Jump to content

τεχνιτοι υφαλοι


Recommended Posts

καλησπερα απο ενα Γλυκο αλλα μελλον αλμιρο... ;):thumbup:

ηθελα να ρωτησω κατι λιγο χαζο..αλλα το ειδα σε ενα ντοκιμαντερ και μου κινησε την περιεργια..

το ντοκιμαντερ ηταν για τους κοραλιογενεις υφαλους τις καραιβικης...

σε καποιο σημειο λπν ανεφερε οτι προκημενου να μεγαλωσουν οι υφαλοι ο ανθρωπος τοποθετει εσκεμενα

διαφορα πραγματα οπως πλοια, αεροπλανα κτλ..τα οποια γινοντε πολυ ευκολα μερος του υφαλου τοσο που σε

λιγα χρονια δεν ξεχωριζεις που ειναι το πχ πλοιο και που ο βραχος...και ελεγε οτι προσφερουν αριστες κριψονες

και ειναι παρα πολυ αγαπητο απο τα ψαρια...

και ρωτο.. εμεις γιατι δεν βαζουμε πχ ενα μεταλικο σωληνα στο reef... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει κ εγω αυτο που αναφερεις.

1ον γιατι δεν θα εχουμε βιολογια οπως με τον βραχο

2ον γιατι με τον βραχο ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελουμε να αναπαραστησουμε μια μικρογραφια ενος υφαλου

3ον γιατι κανενας μας δεν εχει τοσο μεγαλο ενυδρειο για να ριξει ενα πλοιο ή αεροπλανο μεσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει κ εγω αυτο που αναφερεις.

1ον γιατι δεν θα εχουμε βιολογια οπως με τον βραχο

2ον γιατι με τον βραχο ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελουμε να αναπαραστησουμε μια μικρογραφια ενος υφαλου

3ον γιατι κανενας μας δεν εχει τοσο μεγαλο ενυδρειο για να ριξει ενα πλοιο ή αεροπλανο μεσα :thumbup:

;):thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup:

δεν ειπα αυτο ομως... :thumbup::thumbup:

λεω να κανουμε συνδιασμο...βραχου και πχ μεταλικου σωλινα..σκεψου τι ωραια κρυψονα θα ειναι πχ για χελι

αλλα και γενικα... και σκεψου ενα ωραια τοποθετιμενο σωλινα με διαφορες ανεμονες πανω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πχ κατι τετοιο... ;):thumbup:

0,0,54,3248,1024,768,f2b5870b.jpg

Με,η χωρις τα μπουλονια; :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι θαλασσινός (μακριά από εμάς... ;) ) αλλά λαμβάνοντας υπ' όψιν το πόσο οξειδωτικό είναι το θαλασσινό νερό φαντάζομαι οτι τα "πράγματα" που θα βγάζουν τα μεταλλικά αντικείμενα θα επηρεάζουν πολύ την ποιότητα νερού, στους ανοικτούς ωκεανούς βέβαια το πλοίο είναι σαν μια σκονίτσα σιδήρου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι θαλασσινός (μακριά από εμάς... ;) ) αλλά λαμβάνοντας υπ' όψιν το πόσο οξειδωτικό είναι το θαλασσινό νερό φαντάζομαι οτι τα "πράγματα" που θα βγάζουν τα μεταλλικά αντικείμενα θα επηρεάζουν πολύ την ποιότητα νερού, στους ανοικτούς ωκεανούς βέβαια το πλοίο είναι σαν μια σκονίτσα σιδήρου...

Χμμμμ...ισως αλλα η οξυδωση του θα ειναι πολυ πολυ αργη και τα παραγωγα της αβλαβη απο οτι χημεια ξερω.

και για να σας βαλω πιο δυσκολα..

αν ειναι ανοξιδοτο ατσαλι... :thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνουμε ανοικτά συστήματα με κλειστά. Μια μικρή ποσότητα χαλκού μπορεί να καταστρέψει τα πάντα σε λίγες ώρες. Μια ικανοποιητική ποσότητα σιδήρου το ίδιο, αφού τα οξειδωτικά άλατα συγκεντρώνονται και παραμένουν σε μια κλειστή περιοχή.

Οι σιδηροσωλήνες, μπορούν να εμπεριέχουν πάρα πολλά μέταλλα εκτός από σίδηρο. Ο ανοξείδωτος χάλυβας έχει πολλούς τύπους ανάλογα με την αντοχή του στο θαλασσινό νερό. Όσο περισσότερο ανθεκτικός είναι, τόσο ανεβαίνει το κόστος.

Αν επιθυμείς σωλήνες για να κρύβονται τα ψάρια, γιατί δεν προτιμάς pvc, όπως κάνουν όλοι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...