Jump to content

υγρα τεστ;;;


Recommended Posts

καλησπερα.

σαν αρχαριος και εγω εχω ξεκινησει τεστ νερου με στικακια.

ηρθε η ωρα να ξεκινησω και τα υγρα τεστ.

εχει η sera μια συσκευασια με 9 τεστ.(NO2,gH,kH,pH,ΝΗ4,ΝΟ3,PO4,Fe,Cu).

το βρηκα με 55Ε. αξιζει;

βγαζει η ΑΡΙ κατι αντιστοιχο; (αφου σχεδον συμφωνειτε οτι ειναι καλυτερη).

ενδιαφερομαι και για ενα επιπλεον εξωτερικο φιλτρο.περιπου στα 120-130Ε.τι προτεινετε;

sera ή eheim. το ενυδρειο ειναι juwel 180αρι εχω ενα sera 900 και το μαμα εσωτερικο.

το καινουριο να ειναι καλυτερο απο αποψη αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

μα ηδη εχεις τουλαχιστον 4,5 φορες ανακυκλωση τον ογκο του ενυδρειου σου με το φιλτρο αυτο. δεν νομιζω να χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

στη σερα η οποια ειναι απο τις καταξιωμενες εταιρειες του χωρου εχει αναφερθει απο πολλους αστοχια υλικου στα νιτρικα και στα φωσφορικα....

απο εκει και μετα η api εχει υλικο για περισσοτερες μετρησεις,αλλα καθε τεστ ειναι αρκετα πιο ακριβο απο πολλες αλλες εταιρειες.

μαλλον εγω στη θεση σου θα αγοραζα μεμονομενα τεστ απο συγκεκριμενες εταιρειες για να καλυψω τις αναγκες μου και για να εχω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα και αξιοπιστια. ;)

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μπορει να ειναι αρκετο για τωρα,

αλλα θελω να βγαλω το εσωτερικο και επειδη σκεφτομαι και για μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη(συντομα υπολογιζω) ειπα να ξεκινησω απο τωρα σιγα σιγα τα εξοδα.

οσο για τα τεστ τωρα για σενα που ξερεις και εχεις εμπειρια ειναι ευκολο να διαλεξεις μεμονομενα τεστ απο συγκεκριμενες εταιριες για καλυτερα αποτελεσματα και αξιοπιστια.

εγω ομως;;; στην τυχη θα παω παλι.

εκτος και αν μπορειτε να μου πειτε τι μαρκα να παρω απο καθε τεστ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι παραπανω ημουν κατι περισσοτερο απο κατατοπιστικος.

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβες..?σου ανελυσα ποια τεστ ειναι καλυτερα να αποφυγεις,και ποια θα μπορουσες να προμηθευθεις...

απο τεστ υπαρχουν πολλες μαρκες.πχ api,tetra,sera,red sea,salifert κλπ...κανε τις επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. αν παρω το πακετο της sera με 55Ε και επιπλεον για φωσφορικα και νιτρικα της ΑΡΙ ειμαι ενταξει;

να σε ρωτησω κατι ακομα; για το φιλτρο τι λες; σκεφτομαι το sera 1100. το βρισκω σε πολυ καλη τιμη. 95Ε

Link to comment
Share on other sites

για τα τεστ δεν εχω κατι αλλο να σου πω.

οσο για το φιλτρο ειναι μια χαρα αν και υπαρχουν και καλυτερες επιλογες οπως πχ η σειρα classic της eheim.

*προφανως αν καταλαβα το πετ-σοπ της γειτονιας σου μονο προιοντα σερα εμπορευεται.....

Link to comment
Share on other sites

βασικα ολη η πολη εχει μονο ενα πετ-σοπ αλλα απο αλλου βρηκα αυτες τις τιμες.

σε ευχαριστω και συγνωμη που σε κουρασα.

παντως δεν ειχα σκοπο να κανω διαφημιση(αν αυτο σε πειραξε)

Link to comment
Share on other sites

τιποτε δεν με πειραξε. ;)

απλως δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι.

μπορεις ανετα να μιλησεις με τα καταστηματα εδω μεσα και να σου αποστειλουν οτι χρειαζεσαι.

εχεις υπερβολικα πολλες επιλογες.διαλεξε το καλυτερο για σενα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μαρεσει (να απαναλαμβανομαι ;) )

και παλι ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω saverock και delta66.

το επιασα το "υπονοουμενο" και απτους δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

post-12923-1243102838_thumb.jpg

ασχετο αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα. πηραζει που εχω αφησει την vallisneria τοσο μεγαλη;εμενα προσωπικα μου αρεσει. αν δεν εχει καποιο προβλημα θα την αφησω και αλλο.τωρα ειναι περιπου 70 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πειραζει,αλλα και κανενα κλαδεματακι που και που θα της δυναμωσει τις ριζες της..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...