Jump to content

Προβλημα....


Giwrgos

Recommended Posts

Εχω εδω και 2 μηνες 4 δισκακια.

Μερες με τις μερες εβλεπα μονο τα 2 να μεγαλωνουν.

Τα αλλα 2 εχουν μεινει οσο τα αγορασα και το ενα εχει παθει peppering. Επιπλεον αυτα τα 2 ειναι σχεδον μονιμα κρυμμενα.

Σημερα το ξυπνημα μου επιφυλαξε το 1 το rainbow (αυτο που εχει μεινει οσο ηταν στην αρχη) να ειναι εντελως ακουνητο και να εχει ανεβει στην επιφανεια.

Μολις το ακουμπησα λιγο δεν κουνηθηκε καθολου και μετα απο λιγο κουνηθηκε ελαφρα και πηγε και ξαπλωσε πανω σε ενα ξυλο. Μετα απο λιγο ηταν κρυμμενο κατω απο μια anubia.

ΝΟ2 --> 0

ΝΗ3/ΝΗ4 --> 0

PH --> 6

GH --> 10

KH --> 3

Θερμοκρ. -->28,9

Πανω που τον εψαχνα μεσα για να τον βγαλω φωτο τελικα τον βρηκα ψοφιο.post-11246-1244878072_thumb.jpg

Για να δειτε την διαφορα στο μεγεθος.post-11246-1244878035_thumb.jpg

Και βρηκα και αυτην την ******** να επιπλεει.post-11246-1244878007_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα να εκφραζεσαι λιγο καλυτερα γιατι διαβαζουν και μικροι μας φιλοι.

Στο ενυδρειο εχεις αεροαντλια?τουλαχιστον τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες?το δισκακι σιγουρα απο κατι επασχε και δεν το διεγνωσες γρηγορα ωστε να κανουμε κατι.Ετρωγε κανονικα ή ηταν ο καρπαζοεισπρακτορας του ενυδρειου?Οι υπολοιποι τι συμπεριφορα εχουν τωρα?Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και σε τι ποσοστο?

Link to comment
Share on other sites

Sorry γιαυτο απλα ετσι μου βγηκε....

Αεραντιλα εχω αλλα στο πολυ χαμηλο.

Οχι δεν ετρωγε πολυ. Πιο πολυ κρυβοταν. Οσο εβλεπα τουλαχιστον.

Δεν τον κυνηγαγανε. Πιο πολυ τα 2 που εχουν καλη αναπτυξη κυνηγιοντουσαν.

Αλλαγες ανα 2 βδομαδες ή και λιγοτερο απο 60 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή 60 λίτρα κάθε 2 εβδομάδες σε 350 λίτρα ενυδρείο με δίσκους = τίποτα . Ξεκίνα αλλαγές ποιο συχνές τουλάχιστον 120 λίτρα την εβδομάδα ( αν και την θεωρώ κακή ρουτίνα σε μικρά δισκοενυδρεία).

Παρατήρησε τα ψάρια σου να δεις αν ξύνονται , έχουν μαζεμένα πτερύγια , νωχελικό κολύμπι κτλ κτλ .

Κάνε μια αλλαγή σήμερα 30% και κάνε άλλη μία σε 2-3 μέρες και μας λες τι γίνεται μετά

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε και μια μέτρηση νιτρικά.

Νιτρικα πριν 1 βδομαδα 12.5 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή 60 λίτρα κάθε 2 εβδομάδες σε 350 λίτρα ενυδρείο με δίσκους = τίποτα . Ξεκίνα αλλαγές ποιο συχνές τουλάχιστον 120 λίτρα την εβδομάδα ( αν και την θεωρώ κακή ρουτίνα σε μικρά δισκοενυδρεία).

Παρατήρησε τα ψάρια σου να δεις αν ξύνονται , έχουν μαζεμένα πτερύγια , νωχελικό κολύμπι κτλ κτλ .

Κάνε μια αλλαγή σήμερα 30% και κάνε άλλη μία σε 2-3 μέρες και μας λες τι γίνεται μετά

Αυτα που εχουν καλη αναπτυξη συνεχεια γυριζουν μεσα στο ενυδρειο και τρωνε. Συνεχεια ομως.

Τα αλλα 2 που εχουν μεινει οσο τα αγορασα(το 1 πλεον) συνηθως ειναι αναμεσα στα φυτα και τα ξυλα.

Να προσθεσω οτι οι αλλαγες γινονται με ΑΟ και προσθετο και ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Και το δεύτερο ψάρι που έχεις βάλει φωτό δεν μου αρέσει η θολούρα στο μάτι του . Κάνε αλλαγές όπως είπαμε .

GH 10 με αλλαγές από ΑΟ μου κάνει πολύ . Προσπάθησε να την πας ποιο χαμηλά κοντά στο 4-5

Με τι τεστ μετράς ?

Link to comment
Share on other sites

Νιτριτι και αμμωνια -->Tetra

PH GH KH -->API

To μπλε ειναι το πιο κινητικο κα με την καλυτερη αναπτυξη.

Εβαλα να φτιαξω νερο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερες και συχνότερες αλάγές είναι αναγκαίες.Gh 10 με Α/Ο πολύ ακούγεται...Από φωσφορικά πως πάς;Πες μας κάτι και για τα υπόλοιπα είδη του ενυδρείου να έχουμε πλήρη εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο εχεις αεροαντλια?τουλαχιστον τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες?

Ειναι απαραιτητη η χρηση της?

Αν ναι ολη την ημερα και να μειωσουμε την αναταραξη?

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερες και συχνότερες αλάγές είναι αναγκαίες.Gh 10 με Α/Ο πολύ ακούγεται...Από φωσφορικά πως πάς;Πες μας κάτι και για τα υπόλοιπα είδη του ενυδρείου να έχουμε πλήρη εικόνα

Φωσφορικα δεν εχω μετρηση ποτε....Λαθος μου???

Εχω ακομη 2 σκαλαρια, 3 πλεκοστομους, και 6-7 zebra snail.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο εχεις αεροαντλια?τουλαχιστον τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες?

Ειναι απαραιτητη η χρηση της?

Αν ναι ολη την ημερα και να μειωσουμε την αναταραξη?

Κοιτα εχω αεραντλια μεσα για καθε ενδεχομενο....Την οποια τωρα την ανοιξα.

Βασικα οταν ειχε δει ο nidal το ενυδρειο μου εκεινος μου ανεφερε οτι δεν χρειαζεται να την εχω ανοιχτη.Οποτε απο τοτε απλα την ειχα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα δεν εχω μετρηση ποτε....Λαθος μου???

Εχω ακομη 2 σκαλαρια, 3 πλεκοστομους, και 6-7 zebra snail.

Καλύτερα να μετράς και τα φωσφορικά που είναι βλαβερότατα.Πρωσοπικά προσθέτω σε κάποιο από τα φίλτρα μου phosguard της seachem,κάνει πολύ δουλειά.Αντί για πλέκο(αργά ή γρήγορα θα ενοχλήσουν τους δίσκους,ίσως αποτελείωσαν και τον άρρωστο δίσκο) θα σου πρότεινα να βάλεις ανσίστρους(φθηνή λύση) ή και golden nugget.peckoltia και αρκετά άλλα είδη,τα οπία συμβιώνουν αρμονικά με τους δίσκους

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μετράς και τα φωσφορικά που είναι βλαβερότατα.Πρωσοπικά προσθέτω σε κάποιο από τα φίλτρα μου phosguard της seachem,κάνει πολύ δουλειά.Αντί για πλέκο(αργά ή γρήγορα θα ενοχλήσουν τους δίσκους,ίσως αποτελείωσαν και τον άρρωστο δίσκο) θα σου πρότεινα να βάλεις ανσίστρους(φθηνή λύση) ή και golden nugget.peckoltia και αρκετά άλλα είδη,τα οπία συμβιώνουν αρμονικά με τους δίσκους

Οταν λεω για πλεκο εννοω 2 king Tiger και εναν common μικρο ακομη ο οποιος θα επιστραφη μολις μεγαλωσει λιγο.

golden nugget τι ειναι???

ancistrus και peckoltia πλεκο δεν ειναι και αυτοι??????

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το μονο που εχεις να κανεις ειναι μια γεναια αλλαγη της ταξεως του 50% και παρακολουθα τα ψαρακια σου αν τρωνε και γενικα αν κινουνται κανονικα στο ενυδρειο και ενημερωσε μας.

(Οσο για την αεροαντλια που αναφερθηκε ειναι ενα μεγαλο θεμα.Αν θελουμε αεροανλτια εξαρταται απο την ιχθυοφορτιση ,απο τα λιτρα, απο την θερμοκρασια ,απο την αναταραξη.Μπορουμε να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα και να το συζητησουμε ωστε μην χαλαμε το θεμα του φιλου μας)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μετράς και τα φωσφορικά που είναι βλαβερότατα.Πρωσοπικά προσθέτω σε κάποιο από τα φίλτρα μου phosguard της seachem,κάνει πολύ δουλειά.Αντί για πλέκο(αργά ή γρήγορα θα ενοχλήσουν τους δίσκους,ίσως αποτελείωσαν και τον άρρωστο δίσκο) θα σου πρότεινα να βάλεις ανσίστρους(φθηνή λύση) ή και golden nugget.peckoltia και αρκετά άλλα είδη,τα οπία συμβιώνουν αρμονικά με τους δίσκους

Οτι τα φωσφορικά από που βγαινει ότι είναι βλαβερότατα για τα ψάρια ? Δεν το έχω διαβάσει πουθενά .

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το μονο που εχεις να κανεις ειναι μια γεναια αλλαγη της ταξεως του 50% και παρακολουθα τα ψαρακια σου αν τρωνε και γενικα αν κινουνται κανονικα στο ενυδρειο και ενημερωσε μας.

(Οσο για την αεροαντλια που αναφερθηκε ειναι ενα μεγαλο θεμα.Αν θελουμε αεροανλτια εξαρταται απο την ιχθυοφορτιση ,απο τα λιτρα, απο την θερμοκρασια ,απο την αναταραξη.Μπορουμε να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα και να το συζητησουμε ωστε μην χαλαμε το θεμα του φιλου μας)

Λοιπον αδειασα περιπου 100 λιτρα νερο και λογικα μολις γυρισω απο την συναντηση θα το προσθεσω μεσα...

Ρε συ ολα κινουνται μια χαρα εκτος το ενα που εχει μεινει πιγμεος και με peppering....

Να πηγε και το αλλο απο την πεινα????

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα φωσφορικά από που βγαινει ότι είναι βλαβερότατα για τα ψάρια ? Δεν το έχω διαβάσει πουθενά .

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες ?

Γράψτε λάθος...ζητώ συγγνώμη,ήθελα να προειδοποιήσω για την άλγη και τα έκανα μαντάρα,άλλο σκεφτόμουν και άλλο έγραψα... :thumbup: .Σε ευχαριστώ για την επισήμανση φίλε Pollatos,δεν θα επαιρνα χαμπάρι το λάθος.Πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε,με πρώτο και καλύτερο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Κι αλλο προβλημα εμφανιστηκε....

Το 1 δισκακι το οποιο εχει μεγαλωσει αρκετα σε ανυποπτους χρονους παθαινει κατι τρελες σπιντες...Γυριζει τρελα μεσα στο ενυδρειο και κολυμπαει τρελα γυρω γυρω στην επιφανεια.

Πριν λιγο πχ εκανε 2-3 γρηγορους κυκλους του ενυδρειου με το κεφαλι εξω πιτσιλοντας παντου σαν να πνιγεται απο το νερο.

Μετα απο καθε κουρσα του αφηνεται για λιγο και φτανει στον πυθμενα συνηθως πλαγιαστο, οπου μετα απο λιγο σηκωνεται και ολα οκ. Συνηθως ειναι διπλα διπλα απο το αλλο δισκακι το οποιο σαν να του ριχνει δαγκωματιες στα πλευρα.

Ετοιμαζω νερο παλι για αλλαγη. Εχει κανεις καμοια αλλη ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και 2 φωτος του....

post-11246-1245565621_thumb.jpgpost-11246-1245565610_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μετράς και τα φωσφορικά που είναι βλαβερότατα .Πρωσοπικά προσθέτω σε κάποιο από τα φίλτρα μου phosguard της seachem,κάνει πολύ δουλειά.Αντί για πλέκο(αργά ή γρήγορα θα ενοχλήσουν τους δίσκους,ίσως αποτελείωσαν και τον άρρωστο δίσκο) θα σου πρότεινα να βάλεις ανσίστρους(φθηνή λύση) ή και golden nugget.peckoltia και αρκετά άλλα είδη,τα οπία συμβιώνουν αρμονικά με τους δίσκους

Τα φωσφορικα γιται ειναι βλαβερα? ειναι και αυτα τοξικα οπως NO2 NO3 και NH4?

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικα γιται ειναι βλαβερα? ειναι και αυτα τοξικα οπως NO2 NO3 και NH4?

Τα φωσφορικα το λυσαμε δεν ειναι βλαβερα.

Καμοια αλλη ιδεα????

Βασικα εβαλα το συγκεκριμενο δισκακι σε ενα ενυδρειακι 4 λιτρων με μια αεροπετρα και ενα κουταλακι εκτοζον και θα το αφησω καπου 3-4 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο Bleher έχει δώσει μέχρι τώρα μια πολύ καλή απάντηση στο πρόβλημα με τις ''σπίντες''.Πριν λίγες μέρες άλλος ένας φίλος στο forum είχε παρόμοιο πρόβλημα.Δές στο link την συζήτηση πο έγινε,μήπως πάρεις κάποια βοήθεια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28074

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...