Jump to content

γιατι ψοφανε τοσο γρηγορα??


Recommended Posts

γεια σας σκεφτομαι να αποτησω 2 χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων :bowdown: ...το θεμα ειναι πως αμα παρω...θα ψοφησουν??και αυτο το λεω διοτι οσοι απο οσους γνωριζω που εχουν παρει ψαρι,τους ψοφησε σε 5 η και λιγοτερες μερες.... :hysterical: γιατι συμβαινει αυτο??(σε γυαλα τα ειχαν ολοι και ελεγαν πως τους εβαζαν νερο βρυσης)

αμα παρω,τι πρεπει να κανω για να μην ψοφησει τοσο γρηγορα???? :hysterical:

φιλικα,

Ιωαννα. :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι να παρεις ψαρι και να το βαλεις σε γυαλα μονο με νερακι βρυσης;Κακο θα του κανεις οχι καλο.Πηγαινε στην κατηγορια "Ψαρια κρυου νερου",διαβασε πολυ καλα τι χρειαζονται αυτα τα ψαρια,και κατοπιν να προχωρησεις στην αγορα τους.

Link to comment
Share on other sites

1. τα χρυσοψαρα ειναι πολυ "βρομικα" ψαρια..

2. το νερο τις βρυσης εχει χλωριο.

3. το χρυσοψαρο θελει 30 - 50 λιτρα το ατομο.

απο αυτα συμερενουμε οτι.

Η γυαλα ειναι το πιο ακαταληλο μερος να βαλεις χρυσοψαρα...το καλυτερο ειναι ενα ενυδρειο 120λιτρα (αν

δεν εχεις ηδη παρει το 60λιτρο) με 3 αντε το πολυ 4 χρυσοψαρα,

ενα δυνατο φιλτρο και με αλλαγες νερου στις οποιες θα προσθετεις

αντιχλωριο. (ενα υγρο που το πουλανε ολα τα petshop). τελος καλο θα ηταν να διακοσμησει το ενυδρειο σε

στυλ λιμνης για να νιωθει καλυτερα το ψαρι. :bowdown::bowdown:

οπως σου ειπε και ο φιλος ΔΙΑΣ διαβασε στο Φορουμ μας περισοτερα για να εισαι οκ. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

1. τα χρυσοψαρα ειναι πολυ "βρομικα" ψαρια.. γιατι????(ρωταω γιατι δεν ειχα ποτε..)

2. το νερο τις βρυσης εχει χλωριο.

3. το χρυσοψαρο θελει 30 - 50 λιτρα το ατομο.το ενυδρειο που θα παρω θα ειναι 60 λιτρα..

απο αυτα συμερενουμε οτι.

Η γυαλα ειναι το πιο ακαταληλο μερος να βαλεις χρυσοψαρα...το καλυτερο ειναι ενα ενυδρειο 120 λιτρα με 3

αντε το πολυ 4 χρυσοψαρα, ενα δυνατο φιλτρο και με αλλαγες νερου στις οποιες θα προσθετεις

αντιχλωριο. (ενα υγρο που το πουλανε ολα τα petshop). τελος καλο θα ηταν να διακοσμησει το ενυδρειο σε

στυλ λιμνης για να νιωθει καλυτερα το ψαρι. :bowdown::bowdown:

οπως σου ειπε και ο φιλος ΔΙΑΣ διαβασε στο Φορουμ μας περισοτερα για να εισαι οκ. :bowdown:

ευχαριστω για τις πληροφοριες,

φιλικα,

Ιωαννα... :bowdown::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

γιατι αφηνουν πολλες ακαθαρσιες στο ενυδρειο..

Στα 60 λιτρα εισαι οριακα 2 χρυσοψαρα...

Διαβασε ομως περισοτερα εκει π σου ειπε ο ΔΙΑΣ.. :bowdown::bowdown:

καλη συνεχεια..

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

εχε υποψιν σου οτι τα χρυσοψαρα ζουν καμια 40ρια χρονια σε αριστες συνθηκες.. :hysterical:

δεν το ηξερα!τοσο πολυ πρεπει να ειναι λογικα απιθανο να μπορεσει να ζησει καποιο ψαρι....ΟΥΑΟΥ!

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical:

φιλικα,

Ιωαννα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

γιατι αφηνουν πολλες ακαθαρσιες στο ενυδρειο..

Στα 60 λιτρα εισαι οριακα 2 χρυσοψαρα...

Διαβασε ομως περισοτερα εκει π σου ειπε ο ΔΙΑΣ.. :bowdown::bowdown:

καλη συνεχεια..

ωραια!μου φτανουν και μου περισσευουν 2 χρυσοψαρα!

Υπαρχει διαφορα αναμεσα στα μεγααααλα χρυσοψαρα και στα μικρουτσικα που πουλανε τα πετσοπ??

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να μαθω και καποια αλλα πραγματα..

1.να βαλω φυτα και τί φυτα?

2.να βαλω χαλικι για υποστρωμα?ή δεν χρειαζεται?

3.υπαρχει περιπτωση να μαλωσουν τα χρυσοψαρα και να σκοτωθουν??

......................................................................................................................

αυτα μεχρι στιγμης.......................................................................................................................

φιλικα,

Ιωαννα. :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να μαθω και καποια αλλα πραγματα..

1.να βαλω φυτα και τί φυτα?

2.να βαλω χαλικι για υποστρωμα?ή δεν χρειαζεται?

3.υπαρχει περιπτωση να μαλωσουν τα χρυσοψαρα και να σκοτωθουν??

......................................................................................................................

αυτα μεχρι στιγμης.......................................................................................................................

φιλικα,

Ιωαννα. :bowdown::bowdown::bowdown:

1. Ναι θα ειναι και καλυτερο για τα ψαρια και καλυτερο σαν εικονα... μπορεις να βαλεις φυτα οπως κερατοφυλο,

βαλισνερια κτλ..(ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις)

2. ναι πρεπει να βαλεις, εγω θα σου προτηνα αμοχαλικο, δλδ πολυ ψιλο χαλικακι σαν χοντρη αμμο σε μπεζ χρωμα..

3. οχι τα χρυσοψαρα ειναι φιλησυχα ψαρακια... :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι θα ειναι και καλυτερο για τα ψαρια και καλυτερο σαν εικονα... μπορεις να βαλεις φυτα οπως κερατοφυλο,

βαλισνερια κτλ..(ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις)

2. ναι πρεπει να βαλεις, εγω θα σου προτηνα αμοχαλικο, δλδ πολυ ψιλο χαλικακι σαν χοντρη αμμο σε μπεζ χρωμα..

3. οχι τα χρυσοψαρα ειναι φιλησυχα ψαρακια... :bowdown::bowdown:

ωραια λοιπον θα παρω αυτο το ενυδρειο των 60 λιτρων και θα το φτιαξω οπως μου ειπες! :bowdown:

................!ευχαριστω για τις πληροφοριες!.....................

φιλικα,

Ιωαννα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!να κανω και μια αλλη ερωτηση?...λοιπον,πειτε οτι πηρα το ενυδρειο,τωρα??τι θα πρεπει να κανω?εχω ακουσει πως πρεπει να βαλω μεσα νερο,να το αφησω τρις μερες και μετα να βαλω τα ψαρια...ετσι ειναι??

φιλικα,

Ιωαννα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Σταθη, με εκπλησεις ευχαριστα. :bowdown::bowdown:

Εριξες διαβασμα ετσι??

Μπραβο και παλι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις να μ απαντησει σε αυτα που ρωτησα???? :bowdown::bowdown::bowdown:

φιλικα,

Ιωαννα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις να μ απαντησει σε αυτα που ρωτησα????

Αναλυτικοτατα. :bowdown:

Διαβασε αυτα τα δυο λινκ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

Παρε υγρα τεστ APi τουλαχιστον αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρωδη (ΝΟ2), νιτρικα (ΝΟ3), οξυτητας του νερου (pH) και ξεκινα στρωσιμο τυ ενυδρειου.

Μη ξεχνας 40-50 λιτρα για καθε χρυσοψαρο.

Ενα ενυδρειο θελει γυρω στο ενα μηνα αν ολα πανε καλα για να στρωσει το φιλτρο του και να αποκτησει βιολογια.

Δυο πραγματα που καταλαβα με τη ενασχοληση.

Οσο περισσοτερες γνωσεις για το χομπυ εχεις, τοσο λιγοτερες λυπες.

Το μεγαλυτερο προσον του φιλου του ενυδρειου ειναι η υπομονη.

ΥΓ μη ξεχνα να βλεπεις τις ημερομηνιες ληξεως στα τεστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικοτατα. :bowdown:

Διαβασε αυτα τα δυο λινκ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

Παρε υγρα τεστ APi τουλαχιστον αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρωδη (ΝΟ2), νιτρικα (ΝΟ3), οξυτητας του νερου (pH) και ξεκινα στρωσιμο τυ ενυδρειου.

Μη ξεχνας 40-50 λιτρα για καθε χρυσοψαρο.

Ενα ενυδρειο θελει γυρω στο ενα μηνα αν ολα πανε καλα για να στρωσει το φιλτρο του και να αποκτησει βιολογια.

Δυο πραγματα που καταλαβα με τη ενασχοληση.

Οσο περισσοτερες γνωσεις για το χομπυ εχεις, τοσο λιγοτερες λυπες.

Το μεγαλυτερο προσον του φιλου του ενυδρειου ειναι η υπομονη.

ΥΓ μη ξεχνα να βλεπεις τις ημερομηνιες ληξεως στα τεστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

οκ!ευχαριστω για τη βοηθεια!!!αν και το ενυδρειο δεν το εχω παρει ακομα,ηθελα πρωτα να μαθω τα βασικα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Σταθη, με εκπλησεις ευχαριστα. :hysterical::hysterical:

Εριξες διαβασμα ετσι??

Μπραβο και παλι. :bowdown:

Ευχαριστω πολυ.. :bowdown::bowdown:

η αληθεια ειναι πως ναι...διαβαζω καθημερινα 3 -4 ωρες (χωρις υπερβολη)... :bowdown::hysterical:

κ παλι thnx.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οκ!ευχαριστω για τη βοηθεια!!!αν και το ενυδρειο δεν το εχω παρει ακομα,ηθελα πρωτα να μαθω τα βασικα... :hysterical:

Πολυ καλα κανεις...ετσι πρεπει...πρωτα να μαθεις και μετα να παρεις... :bowdown::bowdown:

Διαβασε αυτα τα λινκς που σου εδωσε ο DIAS και ο DELTA 66 και θα εισαι οκ πιστευω....οτι αλλη απορια εχεις

εμεις ειμαστε εδω... :bowdown::bowdown:

καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα κανεις...ετσι πρεπει...πρωτα να μαθεις και μετα να παρεις... :bowdown::bowdown:

Διαβασε αυτα τα λινκς που σου εδωσε ο DIAS και ο DELTA 66 και θα εισαι οκ πιστευω....οτι αλλη απορια εχεις

εμεις ειμαστε εδω... :bowdown::hysterical:

καλη συνεχεια..

γεια!διαβασα τα λινκ και καταλαβα τι πρεπει να κανω.Το ενυδρειο θα το εχω σε κανα μηνα αλλα ηθελα να ξερω τι να κανω και να μην κανω καμια βλακια με τη βιασυνη μου! :hysterical::hysterical:

επισης πιο πανω ειχα αναφερθει,στο οτι οταν παρω το ενυδρειο,μου εχουν πει κι εχω ακουσει πως πρεπει να βαλω νερο και να το αφησω τρις μερες.....αυτο αληθευει?

ευχαριστω για ολες τις χρησιμες πληροφοριες που μου δωσατε! :bowdown:

φιλικα,

Ιωαννα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όχι πρέπει πρώτα να στρώσει το ενυδρείο (κανα μήνα) και μετά αφού έχεις τις κατάλληλες συνθήκες για να επιβιώσουν τα ψαράκια σου τότε τα βάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχεις σκεφτεί τι φίλτρο θα βάλεις????

Link to comment
Share on other sites

αυτο μαλλον που ακουσες για τις τρεις μερες ειναι η μεθοδος στρωσιματος με καποια ετοιμα βακτηρια....οι κατασκευαστες λενε οτι βαζεις ψαρι την επομενη μερα αλλα καλο ειναι να !!!!μην!!!! γινει αυτο. καθαρισε το ενυδρειο σου με βραστο νερο οσο καλυτερα μπορεις διακοσμησε το με τα φυτα και τα ξυλα η οτι αλλο βαλεις τελος παντον γεμισε το με νερο βαλε φιλτρο και θερμοστατη να δουλευουν και παρε ετοιμα βακτηρια και ριξτα μεσα στο φιλτρο σου πανω στα υλικα που εχει μεσα(σφουγκαρια-κεραμικα υλικα). ψαρι δεν θα βαλεις μεσα μεχρι να σιγουρευτεις οτι αμμωνια και νιτρωδη ειναι 0. καλο ειναι το θερμοστατη σου τωρα στην αρχη να τον εχεις στους 28*C ετσι θα πολλαπλασιαστουν γρηγοροτερα τα βακτηρια. προμηθευσου υγρα τεστ NH3-NH4 , NO2 , NO3 τωρα για αρχη και περιμενε μεχρι να μιδενισουν οι τιμες......μην βιαστεις να βαλεις ψαρι!!! ειναι κριμα να τυρανιουνται αδικα επειδη εμεις ειμαστε ανυπομονοι και θελουμε να βαζουμε ψαρι απο την πρωτη στιγμη.....

Έγινε επεξεργασία - paris_athens
Link to comment
Share on other sites

.....αν και το ενυδρειο δεν το εχω παρει ακομα,ηθελα πρωτα να μαθω τα βασικα... :bowdown:

Την πιο σωστη κινηση εκανες, ετσι θα αποφυγεις αυτο που παθαμε οι περισσοτεροι που πρωτα πηραμε ενυδρειο και μετα τρεχαμε να διορθωσουμε τα λαθη μας.

Link to comment
Share on other sites

...επισης πιο πανω ειχα αναφερθει,στο οτι οταν παρω το ενυδρειο,μου εχουν πει κι εχω ακουσει πως πρεπει να βαλω νερο και να το αφησω τρις μερες.....αυτο αληθευει?....

Αυτο θα στο εχουν πει για να τεσταρεις το ενυδρειο αν εχει διαρροη.

Και γινεται για ενυδρεια που εχουμε κολλησει μονοι μας.

Τα ενυδρεια εμποριου απο σοβαρη αξιοπιστη εταιρεια, δεν εχει ακουστει να ειχε καποιο διαρροη.

Αν θελεις παρ'ολα αυτα να το τεσταρεις, το βαζεις κατ'αρχην σε χωρο που δεν εχει προβλημα να πλυμηρισει (πχ βεραντα), το γεμιζεις και το αφηνεις να δεις αν "χανει" απο πουθενα.

Μετα το αδειαζεις και το τοποθετεις στην κανονικη του θεση, οπου το στηνεις (βυθο-διακοσμηση), το γεμιζεις νερο και το αφηνεις με ανθρακα στο φιλτρο να γυριζει για 3-4 μερες, μετα βγαζεις τον ανθρακα και ξεκινας το στρωσιμο (μονο με τροφη ή/και με βακτηρια εμποριου, ή με μπολιασμα απο μπιχλα βγαλμενη απο στρωμενο φιλτρο υγειους ενυδρειου χωρις ιστορικο ασθενειων).

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κανεις ακριβως οτι σου ειπαν τα παιδια ποιο πανω για να μην εχεις κανενα προβλημα

Τωρα πολλες φορες μπορει να τυχη, εχουν κι αυτα τον χαρακτηρα τους, να σου πετυχει επιθετικο ψαρακι.

Καλο θα ειναι να τα βαλεις και τα δυο, αν κι για μενα σ αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις 1, μαζι στο ενυδρειο για να αποφυγεις θεματα ¨κυριαρχιας¨". Τα χρυσοψαρα ζουν περιπου 25 + χρονια, η δικη μου ειναι τωρα πανω απο 6,5 και ειναι μια χαρουλα αν και ειναι πλεον μονη της .

Φυτα θα σου ελεγα κι εγω να βαλεις βαλινεριες καποια ανουμπια μεγαλη, αν κι μπορει να αρχισει να σου τσιμπαει τα φυτα η δικη μου τρελενετε με τις βαλισνεριες οπως και για το κερατποφυλο και φακη. Να το εχεις αυτο στο μυαλο σου πως καλο θα ειναι να βαλεις "σκληρα " φυτακια για να επιζησουν

Το ποιο βασικο ξεχασες να μας πεις ποιο ειδος χρυσοψαρου θες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...