Jump to content

ζωντανος βραχος κ αραγωνιτης σε νεο ενυδρειο


Recommended Posts

οταν βαζουμε ζωντανο βραχο και αραγωνιτη σε ενα νεο ενυδρειο που εχει μονο αντιχλωριο και βακτηρια, δε θα φυγει η βιολογια του ζωντανου βραχου και του αραγωνιτη?

δε θα φυγει η κοραλινη που υπαρχει στο ζωντανο βραχο που αγορασαμε απο το μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα φυγουν.

ερωτησουλα.

για να βαζεις αντιχλωριο σημαινει πως βαζεις νερο βρυσης..?αν ,ναι,τοτε ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου,και πρεπει να χρησιμοποιεις μονο νερο απο αντιστροφη οσμωση για σωστο αποτελεσμα σε ενα ενυδρειο reef.

Link to comment
Share on other sites

καλιτερα να χρησιμοποιεις μονο νερο απο αντιστροφη οσμωση για σωστο αποτελεσμα σε ενα ενυδρειο reef.

Βλεπω οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι μεγαλο, αν θες να βαλεις στρωμενο νερο, μπορεις να παρεις απο το δικο μου ενυδρειο. Τωρα που σταματω το ενυδρειο μου θα πεταξω πολυ νερο.

Μενεις και κοντα απο οτι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βαλεις στρωμενο νερο, μπορεις να παρεις απο το δικο μου ενυδρειο. Τωρα που σταματω το ενυδρειο μου θα πεταξω πολυ νερο.

Μενεις και κοντα απο οτι βλεπω.

α ρε τυχερε.

τι κριμα βρε ναταλια να ειμαστε 500 χλμ μακρια.....πολυυυυ θα ηθελα λιγο απο το νερο σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και από εμένα..

Από ότι κατάλαβα ο Κώστας δεν έχει σπάσει το αλάτι ακόμα.

Από πλευράς μου θα συμβούλευα να μην βάλει τεχνητά βακτήρια αλά να καλλιεργήσει του βράχου και του αραγωνιτη ....σε καμιά περίπτωση μην ξεπλυνεις το Ζ βράχο και τον αραγωνιτη με γλυκό νερό.

* Για σίγουρο και τέλειο αποτέλεσμα πρέπει να χρησιμοποιείς νερό ΑΟ. Σε διαβεβαιώ ότι λειτουργούν πολλά θαλασσινά ενυδρεία με νερό βρύσης και αντιχλώριο ...

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και από εμένα..

Από ότι κατάλαβα ο Κώστας δεν έχει σπάσει το αλάτι ακόμα.

Από πλευράς μου θα συμβούλευα να μην βάλει τεχνητά βακτήρια αλά να καλλιεργήσει του βράχου και του αραγωνιτη ....σε καμιά περίπτωση μην ξεπλυνεις το Ζ βράχο και τον αραγωνιτη με γλυκό νερό.

* Για σίγουρο και τέλειο αποτέλεσμα πρέπει να χρησιμοποιείς νερό ΑΟ. Σε διαβεβαιώ ότι λειτουργούν πολλά θαλασσινά ενυδρεία με νερό βρύσης και αντιχλώριο ...

+1 :rolleyes:

παντος για τα λιτρα σου μπορεις να βρεις μια μικρη- αρκετα φθηνη α/ο ,βαζεις και μια ρητινη και εχεις οτι καλυτερο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν μας είπες γενικά πώς πάει το στήσιμο του ενυδρείου σου......

Link to comment
Share on other sites

συντεκνοι μιλαμε για το rio125 (πρεπει ναλλαξω το προφιλ μου) και θα γινει fish only!

επισης εχω αγορασει το eheim ecco pro 2032 (130lit) που θα γινει βιολογικο (βιομπαλες eheim και μακαρονι) και το εσωτερικο του rio125 που θα γινει μηχανικο-χημικο (σγουγγαρια και ανθρακας και ζωλιθος αν το λεω καλα, της εταιριας hobby που νομιζω ειναι πολυ καλη σε αυτα.

τελος λεω να παρω νεκρο αραγωνιτη , και βραχο οσο το δυνατο λιγοτερο λογω κοστους.

νερακι απο τη βρυση (με φιλτρο) με αντιχλωριο, βακτηρια και αλατακι με τις απαραιτητες εβδομαδιαιες αλλαγες.

υποψην οτι μιλαμε για 125λιτρα fish only που θα φιλοξενησει λιγα μικρα ψαρακια (clown, goby, mandarin,cardinal)

Link to comment
Share on other sites

συντεκνοι μιλαμε για το rio125 (πρεπει ναλλαξω το προφιλ μου) και θα γινει fish only!

επισης εχω αγορασει το eheim ecco pro 2032 (130lit) που θα γινει βιολογικο (βιομπαλες eheim και μακαρονι) και το εσωτερικο του rio125 που θα γινει μηχανικο-χημικο (σγουγγαρια και ανθρακας και ζωλιθος αν το λεω καλα, της εταιριας hobby που νομιζω ειναι πολυ καλη σε αυτα.

τελος λεω να παρω νεκρο αραγωνιτη , και βραχο οσο το δυνατο λιγοτερο λογω κοστους.

νερακι απο τη βρυση (με φιλτρο) με αντιχλωριο, βακτηρια και αλατακι με τις απαραιτητες εβδομαδιαιες αλλαγες.

υποψην οτι μιλαμε για 125λιτρα fish only που θα φιλοξενησει λιγα μικρα ψαρακια (clown, goby, mandarin,cardinal)

τι λετε με αυτά θα ειμαι οκ? ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα.

Θα σου προτείνω μερικές οικονομικές λύσεις....με περιθώρια εξέλιξης...

Σίγουρα να βάλεις αραγονητι 10εκ (μισό μισό 45-50€)

Μικρή βασουλα για βράχο (κανε πατέντα 10-15€)

ΖΒ 4-5 κιλά για αρχή (60-75€)

Αυτά σίγουρα...

Είναι μια καλή αρχή με περιθώρια εξέλιξης... :thumbup:

Τώρα για τα τεχνικά στο θαλασσινό δύσκολα γλιτώνεις το sump.....άλλα αν επιμένεις προτείνω:

βγάλε το εσωτερικό και βαλτά όλα στο εξωτερικό (βιολογικά,χημικά,μηχανικά...με την σωστή σειρά) θα κερδίσεις πολύ χώρο και καλαισθητο αποτέλεσμα...

Θα χρειαστείς skimer (στην περίπτωση σου μαλών κρεμαστό)

Τουλάχιστον έναν κυκλοφοριτη !

Και πατεντούλα με ανεμιστηρακια τώρα το καλοκαίρι

Σου ανέφερα τα αναγκαία...με περιθώρια εξέλιξης...αν κάποιος διαφωνεί ας με διορθώσει...

Να ξέρεις ότι το θαλασσινό ενυδρείο είναι μεράκι, είναι κρίμα να δόσεις κάποια χρήματα και να το περιορίσεις ενώ με λίγα πάρα πάνω να το χαρείς 100%

Θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς να κάνεις έρευνα αγοράς και σίγα σίγα 2-3μηνες να φτιάξεις το ενυδρείο σου.....διάβαζε καλά τα άρθρα και κανένα βιβλίο και θα δεις ότι τα πράγματα είναι άπλα... :thumbup:

Καλή συνεχεία...

αααα....όχι τεχνητά βακτήρια στο Θαλασσινό, θα βγάλει ο βράχος και ο αραγωνητις

Link to comment
Share on other sites

πατεντα για τον βραχο; απλα ενα πλαστικο με 4 ποδαρακια ; και μπαινει ολη βαση μεσα στον αραφωνιτη ή πρεπει να ειναι πιο ψηλη η βαση απο τον αραγωνιτη;

Link to comment
Share on other sites

ποδαράκια 2-3εκ πάνω από τον αραγωνητι (δλδ αν ο αραγωνητις ειναι 10εκ τα ποδαρακια να ειναι 12-13εκ) και ένα διάτρητο πλαστικό -συνήθως pvc- .....

Link to comment
Share on other sites

ποδαράκια 2-3εκ πάνω από τον αραγωνητι (δλδ αν ο αραγωνητις ειναι 10εκ τα ποδαρακια να ειναι 12-13εκ) και ένα διάτρητο πλαστικό -συνήθως pvc- .....

σταθη το υψος του rio125 ειναι 40εκ, εκ των οποιων τα 10 εκ θα ειναι αραγωνιτης? 10 εκ υψος?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...