Jump to content

Σπιτι προκατ.


Recommended Posts

Καλησπερα χερετω την παρεα,θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει εμπειρια απο προκατασκευασμενα σπιτι σχετικα με τα υπερ και τα κατα τους ,γιατι με ενδιαφερει και εμενα προσωπικα ενα τετοιο σπιτι.[παρακαλω αυτη που θα απαντησουν θα ηθελα να εχουν προσωπικη εμπιρια,η να ειναι τις δουλειας αυτης]

Ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από προσωπική εμπειρία σου επισημαίνω τα πιο κάτω:

-Τα προκάτ σπίτια έχουν το ίδιο περίπου κόστος κατασκευής με τα τσιμεντένια μόνο που στην τιμή συμπεριλαμβάνονται τα έπιπλα κουζίνας, ο λέβητας και τα σώματα θέρμανσης, η γκαραζόπορτα, οι βρύσες, τα αλουμίνια και τα ηλεκτρικά είδη (κουζίνα, ψυγείο, απορροφητήρας)

-Αφού το παραγγείλεις ετοιμάζεται σε δύο με τρεις περίπου μήνες και συναρμολογείται σε δύο έως τρεις βδομάδες.

-Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της κατασκευής είναι ή θερμομόνωση. Από προσωπική πείρα σου αναφέρω ότι δύο σπίτια 115 τετρ. μέτρων, στη βόρεια Αττική, σχεδόν σε επαφή μεταξύ τους, το ένα τσιμεντένιο και το άλλο προκάτ, το πρώτο ξόδεψε 3000 Ευρώ για πετρέλαιο, κατά την χειμερινή περίοδο του 2005, και το δεύτερο μόλις 300 Ευρώ!

-Αν προτιμήσεις να κατασκευάσεις ένα τέτοιο σπίτι, θα σε συμβούλευα να προτιμήσεις μια Τσέχικη εταιρία κορυφαία στην κατηγορία, με πάρα πολλές κατασκευές σε όλη την Ελλάδα. Οι πολλές αντίστοιχες Ελληνικές εταιρίες, μπορεί να είναι λίγο πιο οικονομικές (χωρίς να είναι απόλυτο αυτό), έχουν τα γνωστά Ελληνο-Αλβανικά προβλήματα και δεν είναι καθόλου αξιόπιστες.

Μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για την Τσέχικη εταιρία αν χρειαστείς.

-Ένα μεγάλο μειονέκτημα για εμάς του ενυδρειόφιλους είναι ότι δεν μπορείς να τοποθετήσεις μεγάλο ενυδρείο στον επάνω όροφο.

Αυτά μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο ερώτημα πες μου.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Νικο το σπιτι που θελω να φερω εγω ειναι απο Σερβια ,τωρα με εχουν τρελανει ολοι,οτι δεν θα ειναι καλο ''σπιτι απο χαρτονι ''και πολλα αλλα.Μεχρι στιγμης δεν τα εδινα συμασια,και γιατι με αρεσε σαν ''ντιζαην'' και για το λογο οτι εμενα θα μου βγει το σπιτι στα 120 τ.μ ,σαν κατασκευη χωρις τα θεμελια στα 35000 Ε.Προσφατα εκανα σηζητηση με καποιον τραπεζικο και μου ειπε οτι ακουσε απο εναν εργολαβο να λεει οτι πολλα απο αυτα τα σπιτια ραγισανε στα ενωματα τοιχο -με τοιχο δηλαδη και εκει επιρεστηκα πολυ,γιατι μπορει να βγαινει φτηνα αλλα δεν θελω να εχω προβληματα μια ζωη και να πεταξω τα λεφτα μου.[φυσικα ολα αυτα μπορει να μην στεκουν και να βγαζουν τετοιες φημες οι εργολαβοι γιατι κατα καποιο τροπο ''χανουν το ψωμι τους'', κανοντας ο καθενας ενα τετοιο σπιτι ,και στελνοντας τα λεφτα σε μια ξενη χωρα.]

Αν μπορει σε παρακαλω να ρωτησης λιγο για αυτα τα ραγισματα,σε αυτους που ανεφερες οτι εχουν τετοιο σπιτι θα σου ειμουν πολυ υποχρεωμενος.

Επισεις θελω να αναφερω οτι αυτο το σπιτι προοριζετε για κυρια κατοικια μου χειμωνα -καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι που σου αναφέρω το έχω φτιάξει στη βόρεια Αττική και λειτουργεί σαν μόνιμη κατοικία δύο χρόνια. Άλλα τέτοια σπίτια στην περιοχή από την ίδια κατασκευαστική εταιρία χρησιμοποιούνται πάνω από δέκα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν στοίχησε 35.000 Ευρώ αλλά περίπου 140.000 Ευρώ για 110 τετρ. μέτρα με όλο τον εξοπλισμό που σου προανάφερα και χωρίς τα θεμέλεια . Μήπως αναφέρεσαι για λυόμενο?

Θα σου στείλω πληροφορίες για την κατασκευαστική εταιρία στο πμ σου.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερευνα που εκανα για το συγκεκριμενο θεμα εγω κατεληξα οτι αν μπορεις να ανταπεξελθεις στην διαδικασια του χτισιματος σιγουρα ειναι καλυτερη μακροπροθεσμα.Εκει ειναι ομως το θεμα αντεχεις να κυνηγας τα συνεργεια απο πισω?Εχεις τον χρονο?Ειναι λιγες οι εταιρειες που κανουν καλα προκατ.Θα κανεις προκατ απο σκυροδερμα ή με ξυλινο σκελετο και γυψοσανιδα?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε καλα παντως και σου ξαναλεω αν εχεις τα κουραγια να χτισεις καντο.Εγω προσωπικα δεν βρηκα κατι να με ικανοποιει σε προκατ.Το μονο που μου αρεσε σαν κατασκευη ηταν της Betanet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επειδή έφτειαξα και εγω σπίτι τελευταία την είχα ψάξει την δουλειά αρκετά, και είδα ότι το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο με το να φτειάξεις εσύ σπίτι, απλά όπως ειπωθηκε πριν στα προκάτ σου δίνουν και έτοιμα τα είδη υγειηνής ,γκαραζόπορτες κ.λ.π.Οταν όμως μπήκα στην διαδικασία να δω την ποιότητα και το κόστος αυτων των extra τρελλάθηκα με το πόσο αντιαισθητικά και πρόχειρα είναι όλα αυτά τα extra.Γνώμη μου είναι ότι προς το παρών και με τα δεδομένα που επικρατούν εδω, δεν αξίζει τον κόπο να πάς γιά προκάτ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την παραπάνω ανακοίνωση, εκτός από το κόστος κατασκευής, που είναι περίπου το ίδιο με μια συμβατική κατασκευή.

Σας παραπέμπω στη διεύθυνση http://www.housearc.gr/lord/lord.htm . Πρόκειται για μια πολύ καλή και ποιοτική εταιρεία, για την οποία έχω ίδιαν γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.housearc.gr/lord/lord.htm δεν μου ανοίγει! :thumbup:

Ξαναδοκίμασε, σε εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ανοιγει κανονικα

Νικο αυτο θεωρειται βαρια κατασκευη; θα πρεπει το οικοπεδο να ειναι εντος σχεδιου και να χτισεις τοσα τμ βαση του συντελεστη του;

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ανοιγει κανονικα

Νικο αυτο θεωρειται βαρια κατασκευη; θα πρεπει το οικοπεδο να ειναι εντος σχεδιου και να χτισεις τοσα τμ βαση του συντελεστη του;

Απαιτείται κανονική άδεια, όπως σε όλες τις οικοδομές. Ο συντελεστής είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γράφε με μικρά ελληνικά :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου...

Καταρψην συμφωνω με τα λεγομενα του Ψαλτη.

Ως μηχανικος... και ως καποιος απο τους πολλους που εψαχναν να φτιαξουν προκατ... θα πω οτι πολλοι και μαλιστα εντος ελλαδος και δε εντος αττικης κανουν καλη δουλεια και σου δινουν και γραπτη εγγυηση για την κατασκευη.

Τωρα.. οι τιμες??? Απο 700€ το τετραγωνικό χωρις τη βαση.

Το disign?? Σου δινουν μεγαλη γκαμα επιλογων και μπορεις ακομα κι εσυ να πεις τη γνωμη σου.

Μεγιστη διασταση ενος δωματιου... 8*8.

Απο θεμα αντοχων σε σεισμο??? Καλυτερο απο κοινη κατασκευη γιατι ειναι τοποθετημενα σε μεταλλικη βαζη και οχι σε θεμελια, με αποτελεσμα να εχουν καλυτερη ελαστικοτητα.

Κοστος βασης?? Αν υπολογισει κανεις οτι μια βαση... με 50cm υψος ειναι καλη για να τοποθετηθει ενα σπιτι 100τ.μ. και θελει 30τ.μ βεραντα εχουμε:

Τιμη Σκυροδεματος κατηγοριας C20/25: 55-65€ ανα κυβικο.

Υψος κατασκευης: 0,50μετρα.

Πλατος κατασκευης: 10μετρα

Μηκος κατασκευης: 13μετρα.

Συνολικο εμβαδο: 130τ.μ.

Συνολικος Ογκος: 65κ.μ

Συνολικο κοστος: 3.575€-4.225€

Επισης... θα ηθελα να προσθεσω οτι εαν το οικοπεδο δεν ειναι αρκετα επιπεδο θα πρεπει να μπει και κοστος επιπεδωσης.

Τελος θα ηθελα να προσθεσω σε προσφατη συζητηση με εναν απο τους καλυτερους κατασκευαστες προκατ απο σκυροδεμα... Με 5000€ Τοποθετει σε 4 μερες και σε περιοχη εκτος σχεδιου... αλλα ειναι δικη σου δουλεια να βρεις τροπο για νερο-τηλεφωνο-ρευμα.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω εμπειρία επάνω στο θέμα μια φίλη μου,μου πρότεινε την παρακάτω σελίδα http://www.smartbuilding.gr/index.php?opti...5&Itemid=39

Link to comment
Share on other sites

επειδη το θεμα εχει ανοιχτει πολυ καιρο πριν, εχουμε καμια εξελιξη γενικοτερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalημέρα σε όλους , εγω περιμένω την άδεια απο μερα σε μέρα απο την πολεοδομία για την κατασκευή σπιτιού προκάτ απο την εταιρεία next house, ;έψαχνα επι ενα χρόνο πήγα σε όλες τισ εταιρείες μέχρι να καταλήξω και νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή, αυτα τα σπίτια είναι πολύ καλά με καλύτερη θερμομόνωση ,αντισεισμικότητα ,πυρασφάλεια, και σε λιγότερο χρόνο , κόπο και χρήμα . να σκεφτείτε οτι για θέρμανση θα βάλω ενεργειακο τζακι με ξύλο και πέλλετ , και όταν έψαχνα εταιρεία για την αγορά του τζακιού, και τους έλεγα τον βαθμό θερμοπερατότητας του σπιτιού έτριβαν τα μάτια τους και μου έλεγαν οτι δεν πίστευαν οτι φτιάχνονται τέτοια σπίτια στην Ελλάδα , αφου το κόστος για την θέρμανση του είναι ελάχιστος. ελπίζω να βοήθησα , όποιος θέλει να του πώ στοιχεία να πάει να δει και αυτη την εταιρεία ας στείλει μήνυμα .

Link to comment
Share on other sites

Kalημέρα σε όλους , εγω περιμένω την άδεια απο μερα σε μέρα απο την πολεοδομία για την κατασκευή σπιτιού προκάτ απο την εταιρεία next house, ;έψαχνα επι ενα χρόνο πήγα σε όλες τισ εταιρείες μέχρι να καταλήξω και νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή, αυτα τα σπίτια είναι πολύ καλά με καλύτερη θερμομόνωση ,αντισεισμικότητα ,πυρασφάλεια, και σε λιγότερο χρόνο , κόπο και χρήμα . να σκεφτείτε οτι για θέρμανση θα βάλω ενεργειακο τζακι με ξύλο και πέλλετ , και όταν έψαχνα εταιρεία για την αγορά του τζακιού, και τους έλεγα τον βαθμό θερμοπερατότητας του σπιτιού έτριβαν τα μάτια τους και μου έλεγαν οτι δεν πίστευαν οτι φτιάχνονται τέτοια σπίτια στην Ελλάδα , αφου το κόστος για την θέρμανση του είναι ελάχιστος. ελπίζω να βοήθησα , όποιος θέλει να του πώ στοιχεία να πάει να δει και αυτη την εταιρεία ας στείλει μήνυμα .

Φαντάζομαι να έχεις μελετήσει και το πού θα μπεί το ενυδρείο; έ;

Καλός όρισες κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εργάζομαι λογιστής σε κατασκευαστική που κάνει προκάτ και μεταλλικά κτίρια στην Κρήτη.

¨Οτι τύπου κατασκευή και να κάνεις έχει σημασία ο μάστορας. Εδώ που δουλεύω δεν έχουμε προβλήματα και παράπονα με τα μεταλλικά και γενικά οι πελάτες είναι ευχαριστημένοι. Αλλοι χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο. Πάντως έρχονται παλιοί πελάτες που τους κάναμε μεταλλικά σπίτια και μας κάνουν χαρές, δεν μας βρίζουν!

Θέλει ψάξιμο και να δεις έργα στην πράξη!

Πάντως σίγουρα οι σύγχρονοι τρόποι δόμησης υπερτερούν. Εγώ προτείνω μέταλλική κατασκευή πάντως. οχι μόνο για να μην με δείρει το αφεντικό :bowdown: . Είναι πολύ περισσότερο ευέλικτα στην αρχιτεκτονική και την διαμόρφωση και κατά πολύ πιο ανθεκτικά στον χρόνο, τους σεισμούς και το βάρος! (Αν θέλεις να βάλεις μεγάλο ενυδρείο π.χ.)

Απο εκεί και πέρα εξαρτάται πόσα διαθέτεις. Μπορείς να κάνεις κάτι πολύ οικονομικό προκάτ η μεταλλικό σπίτι με πάνελ. Το οποίο πάνελ δεν έχει προβλήματα και έχει πολύ καλή θερμομόνωση. Απλά δείχνει ίσως λίγο πρόχειρο.

http://www.skouras.eu/htmlGre/prokat.html

Μετά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις ανάλογα και πόσα θέλεις να ξοδέψεις. Πάντως γενικά δεν είναι ακριβότερο το μεταλλικό σπίτι.

Τέλος εγώ θα πρότεινα να αποφεύγετε τα 100% προκατασκευασμένα. ¨Οσο τέλεια και αν είναι υπολογισμένα κάτι δεν θα ταιριάξει απόλυτα και ίσως δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον. Πρέπει να υπάρχει το περιθώριο

προσαρμογής και διόρθωσης επι τω έργω!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά , έχει μελετηθεί προσεκτικά .

Και για τι ενυδρείο μιλάμε αν επιτρέπεται???Έτσι για να σκάσουμε οι υπόλοιποι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...