Jump to content

Serrasalmus Sanchezi


@@nikos@@

Recommended Posts

Γεια σε ολους!Μου αρεσουν πολυ τα πειρανχας και θελω πολυ να βαλω ενα στο ενυδρειο μου,γνωριζω οτι ειναι μοναχικο ψαρι (και αυτο μου αρεσει).

Μερικες ερωτησεις για αυτο το ειδος:

Μπορω να το βαλω σε ενυδρειο 80 λιτρα?

Τι ρωει?Τρωει και κανονικη τροφη η μονο κρεας?

ΑΣΧΕΤΟ:Μπορω να βαλω αυτοματη ταιστρα για το καλοκαιρι που θα λειπω?

Θελω να το παρω σχετικα μικρο (3-5εκ) για να το μεγαλοσω εγω,που θα το βρω εδω στην Ελλαδα γιατι διαβασα οτι ειναι δυσκολο να το βρω εδω περα.

Υπαρχει καποιο pet shop που μπορω να το παραγκειλω?

Σε τιμες παιζονται?

Υπαρχει καποιο αλλο ειδος πειρανχας που εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι μοναχικο?

Εκ των προτερων

Ευχαριστω Νικος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!Μου αρεσουν πολυ τα πειρανχας και θελω πολυ να βαλω ενα στο ενυδρειο μου,γνωριζω οτι ειναι μοναχικο ψαρι (και αυτο μου αρεσει).

Μερικες ερωτησεις για αυτο το ειδος:

Μπορω να το βαλω σε ενυδρειο 80 λιτρα?

Τι ρωει?Τρωει και κανονικη τροφη η μονο κρεας?

ΑΣΧΕΤΟ:Μπορω να βαλω αυτοματη ταιστρα για το καλοκαιρι που θα λειπω?

Θελω να το παρω σχετικα μικρο (3-5εκ) για να το μεγαλοσω εγω,που θα το βρω εδω στην Ελλαδα γιατι διαβασα οτι ειναι δυσκολο να το βρω εδω περα.

Υπαρχει καποιο pet shop που μπορω να το παραγκειλω?

Σε τιμες παιζονται?

Υπαρχει καποιο αλλο ειδος πειρανχας που εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι μοναχικο?

Εκ των προτερων

Ευχαριστω Νικος :bowdown:

κοιτα χωρις να ξερω απολυτα μαλλον οχι εχω περιπου τα ιδια λιτρα με εσενα και μου ειπαν μονο ενα χρυσοψαρο μετα βιας ..μετα λες θες να βαλεις ταιστρα αντε και το ταισες ποσες μερες θα το αφησεις χωρις αλαγες νερου? ..τωρα αν πας σε πετσοπα μπορει νασου φορτωσει και αλλα πιρανχακια μεσα στο εμυδρειο σου :bowdown: και να σου πει πχ θελει παρεα κλπ κλπ ..αλλα ας πει και κανενας ποιο ειδικος ..εγω σε 80 λιτρα θα εβαζα γκαμπι μονομαχο ,νεον κλπ κλπ ψαρακια που δεν θελουν πολλα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Νικο....

Πιστευω πως 80 λιτρα ειναι απειρολεαχιστα για ενα πιρανι...

Απο οσο ξερω τα πιρανχα που ζουν μοναχικα ειναι αυτα που γινονται και μεγαλυτερα..(Ας πουν καλυτερα πιο εμπειροι)

Οσο για την ταιστρα και φυσικα μπορεις να την βαλεις μιας και ειναι φτιαγμενη για περιπτωσεις που λειπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να μου φορτωσει παραπανω ψαρια εφοσον θελω μονο ενα.Θα τα παραγκειλω απο το water inn αμα γινεται που ειναι ενα πολυ καλο pet shop με ενυδρεια πιστευω να μου φερουν αυτο που θα τους ζητησω και οχι ενα ποιοδιποτε πειρανχας.Σε κατι αλλα θεματα διαβασα οτι ζει μια χαρα ενα serrasalmus sanchezi σε 100 λιτρα.Μπορει καποιος να μου βρει πληροφοριες για αυτο το ειδος στα ελληνικα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον :bowdown:

Εχοντας ενα Serrasalmus Sanchezi σε 80λτ(με μηκος ενυδρειο 80cm), oλα ειναι μια χαρα!!!

Τρωει τα παντα!!

Κοτοπουλο, φιλετο ψαριου, γαριδες, καλαμαρι, και καρδια μοσχαριου σπανια!

Εχω βρει και δαγκωνιες πανω στα φυλλα απο τις Ανουβιες ( Σαλατα; )

Ειναι το πιο μικρο πιρανχα για τα λιτρα αυτα, 80 το ελαχιστο, και καλο θα ειναι το ενυδρειο να ειναι μακρυ για να κολυμπαει...

Η συμπεριφορα του ειναι ντροπολη, θελει σκια και συνηθως κρυβεται την ημερα...

Εγω το εχω φυτεμενο το ενυδρειο, με μερικες valisnerias και ενα echinodorus...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255l

[Παλια φωτο]

Για την ταιστρα δεν παιζει γιατι η τροφη που του δινεις θα ειναι κατεψυγμενη ή φρεσκια..

Το ταΐζεις καθε μια βδομαδα η πιο συχνα, αλλα ποτε καθε μερα..

Εγω το ταιζω καθε 3 με 4 μερες...

Οτι αλλο θες πες μου :bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!Μου αρεσουν πολυ τα πειρανχας και θελω πολυ να βαλω ενα στο ενυδρειο μου,γνωριζω οτι ειναι μοναχικο ψαρι (και αυτο μου αρεσει).

Μερικες ερωτησεις για αυτο το ειδος:

Μπορω να το βαλω σε ενυδρειο 80 λιτρα?

Τι ρωει?Τρωει και κανονικη τροφη η μονο κρεας?

ΑΣΧΕΤΟ:Μπορω να βαλω αυτοματη ταιστρα για το καλοκαιρι που θα λειπω?

Θελω να το παρω σχετικα μικρο (3-5εκ) για να το μεγαλοσω εγω,που θα το βρω εδω στην Ελλαδα γιατι διαβασα οτι ειναι δυσκολο να το βρω εδω περα.

Υπαρχει καποιο pet shop που μπορω να το παραγκειλω?

Σε τιμες παιζονται?

Υπαρχει καποιο αλλο ειδος πειρανχας που εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι μοναχικο?

Εκ των προτερων

Ευχαριστω Νικος :bowdown:

καλως ηρθες,

για το sanchezi δες εδω

τωρα για το μεγεθος που το θες νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις συνηθως φερνουν μεγαλυτερα...

για να το παραγειλεις δες εδω και κανε ερωτησεις μηπως εχει κανενας η μπορει να βρει σε καμια εισαγωγη....

δες και αυτο ισως σε ενδιαφερει κατι...και για πιο γενικες πληροφοριες για τα πιρανχα δες εδω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω εγώ ένα sanchezi και το δίνω 50 ευρώ...

εαν δεν βρεις, στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω εγώ ένα sanchezi και το δίνω 50 ευρώ...

εαν δεν βρεις, στειλε πμ ;)

Tι μεγεθος εχει?Βαλε καμια φοτο.

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ;)

Εχοντας ενα Serrasalmus Sanchezi σε 80λτ(με μηκος ενυδρειο 80cm), oλα ειναι μια χαρα!!!

Τρωει τα παντα!!

Κοτοπουλο, φιλετο ψαριου, γαριδες, καλαμαρι, και καρδια μοσχαριου σπανια!

Εχω βρει και δαγκωνιες πανω στα φυλλα απο τις Ανουβιες ( Σαλατα; )

Ειναι το πιο μικρο πιρανχα για τα λιτρα αυτα, 80 το ελαχιστο, και καλο θα ειναι το ενυδρειο να ειναι μακρυ για να κολυμπαει...

Η συμπεριφορα του ειναι ντροπολη, θελει σκια και συνηθως κρυβεται την ημερα...

Εγω το εχω φυτεμενο το ενυδρειο, με μερικες valisnerias και ενα echinodorus...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255l

[Παλια φωτο]

Για την ταιστρα δεν παιζει γιατι η τροφη που του δινεις θα ειναι κατεψυγμενη ή φρεσκια..

Το ταΐζεις καθε μια βδομαδα η πιο συχνα, αλλα ποτε καθε μερα..

Εγω το ταιζω καθε 3 με 4 μερες...

Οτι αλλο θες πες μου :D:D

Ο δικος μου, μαζι με το ενυδρειο του :thumbup:

post-7878-1242554115_thumb.jpg

post-7878-1242554124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"να τα έχει" εννοώ το μπόι του ;)

εγώ το έχω αλλά είμαι θεσ/νικη και νομιζω πως θα είναι προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το συγκεκρημενω πιρανι τι φιλτρο θελει να του βαλω????Τωρα εχω καρβουνο και ενα μπλε σφουγκαρι μεσα στο φιλτρο.Χρειαζεται να κανω καποια αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκρημενω πιρανι τι φιλτρο θελει να του βαλω????Τωρα εχω καρβουνο και ενα μπλε σφουγκαρι μεσα στο φιλτρο.Χρειαζεται να κανω καποια αλλαγη?

Οπωσδηποτε ενα εξωτερικο, θελουν πολυ καλη φιλτρανση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με το εσωτερικο πυ εχω δεν γινεται?

Δυστυχώς όχι.

Ένας απο τους βασικούς λόγους που θέλουν καλή φίλτρανση είναι το είδος της τροφής. Η τροφή που θα χρειαστεί το εν λόγω ψάρι θα είναι φρέσκια ή κατεψυγμένη (και όιχ αποξηραμένη) κάτι που σημαίνει ότι θα επιβαρύνει πολύ περισσότερο το νερό.

Επίσης, μιλάμε για ένα μεγάλο ψάρι το οποίο όπως καταλαβαίνεις θα ρυπαίνει πολύ περισσότερο απο άλλα μικρότερα καί λόγω μεγέθους αλλά καί λόγω τροφής. Βέβαια, για το μέγεθος τους, αυτά τα ψάρια δεν είναι ιδιαίτερα "βρώμικα".

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ τα πειρανχας αλλα δυστυχως δεν μπορω να του προσφερω ολες του της αναγκες συν το οτι το βαζω σε λιγα λιτρα,αστο καλητερα.Σημερα πηρα γενικα διαφορα πραγματα που χρειαζομαι και πηρα ενα χαλικι ιδικο για να μπορω να πυκνοφυτεχω το ενυδρειο μου και ασχολιθω με τα γκαπι και τους ξιφοφορους!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...