχλούν τα νιτρικά. Οι πεταλούδες είναι ευαίσθητες στις αυξημένες τιμές νιτρικών ενώ κάποια είδη από αυτά τα ψάρια θέλουν μηδενική τιμή για να επιβιώσουν.

Έχεις κάποιο άλλο είδος πεταλούδας στο ενυδρείο σου?

Γενικά το Chelmon rostratus θεωρείται εύκολο ψάρι σε αντοχή και στο να δέχεται παρασκευασμένες (συνήθως κατεψυγμένες) τροφές, με την προϋπόθεση βέβαια ότι το ενυδρείο είναι τέλεια ισορροπημένο με σωστές ,για αυτό το είδος, παραμέτρους.

Εύχομαι να προσαρμοστεί σύντομα

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ενα υπεροχο αλλα ιδιαιτερα δυσκολο ψαρι σχετικα με τη διατροφη του...

Οπως μπορεις να δεις και στο Προφιλ στο σχετικο τμημα του Aquazone το ψαρι αυτο θελει μεγαλη ποσοτητα ζωντανου βραχου απο τον οποια θα τρωει ολη μερα...Απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις αρκετο βραχο οποτε για να μη το χασεις πρεπει να προσπαθησεις ωστε να το κανεις να φαει...αν γινει η αρχη τοτε μαλλον τον εσωσες! Χωρις να το εχω δοκιμασει θα εδινα κατεψυγμενη Mysis και Artemia μπας και ξεκινησει...

Πραγματικα σου ευχομαι καλη επιτυχια, να συνεχισεις να μας ενημερωνεις και καλως ηρθες στο AquaZone !

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου ευχαριστω για το ενδιαφερον

το ψαρι ψαχνει για τροφη μεσα στο ενυδριο,αλλα ματαια.

καποιες φορες παει προς τα κοματακια τροφης που πεφτουν αλλα απλα τα κοιταει

θα δοκιμασω να ριξω τροφη απο αυτη που μου προτεινατε και μακαρι να φαει γιατι ειναι κριμα να παει στραφι.

βεβαια απο καπου ακουσα για υγρης μορφης φαγητου αλλα δεν ξερω τιποτε για αυτο.

αλλες πεταλουδες δεν εχω μεσα τα υπολυπα ψαρια μου ειναι. ενας κλοουν

οκελαρις δυο damsel και ενα Labroides dimidiatus κοινος γιατρος.

οι μετρησεις του νερου μου ειναι ολες καλες χωρις αμμονια η νυτρικα

οπως ειπα και πριν θα δωκιμασω τις τροφες που μου ειπατε και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ενυδριο μου για να παρετε μια γευση του πως ειναι,περιπου

post-698-1143664229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά στην φωτογραφία, ο βράχος σου είναι διακοσμητικός. Άρα δεν του προσφέρει τροφή έστω και λίγη.

Θα πρότεινα, αν διαθέτεις καραντίνα, να το βάλεις εκεί για ένα διάστημα. Έχει περισσότερες πιθανότητες να αρχίσει να τρώει εκεί.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σωστή α άποψη σου για την καραντίνα αλλά δυστυχώς είχα ένα ατύχηματακι την περασμένη εβδομάδα και μου έσπασε.

Και μάλιστα επάνω που είχα τελειώσει με το στρώσιμο.

Με κανέναν Κούβα θα κάνω δουλεία η θα παιδευτώ χωρίς λόγο?.

Θα ήθελα την αποψη σου.

Βασικά το ενυδρείο το ξεκίνησα με 15 κιλά ζωντανό βράχο ,ήθελα να το πάω για reef.

Μετά ξεκίνησαν κάποια προβληματάκια με το νερό και ακολούθησαν κάποιοι απρόσμενοι θάνατοι σε ψαριά χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο.

Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι είχα μπλέξει με άσχετους ιδίως από εκεί που ψώνιζα και έκανα ένα ενυδρείο χαλιά.

Για να φανταστείς τον μισό ζωντανό βράχο που θα δεις στην φωτογραφία τον έχω κάνει σε πιο μικρά κομμάτια και τον έχω ακριβώς κάτω από τον αραγωνιτη και για αυτό δεν φαίνεται.

Μου είπανε ότι ήταν η καλύτερη λύση για το πρόβλημα αλγης που είχα.

Και εγώ βασικά σαν άπειρος και ψάχνοντας βοήθεια το έκανα.

Βέβαια ο βράχος υπάρχει ακόμα κάτω από τον αραγωνητη αλλά επειδή τώρα πάει πολύ καλά ψυλοφοβαμαι να τον βγάλω και να ανακατέψω τον αραγωνιτη μη τυχών τα κάνω χαλιά τώρα που πάνε όλα καλά.

Θα ήθελα να μου πεις και για αυτό την άποψη σου.

Και για να κλείσω χωρίς να σε ζαλίσω άλλο ,οι μετρήσεις του νερού πλέων έστω και μετά από έναν μήνα είναι όλες τζαμί και τα ψαριά δεν έχουν κανένα πρόβλημα,

Παρόλα αυτά κάθε ποτέ μου προτείνεις να κάνω αλλαγή νερού και πόσο?

Η να το αφήνω όσο καιρό πάρει μέχρι να ανεβάσει νιτρατη?

Ευχαριστώ για την υπομονή σου όπως και για τις συμβουλές προκαταβολικά.

στελνω και μια φωτο οπως ηταν οταν το ειχα ξεκινησει

post-698-1143745714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε lion

Νομίζω ότι στον κουβά το ψάρι θα είναι μόνιμα στρεσαρισμένο και δεν θα έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έκανες τον βράχο σου θρύψαλα και τον έθαψες μέσα στην άμμο! Αυτή τη στιγμή ο βράχος δεν οξυγονώνεται με αποτέλεσμα να έχει χάσει τις βιολογικές του ιδιότητες άρα δεν εξυπηρετεί πλέον τον σκοπό για τον οποίο τον αγόρασες.

Προβλήματα πιθανά να είχες γιατί ίσως δεν είχες την υπομονή να κάνεις την διαδικασία του στρωσίματος όπως έπρεπε.

Η άλγη είναι απολύτως φυσιολογικό να εμφανιστεί σε ένα νέο ενυδρείο και αποτελεί μέρος του βιολογικού κύκλου του.

Θα σε συμβούλευα να επαναφέρεις το βράχο έξω από τον αραγωνίτη. Για να μην διαταράξεις και πάλι την ισορροπία του συστήματός σου, καλό θα είναι να το κάνεις σιγά- σιγά με όσο το δυνατό λιγότερο ανακάτεμα της άμμου. Επίσης αν μπορούσες να αγοράσεις λίγο βράχο ακόμα, θα βοηθούσε να ξαναζωντανέψει πιο γρήγορα ο παλιός.

Όταν τοποθετήσεις ξανά τον βράχο, μην παραμελήσεις να εξασφαλίσεις μια καλή κυκλοφορία νερού γύρω του και σε όσο το δυνατό περισσότερα σημεία της επιφάνειάς του. Μόνο έτσι θα εξασφαλίσεις μια καλή βιολογική απόδοση.

Η συστηματική μηνιαία αλλαγή του 25% του νερού είναι κάτι που εξασφαλίζει την υγεία του ενυδρείου σου. Άσχετα με το αν έχεις ή όχι υψηλά νιτρικά, η συστηματική αλλαγή πρέπει να γίνεται, γιατί με αυτόν τον τρόπο ανανεώνεις τα απαραίτητα στοιχεία και ιχνοστοιχεία, που σταδιακά χάνονται και εξασφαλίζεις έτσι την σταθερότητα του συστήματος και την υγεία των ψαριών.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν θα μπορεσω να σου προσθεσω κατι ιδιαιτερο σε σχεση με αυτα που σου ειπαν τα παιδια. Το προφιλ το εχω βαλει εγω και πραγματικα αναφαρει αρκετα οπως και την δυσκολια του ζωντανου αυτου να τραφει. Οντως ειναι ευαισθητο ψαρι αλλα εχει αλλη χαρη στο ενυδρειο. Δυστηχως ο πολυς βραχος για την επιβιωση του ειναι το κλειδι. Συνηθως αυτο το ψαρακι εχει θνησιμοτητα περιπου 90%.

Δεν το προτεινουν οι ειδικοι για αυτο και μονο το λογο. Το μονο που ισως και με επιφυλαξη μπορει να δουλεψει ειναι να μαζεψεις απο τις ελληνικες θαλλασες βραχο με ζωη πανω και να την βαλεις στο ενυδρειο. Το εχει κανει φιλος και το ψαρι κυριολεκτικα "ξυριζει" το βραχο, ολο τσιμπαει κτλ. Βεβαια υπαρχουν τα ρισκα αλλα ειναι κατι που πρεπει να σκεφτεις.

Μια αλλη λυση ειναι να το δωσεις σε ενα φιλο σου που εχει reef καθοτι ειναι καθαρα ψαρι υφαλου και δεν αισθανετε καθολου ανετα σε ενυδρεια με ψαρια μονο.

Επισεις αυτο το ψαρι τρωει aiptasia σαν τρελο. Εαν καποιος φιλος εχει λοιπον τετοιο θεμα δεν ειναι ασχημη ιδεα.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. Ισως δεν σου ειπα οτι καλυτερο θα μπορουσες να ακουσεις αλλα αυτα πιστευω πως ειχα να προσθεσω. Ο Νικος λογο μεγαλης εμπειριας στο μεσογειακο θα μπορουσε να σε ενοιμερωσει καλυτερα για το θεμα βραχου και διατροφης. Πραγματικα αξιζει ο κοπος.

Φιλικα

Μαριος Βουλγαρης

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...