Jump to content

ασθενεια Ichthyophthirius Multifiliis Η ασθένεια Ick. (white Spot)


Recommended Posts

παιδια εψαξα και βρηκα σαιτ για την ασθενεια που ταλαιπωρει τα ψαρια μου(συγκεκριμενα τον κλοουν) και σας την δινω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη βεβαια δεν ξερω αν ειναι το μαγειρικο αλατι καλο γιαυτην την αντιμετωπιση.....ξερει κανεις; :thumbup: δεν βλεπω να καλυτερευει ο κλοουν μου.ξερει κανεις αν εχει αντιμετωπιστει η ασθενεια με την χρηση του φαρμακου faunamor η να συνεχισω τις προσπαθειες΄;γιατι βλεπω ακομη τα σημαδια πανω στον κλοουν.εχει ακομη αραγε η εχουν καταπολεμηθει και απλα υποχωρουν σιγα σιγα τα σημαδια;η σελιδα ειναι

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...multifiliis.htm

Link to comment
Share on other sites

παιδιααααααααααααα κανεις για βοηθεια;;;;;;λεω να παω να βγαλω σημερα νερο απο ενυδρειο να μπει ανθρακας για να βγει εντελως το φαρμακο και επειτα να παω να αγορασω αλατι αλλα γιαυτο ρωταω αν στο σαιτ αυτο λεει σωστα να βαλω μαγειρικο αλατι χοντρο σε αυτην την αναλογια που σε εμενα κατοπιν υπολογσμου βαση λιτρων μου παει 143 γραμμαρια αλατι ,και μετα να ακολουθησω αυτο που λεει το σαιτ αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο το μαγειρικο και εαν ειναι σωστη η μεθοδολογια που λεει εδω σε αυτην την ιστοσελιδα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nαι σου ειπα οτι ειναι ICH.

ανεβασες την θερμοκρασια στους 28??

εριξες αλλας???

ριχνεις το φάρμακο??

αν εχεις ενυδρειο καραντινας απομωνωσε το αρωστο ψαρι.

και υπομονη,.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχα γραψει οτι ανεβασα την θερμοκρασια στους 28 βαθμους ,εριξα ξανα που σου ειχα πει φαρμακο και σημερα πρεπει να αλλαχθει το νερο και να βαλω ανθρακα να παρει το φαρμακο και να τα ταισω επιτελους.το θεμα ειναι αυτο που ρωταω αν διαβασεις αυτην την ιστοσελιδα λεει μια διαδικασια και ρωταω μηπως να κανω αυτην΄;

Link to comment
Share on other sites

το ηξερα οτι ηταν ICΗ.το θεμα ειναι οτι γιατι δεν υποχωρουν τα σημαδια απο τον κλλουν;μηπως εχει εξαφανιστει η ασθενεια και θα υποχωρησουν σιγα σιγα τα σημαδια;καταρχην για να μην εχουν πανω τους και τα αλλα ψαρια μηπως εχει καταπολεμηθει με το φαρμακο ηδη και δεν χρειαζεται να κανω αυτο που λεει το σαιτ;;;καταρχην ειναι καλη μεθοδος και βαση αναλογιων αυτη που λεει εκει;

Έγινε επεξεργασία - paparounitsaa
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δυστυχως καραντινας :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...