Jump to content

Γεια σε όλους


Skoni

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας πω ότι έχετε φτιάξει ένα από τα καλύτερα forum που έχω επισκεφθεί. Μπράβο για την καλή δουλειά.

Όπως σας είπα είμαι νέο μέλος και μου πήρε μερικές μέρες για να μπορέσω να δω την σελίδα που έχετε φτιάξει. Έχω μάθει πάρα πολλά και έχω να μάθω ακόμα περισσότερα. Το κακό είναι ότι έχω απογοητευθεί αρκετά με το ενυδρείο που έχω από θέμα ομορφιάς. Δυστυχώς δεν έχω πρόσφατες φωτογραφίες να σας δείξω γιατί δεν έχω ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

Οι φωτογραφίες που έχω βάλει είναι παλιές και από τότε έχω αλλάξει αρκετά πράγματα. Δεν υπάρχουν τα ίδια ψάρια, έχω βγάλει το σεντούκι και έχω βάλει μια αερόπετρα, έχω προσθέσει ένα μικρό κομμάτι φυσικού ξύλου και τέλος έχω βάλει φυσικά φυτά.

Έγινε επεξεργασία - Skoni
Link to comment
Share on other sites

;) Skoni στο Aquazone

Εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε. Μην απογοητέυεσαι

κάνε μια αναλυτική περιγραφή και αν μπορείς με κάποιον τρόπο βάλε φωτογραφία. Έτσι θα μας βοηθήσεις όλους να πουμε την γνώμη μας και μετά εσύ διαλέγεις και κάνεις αυτό που θα σου αρέσει περισσότερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι όλα αυτά που βλέπετε δηλαδή το ενυδρείο, τα ψάρια, αντλία αέρα, διακοσμητικά είναι δώρο. Οπότε για αρχή καλό είναι. Όταν βρω φωτογραφική θα στείλω νέες φωτογραφίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ναι είναι όλα τα λεφτά !!!

έ... όλο κα κάτι θα προτείνουμε :thumbup:;) για αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε Skoni και απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

;) και από εμένα. Σε περιμένει πολύ διάβασμα.

Το ενυδρείο καλό θα ήταν να έφευγαν από μέσα τα διάφορα περιττά και να μείνουν τα καθαρά βιοτοπικά δηλαδή ξύλα και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη παρεα.

Link to comment
Share on other sites

;) και από εμένα. Σε περιμένει πολύ διάβασμα.

Το ενυδρείο καλό θα ήταν να έφευγαν από μέσα τα διάφορα περιττά και να μείνουν τα καθαρά βιοτοπικά δηλαδή ξύλα και φυτά.

17369[/snapback]

Έχουν φύγει πολλά από τα πλαστικά ξύλα και έχω βάλει ένα κομμάτι φυσικού ξύλου και φυτά. Όλα πάντως δείχνουν να πηγαίνουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες ;):thumbup:

Και μια μαύρη αφισσούλα για background στο πίσω μέρος του ενυδρείου δεν θα ήταν άσχημη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;) Skoni στο Aquazone

Εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε. Μην απογοητέυεσαι

κάνε μια αναλυτική περιγραφή και αν μπορείς με κάποιον τρόπο βάλε φωτογραφία. Έτσι θα μας βοηθήσεις όλους να πουμε την γνώμη μας και μετά εσύ διαλέγεις και κάνεις αυτό που θα σου αρέσει περισσότερο :thumbup:

17329[/snapback]

Το ενυδρείο μου είναι 90lt της Rena. Έχω μια αεραντλία της Rena. Ψάρια: 5 Gyrinocheilus Aymonieri, 4 emperor tetra, 4 πορτοκαλί τιγράκια, 1 σκαλάρι, 1 γαρίδα, 2 γατόψαρα, 2 black fandom και άλλα 3 που δεν γνωρίζω το όνομα τους.

Φυτά: 2 anubias nano, 2 echinodorus, 1 κερατόφυλο

Αυτά γνωρίζω να σας πω. Όταν δανειστώ την ψηφιακή φωτογραφική μηχανή ενός φίλου μου θα σας στείλω καινούργιες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες ;)  :thumbup:

Και μια μαύρη αφισσούλα για background στο πίσω μέρος του ενυδρείου δεν θα ήταν άσχημη  :thumbup:

17401[/snapback]

Επειδή δεν έχω δει καθόλου αφίσες εννοείς ολόμαυρη ή με κάποιο σχέδιο που ο βασικός φόντος θα είναι μαύρος?

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα απο ένα βιβλιοπωλείο χαρτόνι μαύρο και κόλα το στην πλάτη του ενυδρείου σου.

Θα αντιθέσει τα χρώματα των φυτών σου αλλά και των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στον ενυδρείο κάποιες πέτρες που πουλάνε στα pet shop θα υπάρχει πρόβλημα? Δεν λέω για reefs αλλά για κάτι καφέ ή μαύρες πέτρες που έχω δει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ασβεστολιθικές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Προσπάθησε όμως το τοπίο που θες να φτιάξεις να είναι όσο το δυνατόν πιστή αντιγραφή του φυσικού περιβάλλοντος που ζουν τα ψαράκια σου.

Πολύχρωμα χαλίκια, σπασμένα καραβάκια, πειράτες και σειρήνες ανήκουν στο παρελθόν του χόμπυ.

Πλέον σήμερα ο χομπίστας επιχειρεί να αντιγράψει την φύση όσο το δυνατόν καλύτερα μέσα σε λίγα τετραγωνικά εκατοστά αποφεύγοντας ότι ανέφερα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψάρια που έχεις θα πρέπει να προσέξεις οι πέτρες να μήν είναι ασβεστολιθηκές και σου ανεβάσουν την σκληρότητα και το ΡΗ.

Επίσης θα πρέπει να προσέξεις οι πέτρες να μήν είναι αιχμηρές και τραυματίσουν κάποιο ψάρι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χτες έβγαλα μερικές φωτογραφίες. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα από πριν. Σήμερα το απόγευμα θα προμηθευτώ μερικά ξύλα και πέτρες για να βγουν και τα τελευταία περιττά πράγματα. Επίσης θα βάλω μια καλύτερη λάμπα για τα φυτά. Ελπίζω να σας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ολο και καλυτερο γινεται,μπραβο.

Πριν βαλεις τα ξυλα ριξε ενα καλο βρασιμο πρωτα,αστα να κρυωσουν και μετα βαλτα μεσα.

Περιμενουμε φωτο και μετα τις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου τα φέρουν σήμερα το απόγευμα θα τα βράσω θα τα πλύνω θα τα μαγειρέψω ;) και θα τα τοποθετήσω αύριο. Θα σας στείλω νέες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκαν και οι τελευταίες αλλαγές στο ενυδρείο μου. Έφυγαν τα ψεύτικα και μπήκαν 2 πέτρες και μερικά ξύλα. Επίσης έβαλα και ένα μπουκάλι CO2 που έφτιαξα με τα χεράκια μου μετά από την καθοδήγηση των φίλων του site. Όλα δουλεύουν μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε UPDATE photos να το θαυμασουμε ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Αυτές είναι οι καινούργιες φωτογραφίες μετά τις αλλαγές που έκανα. Τις έχω τραβήξει με αναλογική μηχανή και μετά τις πέρασα από scanner και δεν έχουν την καλύτερη ποιότητα αλλά πιστεύω ότι από τις πρώτες που είχα βάλει τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα. Περιμένω τις απόψεις σας. :thumbup:

post-1028-1148536415_thumb.jpg

post-1028-1148536437_thumb.jpg

post-1028-1148536471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου Skoni.

Μπορείς επίσης να αφαιρέσεις την αφίσα πίσω και να τοποθετήσεις ένα μαύρο χαρτόνι στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...