Jump to content

Σπιτι προκατ.


Recommended Posts

rik εαν εισαι αρχιτέκτονας και λες ενα κουτί τοτε τι να σου πω; με την ίδια λογική όλα κουτι ειναι , οσο αφορά στην Γερμανία για θέμα σεισμού , όντως δεν έχουν την σεισμικότητα της Ελλάδας αλλα όλα τα κτήρια τους κτίζονται με τον ανώτερο βαθμό , οπότε καλύτερα πριν μιλήσεις να έχεις ενημερωθεί, για να μην πιάνεσε και στην φάκα, οσο αφορα την μόνωση και την θερμομόνωση δες τις θερμομονωτικες ικανότητες των 2 αυτων υλικών και θα καταλάβεις γιατι το μπετόν χάνει σε αυτο το τομέα. ΤΩρα εαν εσύ σε ενα σπίτι αρχίσεις και βάζεις και βάζεις και μου φτιάξεις ενα τοίχο 200 εκατοστα , ε ναι θα είναι τέλειο απο άποψη θερμομόνωσης αλλα η τιμή του θα έχει εκτοξευτη σε τρελλά νουμερα. οποτε εσυ να μην μου συγκρινέις ανόμοια πραγματα . Τωρα εαν μου λες να δω το google για τυφώνες και τέτοια , τότε εσυ δες τον χάρτη να δεις σε ποιά χώρα βρίσκεσαι, και μην συγκρίνεις τους νόμους της Αμερικής με αυτους της Ευρώπης, στην Ευρώπη ειναι ποιο αυστηροί , υπάρχουν μελέτες στο διαδίκτυο απο πανεπιστήμια της Γερμανίας για τα προκάτ μπορείς να την βρέις και να διαβάσεις. τελος πάντων δεν εχω πρόβλημα με την άποψη σου , απλα καλό θα ήταν σε αυτη τη χώρα πριν πούμε κάτι να είμαστε βέβαιοι για την ορθότητα της.

φιλικα παντα

Είμαι Αρχιτέκτονας και θα σου κάνω ένα απλό παράδειγμα.

Εάν αγοράσεις ένα καινούργιο Lada, είναι γερο, με προδιαγραφές, με φουλ δέρμα το βάζεις και κλιματισμό, ζάντες αλουμινίου και ηχοσυστημα 5000 βατ και φραπεδιερα ενσωματωμένη, το αποτέλεσμα είναι ότι ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ LADA!!!!!!

Δεν μπορείς να μου το συγκρίνεις με Φερραρι σαν Design, καλά σαν επιδώσεις δεν το συζητάμε. Τι να μου πεις δηλαδή ότι δεν είναι έτσι, τότε είσαι προκατελημενος.

Όσο αφορά το ότι στη Γερμανία όλα τα κτήρια τους κτίζονται με τον ανώτερο βαθμό, τι εννοείς δηλαδή ότι εδώ στην Ελλάδα φτιάχνουμε Κοτέτσια, τι λες τώρα!

Και ποιος σου είπε ότι σε μια οικοδομή με κλασικό σκελετό από μπετό δεν μπορούν να φτιαχτούν οι τοιχοποιίες σαν των προκατ οι παρομοίων υλικών, και ο σκελετός να μονωθεί κανονικότατα.

Όσο αφορά τους τυφώνες αναφέρθηκα σε αυτούς για να καταλάβεις έμπρακτα κάποια πράγματα. Πάντως οι καιροί αλλάζουν με την ρύπανση και ποτέ μην λες ποτέ για τους τυφώνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρικ... μια ερωτηση....

Εχεις δει πουθενα να βγαζουν αδεια για να στησουν ISOBOX??

Και για να γινω πιο ξεκαθαρος... δεν θελουν αδεια οχι ολα τα προκατ... αλλα τα λιωμενα...

Να συμπληρωσω οτι ακομα και στην Εκθεση ΠΡΟΚΑΤοικια που εγινε στη Hlexpo στο Μαρουσι πριν το καλοκαιρι.... διαφημιζαν και οι πωλητες οτι ΔΕΝ χρειαζεται αδεια για αυτα τα πλαστικα σπιτια...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το ότι στη Γερμανία όλα τα κτήρια τους κτίζονται με τον ανώτερο βαθμό, τι εννοείς δηλαδή ότι εδώ στην Ελλάδα φτιάχνουμε Κοτέτσια, τι λες τώρα!

Και ποιος σου είπε ότι σε μια οικοδομή με κλασικό σκελετό από μπετό δεν μπορούν να φτιαχτούν οι τοιχοποιίες σαν των προκατ οι παρομοίων υλικών, και ο σκελετός να μονωθεί κανονικότατα.

δεν σου ειπα οτι εδω φτιάχνονται κοτέτσια, μάλλον καλύτερα δεν φτιάχνονται μόνο κοτέτσια , απλα σου ανέφερα οτι ο βαθμος αντισεισμικότητας ειναι ο μέγιστος παρότι δεν έχουν μεγάλα προβλήματα σεισμων καΙ τηρείται σαν ευαγγέλιο , και φυσικα ο δικός μας Αντισεισμικός Κανονισμός πλέον έχει εν αρμονιστή με τα ευρωπαϊκά , απλα δεν τηρείται .

μαλλον δεν γνωρίζεις οτι αυτα τα σπίτια-τα περισσότερα - πλέον έχουν ελεύθερο σχέδιο, δηλαδη μπορείς να κάνεις παπάδες και θα είναι όντως καλύτερη απο μια όμοια οικοδομή απο μπετόν και θα έχεισ γλυτώσει του κόσμου τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν μπορώ να σας καταλάβω σας βλέπω μαλώνετε λες και έχετε να χωρίσετε κάτι ή ο ένας θα βγάλει λεφτά από την τσέπη του για να πλήρωση το σπίτι του άλλου.Ο ένας και ο άλλος είπε το μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα που έχει βρει στη κάθε περίπτωση και το μόνο που μένει είναι ο άλλος να κάνει τις αναζητήσεις του για να δει αν όντως ισχύει κάτι από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

post-16909-1264782688_thumb.jpgpost-16909-1264782711_thumb.jpgpost-16909-1264782724_thumb.jpgΤελος παντων, σκατε γαιδαρο.

Εδω μιλαω για αρχιτεκτονικη, θες θερμοσηφωνα παρε οτι θες.

ριξε μια ματια στις φοτο και αν εσυ μπορεις να βρεις τετοιο προκατ εγω θα αλλαξω επαγγελμα.

αντε γεια!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...