Jump to content

Έπεσε θανατικό


Recommended Posts

Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Προχτές ψόφησε το αρσενικό γκάπυ και δεν το βρήκα καν γιατί έλειπα και προφανώς το έφαγαν μέσα σε δύο μέρες.Τώρα το πρώτο μωρό γκάπυ που απέκτησα ενώ είχε μεγαλώσει δύο μήνες και κάτι ξαφνικά κρυβόταν και κολυμπούσε πλάγια και τώρα αργοπεθαίνει.Τι να κάνω?Έριξα λίγο εκτοζόν, έκανα και μετρήσεις, αμμωνία=0 και NO2=0.Tι συμβαίνει?Να φταίει που την παρασκευή που έκανα αλλαγή νερού έριξα βιταμίνες της TETRA?Μου είπε η πωλήτρια για τα 100 λίτρα καθαρά που έχω να ρίξω 50 ml.Καλά έκανα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μου φαινονται 50 ml..Ισως να κανω και λαθος...Ας που οι εμπειροι

Το ξέρω, αλλά και πίσω στο μπουκαλάκι έλεγε 5 ml για κάθε 10 λίτρα. Ήταν και η κοιλίτσα του φουσκωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν η ποσότητα των βιταμινών ήταν υπερβολική.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το TetraVital ειναι οι βιταμινες?

Αν ναι, τοση ειναι η δοσολογια.

Κατι αλλο φταιει.

Νιτρικα ποσα?

Καθε ποτε και ποσο κανεις αλλαγη?

Επεσε κανενα τοξικο μεσα? (απορρυπαντικο κλπ απο καποιος οσο ελειπες)

Μηπως υπαρχει κοντα στο ενυδρειο εντομοαποθητικο?

Τι ψαρια υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στρωμενο το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι βιταμίνες είναι.ΝΟ3 είναι 5. Αλλαγή κάνω ια φορά τη βδομάδα το 30%. Δεν υπάρχει εντομοαπωθητικό κοντά, αλλά πριν λίγες μέρες ψεκάσαμε κάτι γλάστρες στο σαλόνι που βρίσκεται το ενυδρείο με aroxol. Δεν ποιστεύω όμως να έγινε από αυτό γιατί αεριζόταν καλά ο χώρος και το ενυδρείο δεν είναι δίπλα στισ γλάστρες. Το φίλτρο είναι σε λειτουργία εδώ και 3 μήνες και στρώθηκε με μπόλιασμα από το προηγούμενο ενυδρείο (υλικά φίλτρου και νερό) και με βακτήρια για 10 μέρες. Μήπως φταίει το ότι η θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί κελσίου?Δεν έχω πάρει ανεμιστηράκια ακόμα. Μέσα ζουν μια γαρίδα αμάνο, 3 πλάτυ, 4 γκάπυ, κάποια μωρά και κάποια μωρά σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι βιταμίνες είναι.ΝΟ3 είναι 5. Αλλαγή κάνω ια φορά τη βδομάδα το 30%. Δεν υπάρχει εντομοαπωθητικό κοντά, αλλά πριν λίγες μέρες ψεκάσαμε κάτι γλάστρες στο σαλόνι που βρίσκεται το ενυδρείο με aroxol. Δεν ποιστεύω όμως να έγινε από αυτό γιατί αεριζόταν καλά ο χώρος και το ενυδρείο δεν είναι δίπλα στισ γλάστρες. Το φίλτρο είναι σε λειτουργία εδώ και 3 μήνες και στρώθηκε με μπόλιασμα από το προηγούμενο ενυδρείο (υλικά φίλτρου και νερό) και με βακτήρια για 10 μέρες. Μήπως φταίει το ότι η θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί κελσίου?Δεν έχω πάρει ανεμιστηράκια ακόμα. Μέσα ζουν μια γαρίδα αμάνο, 3 πλάτυ, 4 γκάπυ, κάποια μωρά και κάποια μωρά σαλιγκάρια.

Απο ολα αυτα το μονο επικινδυνο που βλεπω ειναι αυτο που εκανα κοκκινο.

Αν ηταν απο μεταφορα παθογονου στο μπολιασμα, πιστευω θα ειχε συμβει νωριτερα απο 3 μηνες.

Εβαλες τωρα τελευταια καποιο καινουριο ζωντανο ή φυτο μεσα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο ολα αυτα το μονο επικινδυνο που βλεπω ειναι αυτο που εκανα κοκκινο.

Αν ηταν απο μεταφορα παθογονου στο μπολιασμα, πιστευω θα ειχε συμβει νωριτερα απο 3 μηνες.

Εβαλες τωρα τελευταια καποιο καινουριο ζωντανο ή φυτο μεσα?

Όχι δεν έχω βάλει κάποιο νέο φυτό ή ψάρι. Μόνο σαλιγκάρια που βγαίνουν συνεχώς καινούρια από τα φυτά μάλλον.Κατα τ' άλλα τίποτα άλλο. Να φταίει αυτό? Οι γλάστρες είναι μπροστά στη μπαλκονόπορτα και ήταν ανοιχτή ώστε να αερίζεται ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν δηλητηριαστει τα ψαρια ηδη, δυσκολο να σωθουν, αλλα εγω θα εκανα προληπτικα μερικες απανωτες αλλαγες νερου (ιδιων συνθηκων παντα, θερμοκρασια πεχα σκληροτητα) με αντιχλωριο που δεσμευει και τοξικα πχ seachem prime σε τριπλασια δοσολογια. (επιτρεπεται για αμεση βοηθεια και πενταπλασια δοση)

Κανονικα ειναι 1ml σε 40 λιτρα φρεσκο νερο αλλαγης.

Θα εβαζα 3ml σε 40 λιτρα αλλαγη.

Αν μπαινει το νερο απευθειας στο ενυδρειο(δεν το συνιστω) θελει δοσολογια για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Ποσα λιτρα καθαρα (νερο) ειναι το ενυδρειο?

Μια αλλαγη σημερα 50%

Και δυο τρεις ακομα αλλαγες μερα παρα μερα, 30%.

Και βακτηρια εμποριου για βοηθεια στη βιολογια λογω αλλαγων.

Καποιος αλλος καποια προταση?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καποια εντομοαπωθητικα το γραφουν καθαρα απο πισω, οτι ειναι πολυ τοξιμα για τους υδροβιους οργανισμους και σε χωρους με ενυδρεια απαγορευονται ή να σκεπαζουμε τα ενυδρεια πριν τη χρηση κλπ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γράφει πίσω το μπουκάλι να σκεπάσω το ενυδρείο απλά υπέθεσα ότι επειδή έχει απόσταση από τα φυτά δε θα υπάρχει πρόβλημα. Σήμερα είναι να κάνω αλλαγή έτσι κι αλλιώς. Να αλλάξω το 1/3 μόνο ή παραπάνω σε πρώτη φάση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 λίτρα περίπου καθαρά.Επειδή δεν έχω το συκεκριμένο αντιχλώριο να βάλω το κλασικό που έχω το aquatan?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 λίτρα περίπου καθαρά.Επειδή δεν έχω το συκεκριμένο αντιχλώριο να βάλω το κλασικό που έχω το aquatan?

Ναι βαλε το aquatan. Κοιτα ποσο μεγαλυτερη δοση μπορεις να βαλεις.

Αλλαξε 50 λιτρα.

Και απο 25-30 τις επομενες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλε το aquatan. Κοιτα ποσο μεγαλυτερη δοση μπορεις να βαλεις.

Αλλαξε 50 λιτρα.

Και απο 25-30 τις επομενες μερες.

Οκ ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην έχω άλλες απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Το Toxivec επιρεάζει μόνο τα φυτά με μαλακά φύλλα... Όταν το χρεισημοποιούσα δεν είχα πότε προβλημα. Διορθώστε με εαν κανω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...