Jump to content

Επιχείρηση Διάσωσης Ψαριών


Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Οι περισσότεροι παρακολουθήσαμε, με μεγάλη θλίψη, τις δυσάρεστες εικόνες στα μεταμεσονύκτια έκτακτα δελτία ειδήσεων, σχετικά με την μεγάλη καταστροφή, που υπέστη το νεοσύστατο ενυδρείο του Ηρακλείου της Κρήτης, λόγω πυρκαγιάς στις εγκαταστάσεις του. Όπως αντιληφθήκατε σχεδόν όλα τα ενυδρεία υπέστησαν μεγάλες καταστροφές.

Τις πρώτες πρωινές ώρες είχα προσωπική επικοινωνία με τον διευθυντή του ενυδρείου καθηγητή Γεωργακάκη, ο οποίος μέσω εμού κάνει έκκληση προς όλους του χομπίστες ενυδρειόφιλους να βοηθήσουν, με όποιον τρόπο μπορούν, για την διάσωση των θαλάσσιων οργανισμών που φιλοξενούσαν τα ενυδρεία.

Έτσι λοιπόν παρακαλώ όλους τους Φίλους στο Aquazone, να φιλοξενήσουν στα ενυδρεία τους κάποια είδη οργανισμών, για κάποιο μικρό σχετικά χρονικό διάστημα, μέχρι να αποκατασταθούν οι ζημιές και το ενυδρείο της Κρήτης να επαναλειτουργήσει. Τα έξοδα διατροφής, ηλεκτρικού ρεύματος, αλατιού κλπ για όσο χρονικό διάστημα χρειαστεί να παραμείνουν στα ενυδρεία μας αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου το Ενυδρείο Κρήτης.

Αγαπητοί Φίλοι μέλη του Aquazone νομίζω ότι πρέπει να εκδηλώσουμε έμπρακτα την συμπαράστασή μας στην δύσκολη αυτή κατάσταση.

Παρακαλώ όσους από εσάς μπορούν να φιλοξενήσουν ψάρια στα ενυδρεία τους και πόσα όπως και το μέγεθος αυτών, να το δηλώσουν εδώ. Τα πρώτα κιβώτια με ψάρια φτάνουν στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος σήμερα το μεσημέρι με ειδική πτήση σωτηρίας της εταιρίας “Πάνθεον airways”.

Είμαι σίγουρος ότι η ανταπόκρισή σας θα είναι μαζική.

Υ.Γ. Όσοι δεν συντηρούν θαλασσινά ενυδρεία παρά μόνο γλυκού νερού, μπορούν να τα μετατρέψουν προσωρινά, ρίχνοντας μία συσκευασία αλατιού Κάλας μεγάλου μεγέθους, ανά 100 λίτρα νερού (μέθοδος John 2006). Με αυτόν τον τρόπο μπορούν να διατηρήσουν θαλασσινά ψάρια για αρκετούς μήνες ή και χρόνια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

φιλε Νικο ξερεις αν θα ερθει τιποτα θεσσαλονικη??????

εγω θεν εχω θαλασσινο αλλα εχω φιλο εμπορο που εχει πολλα ενυδρεια θαλασσινου

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι πρωταπριλιάτικο?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου καλό σου μήνα το άλλο με τον τοτο το ξέρεις ????? ;):thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::wootwoot::wootwoot::band::band::wub:

Link to comment
Share on other sites

Λέω και γώ τι λέει τώρα ο Νίκος

Ψάρωσα κανονικά αλλά μετά όσο διάβαζα λέω κάτι δεν κολάει στην υπόθεση.

Καλό Νίκο.. Πολύ Καλό. Έγραψες !

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::thumbup:

Απο τα καλύτερα!!! Στην αρχη...οπως ολοι φανταζομαι ψαρωσα κανονικα ;)

Καλό Μήνα Νικόλα !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο νικο πολυ καλο......

αν και στην αρχη ψαρωσα και γω ;):thumbup:

Καλο Μηνα παιδια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο τι βλεπω μαλλον ολοι ψαρωσαμε,αχχαχαχαχαχα

Καλο μηνα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους ;)

Πάντως μάλλον εγώ ψάρωσα περισσότερο από όλους, μια και μάλλον το είδα πρώτος και αναστάτωσα όλο τον κόσμο... Όχι τίποτε άλλο, αλλά είχα και το 160άρι έτοιμο να βοηθήσω....

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Για να τηρούμε τα έθιμα.

Αγαπητοί Φίλοι και του χρόνου να είμαστε καλά.

Καλό μήνα σε όλους.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα σε ολους παιδια!Μα τι αλλο θα μπορουσαμε ολοι να κανουμε απο το να ΨΑΡΩΣΟΥΜΕ????Πολυ καλο συνονοματε και του χρονου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...