Jump to content

Ερωτική επιθυμία Guppy προς Platy! Είναι δυνατόν;;


kokolas

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω ένα ενυδρείο 120lt πολύ καλά φυτεμένο με ζωοτόκα. Πιο συγκεκριμένα έχω 7 Guppy (3αρσ. + 4θηλ.) και 5 Platy (2αρσ. + 3θηλ.). Πρόσφατα είχα 2 διαφορετικές γέννες και έπεται συνέχεια. Παρατηρώ όμως ότι ένα αρσενικό τιγρέ Guppy προσεγγίζει ερωτικά εδώ και 1 εβδομάδα ένα θηλυκό Platy, ενώ κάτι αντίστοιχο έκανε πριν από 15 μέρες και με ένα άλλο διαφορετικό θηλυκό. Επειδή παρατηρώ πως προσεγγίζουν τα αρσενικά Guppy και Platy τα αντίστοιχα θηλυκά Guppy και Platy, δεν θεωρώ ότι αυτή η συμπεριφορά είναι επιθετική (δε το τσιμπάει / χτυπάει), αλλά καθαρά ερωτική :) .

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος και να μου πει αν όλο αυτό είναι φυσιολογικό. Λέτε να βγει κανένα υβρίδιο; Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση διασταυρωσης των δυο αυτων ψαριων .

Αστα να παιζουν οσο θελουν. :)

Link to comment
Share on other sites

επισης η αναλογια ψαριων ειναι 1 αρσενικο προς 3-4 θηλυκά...

btw αυτο ειναι 1 ενυδρειο; Juwel Lido 120 lt, εσωτερικό φίλτρο με 3 σφουγγάρια, κοινωνικό ενυδρείο με φυτά (Anubias, Cladophora Aegagrophila, κ.α.), 2 ξύλα, 2 πέτρες και 10 ψαράκια μέσα: μονομάχοι (3), ξιφοφόροι (2), guppy (1), tetra (2), ροδόστομος (1), neon (1).

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη! Δεν είχα αλλάξει το προφίλ μου. Το είχα ξεχάσει. Αυτά περί μονομάχων, neon κτλ είναι τα παλιά λάθη-αμαρτίες.

Τώρα τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

:) Τωρα ειναι πολυ καλυτερα! Δες μονο λιγο της αναλογιες αρσενικων θηλυκών, επειδη τα ψαρια γεννάνε συνέχεια αν εχεις πχ 1 αρσ με 1 θηλυκο το θηλυκο θα τρελαθει απο το αρσενικο γτ δεν θα το αφηνει ησυχο...
Link to comment
Share on other sites

:) Τωρα ειναι πολυ καλυτερα! Δες μονο λιγο της αναλογιες αρσενικων θηλυκών, επειδη τα ψαρια γεννάνε συνέχεια αν εχεις πχ 1 αρσ με 1 θηλυκο το θηλυκο θα τρελαθει απο το αρσενικο γτ δεν θα το αφηνει ησυχο...

Επειδή έχω ήδη 2 γέννες (με περίπου 10 ψαράκια που μεγαλώνουν) και έρχονται από ότι βλέπω και άλλες 3, να περιμένω να δω την αναλογία μόλις μεγαλώσουν ή να πάω να αγοράσω κανούργιες θηλυκές;

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις γεννες ειναι ανουσιο να αγορασεις και αλλα για να εχεις και αλλες γεννες...οποτε το καλυτερο ειναι ή να δωσεις τον αρσενικο ή την θηλυκιά μιας που εχεις απογόνους...

Link to comment
Share on other sites

Σωστο ειναι να υπαρξουν καινουργια ενηλικα ατομα για να μην εχεις στο μελλον προβληματα με τις γεννες δλδ να ζευγαρωνουν μαμαδες με παιδια και το αντιθετο

Μπορεις να δωσεις καποια και να παρεις καποιες θηλυκες απο καποιον χομπιστα

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μπορω να σου στειλω πολλες θηλυκες εγω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ελα να αρχιζουμε να ανταλαζουμε ''μαναδες'',,χεχεχεχεχ

Eμενα παρολο που εχει 3 θηλυκες παντως την πεφτει στη μολλυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα,,,,,,ερωτιαρηδες οι αρσενικοι σαςςςς,,,,εγω δεν εχω δει υποπτα σημαδια ακομα,,,,,θα χω το νου μου,,,

Link to comment
Share on other sites

Kαι μολις ειδα ενα μωρο... αγνωστου πατερα και μητερας :thumbup: βασικα ουτε τι ειδος ειναι δεν χερω :bowdown: το κακο ειναι οτι δεν εχω κερατοφυλλο .... μονο ανουμπιες :thumbup: Θα μπορεσει να κρυφτει??? Ειναι ζωηροτατο και τρωει του σκασμου :thumbup: Επισης εχω εναν πλεκοστομο στο ενυδρειο.. κινδυνευει απο αυτον??

Link to comment
Share on other sites

Απο τον πλεκοστομο οχι απο οσο ξερω, στις ανουμπιες δεν μπορει να κρυφτει. Αν ειναι μικρο θα στο φανε κατα 90%.Υπαρχει και ενα 10% της τυχης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Μη μου λες τετοια.. Που να βρς γεννηστρα τετοια ωρα?? Απο ποιους κινδυνευει ? μολλυ, ξιφοφορους και γκαπυ??
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο ψαρι τρωει τι μικρο..... Γενηστρα στο pet shop, αν και δεν ειναι η καλυτερη λυση...παντως μην ανυσηχεις θα εχεις πολλες γεννες και τα μικρα θα σου περισσεύουν... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...