Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα,

σκεφτόμουν το Σαββατοκύριακο να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 230Χ60Χ50. Με απασχόλεισε πολυ το θέμα του να χρησημοποιήσω αντί για κρύσταλο στις 5 πλευρές του κάποιο εναλλακτικό προϊόν. Τι υλικό θα με συμβουλεύατε να χρησημοποιήσω έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω το κόστος κατασκευής. Το ενυδρείο αυτό σκοπεύω να το κάνω μάλλων ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ. Ο λόγος είναι οτι είμαι είδη μαγεμένος με τους Ελληνικούς βυθούς λόγο του άλλου σπόρ που κάνω (ψαροντούφεκο). Λέω μάλιστα μήπως μπορέσω να βάλω μέσα και κανένα χταποδάκι :thumbup: .Θα ήθελα τη συμβουλή όλων των φίλων χομπιστών.

Με εκτίμηση

Χρήστος

Υ.Γ. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε chrisbouzinis...

Ενα ελακτικο προιον αντικαταστασης του

τζαμιου ειναι το betoform...βεβαια δεν εχω ασχοληθει

για να ξερω αν θα σου κατεβασει το κοστος κατασκευης...

μπορεις να κανεις τον πατο,τα 2 πλαινα και την πλατη

απο το συγκεκριμενο υλικο και την φατσα του ενυδρειου απο τζαμι...

Σε αυτην την περιπτωση το betoform πρεπει να κολληθει

με σιλικονη (θα χρειαστει και βιδωμα) απο εμπειρα χερια

για να μην βρεθεις προ εκπληξεων......

Καλη συνεχεια!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου :thumbup:

βέβαια θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορεί να κοληθεί τζάμι με πλαστικό το οποίο ήταν και η αρχική μου σκέψη. Ενας από τους λόγους που το σκέφτηκα είναι πως σε περίπτωση σεισμού έχει την ελαστικότητα που χρειάζεται για να μην σπάσει.

με εκτίμηση

Χρήστος :thumbup:;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό με τζάμι σε αυτά τα λίτρα? ούτε για αστείο!

Για κατασκευή απο betoform δες εδώ

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ank_greek1.html

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον lasal. Ούτε από το μυαλό να μην σου περάσει να κολλήσεις πλαστικό με τζάμι σε τέτοιο μέγεθος. Οι πιέσεις είναι μεγάλες και δεν θα χρειαστεί καν σεισμός για να πάθεις ζημιά.

Φιλικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το άρθρο που μου είπατε να δώ ήταν 'ακρως κατατοπιστικό. Αυτό που σκέφτηκα όμως όσο αφορά το πλαστικό στο δέσιμο του με το κρύσταλο θα υπάρχει φωλιά που το κρύσταλο θα θυληκώνει περίπου 0,5cm ή μπορώ να το κάνω να θυληκώνει εως και 2 ή 3cm εννοώ να κάνω μία μικρή γωνία στην οποία θα πατάει το κρύσταλο ώστε να μην δέχεται πιέσεις η κόληση ή μάλλον να δέχετε πιέσεις τις οποίες θα μεταφέρει στο πλαστικό σασί του ενυδρείου. Το βασικό μου πρόβλημα είναι αν η σιλικόνη κολάει/στεγανοποιεί οταν είναι ανάμεσα σε δυο ανόμοια υλικά (κρύσταλο και πλαστικό)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα chrisbouzinis......

Μην ασχολειθεις με τροπους κατασκευης

πλαστικου με κρυσταλλο...δεν υπαρχει περιπτωση

να φτιαχτει αξιοπιστη κατασκευη....Μην ξεχναμε οτι

προεχει η ασφαλεια ολων...ειναι πολλα τα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι εννοείς? Εχω ακούσει να φτιάχνουν δεξαμενές ολόκληρες από κάποια κράματα πλαστικού και μιλάω για πλαστικό κράμα 2 εως 3 πόντους πάχος και αρκετά σκληρό το θέμα είναι αν θα μπορέσει να κολήσει η σιλικόνη τζάμι και πλαστικό. Και εξάλου είδα να φτιαχνουν ενυδρείο από ΞΥΛΟ πιστεύετε ότι θα έχει μεγαλυτερες αντοχες από το πλαστικό. Ο λόγος που επιμένω να ρωτάω είναι γιατί ξέρω αρκετά καλά τις αντοχές του συγκεκριμένου πλαστικού που συζητάω και πιστέψτε με είναι αρκετά μεγαλύτερες από τα 700 λιτρα. Και επαναλαμβάνω χωρις να θέλω να το παιξω ξερόλας ότι το πρόβλημα είναι ΑΝ ΘΑ ΚΟΛΗΣΕΙ Η ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΡΥΣΤΑΛΟ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ!!!

Ευχαριστώ

Χρήστος

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε chrisbouzinis......

Η γνωμη μου και η τοποθετηση μου ειναι,οπως ειπα

και πριν, οτι η ολη κατασκευη δεν υπαρχει περιπτωση

να ειναι ασφαλης....Δεν τιθεται θεμα ξερολα αλιμονο...βεβαια

καλο θα ηταν να μας πεις και για πιο λογο θες να κανεις

την συγκεκριμενη κατασκευη απο κραμμα πλαστικου...

Αν οι γνωσεις σου επι του θεματος κρινουν οτι ειναι

εφικτο να γινει ,τοτε καντο και κανε και μια παρουσιαση

να το δουμε......

Παντως οι απαντησεις που πηρες ηταν αρνητικες......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chrisbouzinis, υπαρχει το polycarbonate, το οποιο ειναι εξαιρετικα ανθεκτικο,πολυ ελαστικο υλικο αλλα και μαλακο στην επιφανεια του.Δεν ξερω σε τι παχη βγαινει.Ξερω, ομως οτι εχει ελαστικοτητα που το τζαμι δεν εχει και ακομα και αν πετυχει η κολληση (πραγμα που νομιζω οτι θα το πετυχεις), δεν ειναι σιγουρο οτι θα παραμεινει στεγανο μετα απο μια αποτομη κινηση 'η απο την αλλαγη της πιεσης που θα ασκειται στα τοιχωματα.Αυτο γιατι το πλαστικο θα λυγισει ενω το τζαμι οχι.Επισης, ενα αλλο ζητουμενο ειναι οτι μπορει ανετα να χαραχθει απο πχ μια απλη μετακινηση πετρας.

Κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να πετυχει η κατασκευη και θα προτεινα να το μελετησεις πολυ, για να εισαι σιγουρος.

Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ΑΝ ΘΑ ΚΟΛΗΣΕΙ Η ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΡΥΣΤΑΛΟ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ!!!

17319[/snapback]

Καλησπερα Χρηστο.Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση συγκολλησης πλαστικου με τζαμι χρησιμοποιοντας σιλικονη.Και για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω καν αν υπαρχει αλλο υλικο γι'αυτη τη δουλεια.Οποτε σου προτεινω να το ξεχασεις!

Αν σε ενδιαφερει για κατι οικονομικο πηγαινε στην κατασκευη απο μπετοφορμ.Αλλιως το τζαμι ειναι μονοδρομος! ;)

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα των απαντήσεων σας. Νομίζω πως δεν είναι κακό να γίνονται προτάσεις ακόμα και αν αυτές ακούγονται στα αυτιά των παλαιότερων και πιο έμπειρων χρηστών ως ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ αλλά να μην ξεχνάμε πως όλες οι εφευρέσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς από ένα ίσως χαζό προβληματισμό ξεκίνησαν (καλή ώρα). Σκέφτομαι να κάνω μερικές δοκιμές αν καταλήξω σε κάτι το οποίο μπορεί να είναι μια πραγματικά σωστή λύση (ασφαλής πάνω από όλα, αρκετά λειτουργική και λιγότερο κοστοβόρα) θα σας ενημερώσω κάνοντας μια πλήρη παρουσίαση επί του θέματος. Οφείλω να ομολογήσω πως όλοι εδώ καταλαβαίνω πως νοιάζεστε να μην περάσουν λάθος μηνύματα σε άλλους αρχάριους και γίνουν τραγικά λάθη.

Με εκτίμηση

Χρήστος

Υ.Γ. Αν κάποιος βρεί κάποια σχετική πληροφορία με κάποιο αντίστοιχο θέμα (βλέπε ΜΠΕΤΟΦΟΡΜ) ας με ειδοποιήσει.

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο και τις γνώσεις σας

;):thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν το κάνεις όλο από πλαστικό που ξέρεις και τις αντοχές του; Σίγουρα θα βρείς με τι κολάει αυτό το πλαστικό. Φυσικά όλο αυτό προυποθέτει να είναι διαφανο έτσι; Αλήθεια τι είδους πλαστικό εννοείς;

Μήπως τελικά το κόστος με πλαστικό θα είναι πιο ακριβό; Μήπως η κόλα απου θα χρησιμοποιήσεις διαβρωθεί από την αλατότητα του νερού στο μεσογειακό;

Μήπως η κόλα επηρεάσει τα ψάρια σε βάθος χρόνου;

Τι είναι αυτό που δεν σε κάνει να ασχοληθείς με την κατσκευή του ενυδρείου σου από γυαλί;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα.Θα ηθελα να προσθεσω και κατι αλλο σε αυτα που σου ειπα.Το συγκεκριμενο υλικο το χρησιμοποιω χρονια στη δουλεια μου και ειναι πολυ πιο ακριβο απο το γυαλι....Οποτε, μαλλον θα σου ερθει πιο ακριβα.Σαν πλεονεκτημα σημειωσε οτι ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το γυαλι! ;)

Η επιλογη δικη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Θέλω να πω φίλε chrisbouzinis ότι η καλύτερη, η πιο δοκιμασμένη, η πιο ασφαλής λύση είναι το κρύσταλλο.

Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω δε λέω αλλά θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και ενα ωραίο αποτέλεσμα.

Αλλιώς πας σε λίμνη και τα βλέπεις μόνο απο πάνω.

Φιλικά πάντα στα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας,

όπως σας είπα θα κάνω κάποιες δοκιμές με υλικά θα μιλησω και με εταιρείες κατασκευής κολητικών ουσιών και θα επανελθω στο θέμα. Τώρα θελω να ρωτήσω κάτι άλλο. Στο μικρό μου ενυδρείο 130 λιτρα φύτεψα (από κλαδεματα φιλων) κερατοφυλλο και έβαλα και μια ανουμπια δεμενη σε πετρα. Εριξα και υγρό λίπασμα το νερο ξαφνικά μετα απο μια μερα αρχισε να θολωνει. τι μπορει να είναι? Μετρησεις που έκανα με υγρα τεστ εδειξαν πως όλα βαινουν καλως εκτος απο το ρΗ που ηταν λιγο ανεβασμενο και έβαλα μπαφερ για να το επαναφερω στο 7. Τι λετε να φταίει για την θολούρα??

Με εκτίμηση

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...