Jump to content

Recommended Posts

Πολύ απλό.. μετατρέπεις το θαλασσινό σε γλυκού νερού ενυδρείο!!!! (πλάκα κάνω)

Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα και δεν μπόρεσα τελικά να το αντιμετωπίσω με αποτέλεσμα να διακοσμούν το ενυδρείο μου !!! Το να την κυνηγάς μια-μια με σύριγμα, ξύδια και ζεστά νερά (όπως έχει αναφερθεί) δεν είναι και ότι πρακτικότερο. Αν αποφασίσω ότι πρέπει να τις εξολοθρέψω, χρειάζομαι 3 μπουκάλια ξύδι… τοπ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι με γαριδες peppermint!!!

Δε μενει τιποτα................

Link to comment
Share on other sites

βαλε κανα 2-3 Lysmata-wurdemanni(Peppermint Shrimp) που λεει και ο nidal και θα φαει τις aptaisia!! ολες οι αλλες μεθοδοι δεν μου φαινονται πρακτικη απο την στιγμη που δεν αντιμετωπιζεις το προβλημα, και σιγουρα χαλας και καποια κομματια βραχου σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτες ηοι γαριδουλες δεν πειραζουν τα κοραλια που εχουμε στα ενυδρεια????

Link to comment
Share on other sites

αυτες ηοι γαριδουλες δεν πειραζουν τα κοραλια που εχουμε στα ενυδρεια????

Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια καλή ερώτηση… που βρίσκουμε γαρίδες peppermint ???

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο τύπος έβγαλε ένα μικρό βραχάκι και το έκανε αυτό… για σκέψου να πρέπει να ξυλώσεις όλο τον βράχο από το ενυδρείο.

Αλλά και έτσι που το κάνει δεν ψήνονται μόνο οι aptaisies… με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να βάλουμε το βράχο και στο φούρνο μικροκυμάτων !!! χμμ λες?

Είχα δει παλιά ένα ντοκιμαντέρ για τη μάστιγα μυρμηγκιών στη Βραζιλία, τα οποία τρύπωναν στον φούρνο μικροκυμάτων και δεν πάθαιναν τίποτα λόγω του μικρού τους μεγέθους… άρα και τα βακτηρίδια θα τη σκαπουλάρουν !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πως μπορω να αντιμετοπησω τις aptaisia ???

μετά απο 3 χρόνια λειτουργίας του ενυδρείου μου, έκανε την εμφάνιση της μια aptaisia και άρχησε να μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς. :lmao::lmao:

αγόρασα 2 γαρίδες peppermint και περίμενα να την μασουλήσουν μάταια όμως χωρίς αποτέλεσμα. :thumbup:

αγοράζω αλλες 2 γαρίδες για να μεγαλώσω την επίθεση της ομάδας αλλά και πάλι τόποτα. :thumbup:

έτσι κατέφυγα στην εφαρμογή χημικού πολέμου :P ....ψεκασμός με το ειδικό υγρό της GRO TECH με άμεσα αποτελέσματα... :lmao:

η κυρία μας άφησε χρόνους :P

Link to comment
Share on other sites

Στην απεγνωσμένη μου προσπάθεια να βρω γαρίδες, επικοινώνησα με κάποιο κατάστημα εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου είπε, ότι εκτός των γαρίδων και της γνωστής πεταλούδας που τις τρώνε, υπάρχει και ένα ακόμη ψαράκι το οποίο ανήκει στα firefish. Δυστυχώς δεν θυμάμαι άλλα στοιχεία, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι σε όλες τις συζητήσεις δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο ( ή απλά δεν έπεσε στην αντίληψη μου). Ξέρει κανείς κάτι.. έχει ακούσει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NAVY για το προϊόν αυτό που αναφέρεις διάβασα ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς σε συγκεκριμένες ποσότητες. Δηλαδή για μια aptaisia την ημέρα στα 25 λίτρα νερού. Και άντε, εσύ είχες μία όπως λες…. Στα 250 λίτρα που έχω, το πολύ να καταφέρω να απομακρύνω 8-10 κάθε μέρα, αλλά τι γίνεται με το νερό?.. που δεν έχω μόνα 10, αλλά πολύ περισσότερες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιούμε πρώτα φυσικούς τρόπους καταπολέμησης και εάν δεν υπάρξουν θετικά αποτελέσματα τότε καθίσταται πλέον αναγκαίο η χρήση ( σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες ) των χημικών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...