Jump to content

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΟΣΗ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Τη Τεταρτη εκανα αλλαγη νερου 30% και χτες εκανα τις μετρισεις μου:

PH7.5 , NO3 5 , NO2 0 , KH 14, GH 22

Οπως βλεπετε KH,GH στα υψη και απ οτι ειδα δε φταιει κατι στο ενυδρειο αλλα το νερο της βρυσης(ΚΗ 13,GH 20).Παροτι εχω 2 μπουκαλια DIY CO2 το PH δε πεφτει κατω απο 7,5 με τιποτα λογο μαλλον της υψηλης KH.

Αποφασισα λοιπον να βαλω ΑΟ.Διαβασα ολα τα αντοιστιχα θεματα στο site οστοσο ειναι ενα που ειμαι παντελλως ασχετος και εχω καποιες ερωτησεις.

-Ειναι αληθεια οτι για να μαζεψω 100λιτρα ΑΟ θα μου παρει μια μερα?

-Πρεπει να εχω και αντοιστηχη δεξαμενη σε λιτρα για να μαζευετε το νερο της ΑΟ?

-Για να μαζεψω 100λιτρα ΑΟ θα πρεπει να πεταξω 400 λιτρα νερο?

(Αν υσχιουν τα 3 παραπανω θα πρεπει να ετοιμαζομαι για μαχη με τη συζιγο) ;)

Οι γνωστες του θεματος ας βοηθησουν και ας προτεινουν καποιο συστημα ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάρμα καλησπέρα,

όντως έχεις δίκιο σχετικά με το γεγονός που δεν σου πέφτει το pH. Αυτό οφείλεται στην υψηλή τιμή της ανθρακικής σκληρότητας που έχεις!

Τώρα όσον αφορά την αγορά της αντίστροφης όσμωσης...

1. Οι Α/Ο βγαίνουν σε μοντέλα 50 gal/day, 100 gal/day και ψηλότερα. Υπολόγοσε ότι το γαλόνι είναι περίπου 4 λίτρα (3.7 για την ακρίβεια). Φυσικά για να μπορέσει να δουλέψει το σύστημα στον βαθμό αυτό πρέπει να τειρούνται κάποιες προϋποθέσεις (από τον κατασκευαστή). Αυτές είναι νερό θερμοκρασίας 25 βαθμών Κελσίου, και πίεση δικτύου πάνω από 40 PSI. Φαντάζομαι ότι την πίεση στην παρέχει η περιοχή που μένεις. Από κει και πέρα με τη θερμοκρασία το χειμώνα υπολόγισε πως αντί για 50 gal/day θα βγάζεις περίπου 40-45. Μικρή η διαφορά.

2. Μπορείς να μαζεύεις το νερό σε μια δεξαμενή όπου θα μπορείς να το φέρνεις στις συνθήκες που θες (θεροκρασίας βασικά), αλλά μπορείς και όταν κάνεις αλλαγή, να αφαιρείς το νερό που θες να αδειάσεις, να βάζεις το σωληνάκι από την έξοδο της Α/Ο στο ενυδρείο και να περιμένεις να ξαναγεμίσει (αρκεί να μην σε πάρει ο ύπνος και πλυμμηρίσεις). Πάντως αργεί λίγο ανάλογα με τι αλλαγή νερού κάνεις. Άρα το βαρέλι δεν είναι υποχρεωτικό.

3. Το σύστημα Α/Ο δουλεύει με την πίεση που δημιουργείται στη μεμβράνη. Αυτό σημαίνει ότι η σχέση που έχουν τα περισσότερα συστήματα είναι 3:1 (βρώμικο:καθαρό νερό). Οπότε μπορείς να πεις ότι για να μαζέψεις 100 λίτρα νερό πρέπει να πετάξεις άλλα περίπου 300, ΑΛΛΑ με αυτά μπορείς να ποτίσεις τα λουλούδια, τον κήπο σου, να πλύνεις τα πιάτα, τα ρούχα και ό,τι άλλο χρειάζεται νερό. Άρα είσαι και μέσα στο οικολογικό πνεύμα των καιρών μας και δεν σπαταλάς νερό!

4. Ευτυχώς το νερό ακόμα είναι φθηνό, όχι όπως η ΔΕΗ!!!! Δεν χρειάζονται διαμάχες με την σύζηγο, μια κουβέντα με αυτά τα επιχειρήματα που σου είπα και πιστεύω θα καταλάβει... (η δικιά μου πείστηκε πάντως ;) )

5. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο ΕΔΩ. Πιστεύω θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τη λειτουργία της Α/Ο και του συστήματος.

Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ευχαριστω για την πολυ κατατοπιστικη απντηση σου.

Λεω να αγορασω αυτη

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph.../products_id/33

Αναλοσιμα θα βρω ομως εδω? (Δηλαδη μεμβρανες,φυλτρα κτλ)

Λογικα πρεπει να ειναι κοινα για ολες τις μαρκες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... εδώ στην Αθήνα χωρίς να ψάξω έπεσα πάνω σε προφίλτρα 5 μm ίδια με αυτό που φοράνε αυτά τα συστήματα....

Για τα υπόλοιπα υλικά δεν έχω ψάξει.

Βέβαια εγώ μαζί με την Α/Ο παράγγειλα και από ένα ανταλλακτικό όσον αφορά τα προφίλτρα και το DI. Ούτως ή άλλως είναι πάμφθηνα.

Αυτή που είπες, να σου πω απλά ότι δεν έχει στάδιο DI, αλλά έχει μεγαλύτερη ροή και ένα ακόμη προφίλτρο άνθρακα.

Η επιλογή είναι καθαρά δική σου για το τι χρειάζεται. Πάντως η αξιοπιστία του συγκεκριμένου site και η εξυπηρέτηση να σε πληροφορήσω ότι ήταν άψογη όταν πήρα τη δική μου!

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Βέβαια εγώ μαζί με την Α/Ο παράγγειλα και από ένα ανταλλακτικό όσον αφορά τα προφίλτρα και το DI.

τι ειναι τι DI??? :)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τι DI??? :)

Απιονιστής. Συνδέεται στην έξοδο της μεμβράνης, με αποτέλεσμα το νερό να βγαίνει με μηδενική σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Απιονιστής. Συνδέεται στην έξοδο της μεμβράνης, με αποτέλεσμα το νερό να βγαίνει με μηδενική σκληρότητα.

αααα.... :D

thnx :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...