Jump to content

Προβλημα με καφε αλγη και θερμοκρασια!!!!!


patrik

Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχω ενα juwel 450 με 8 πυρανχας. Εχει εμφανιστει στα φυτα του ενυδρειου και στα τζαμια καφε αλγη. Παρακαλω πειτε μου τι να κανω για να την καταπολεμησω. Και το δευτερο προβλημα που ειναι και το σημαντικοτερο ειναι η θερμοκρασια που ωρες ωρες μου φτανει 30 βαθμους!!! Εχω κλεισει και τους δυο θερμοστατες, εχω κλεισει τις δυο πισω λαμπες, διοτι απο τις λαμπες εχω παρατηρησει οτι ερχεται το προβλημα, και βαζω μπουκαλια με παγο αλλα δεν γινεται τιποτα και εχω συνεχεια ανοιχτα τα καπακια. Σκεφτομουν να βγαλω τους ανακλαστηρες αλλα φοβαμαι για το φως για τα φυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για την ψυξη κανε μια αναζητηση στο φορουμ "Aνεμηστιρακια"...Aλλα καλυτερα να μην βαζεις μπουκαλια με παγο...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Επισης καφε αλγη εμφανιζεται σε νεα ενυδρεια, συνεπως αστρωτος βυθος και φιλτρο, συνεπως ιχνη αμμωνιας, πυριτικα αλατα (SiO2).

Φευγει με μηχανικο καθαρισμα.

Την τρωνε οι Otocinclus αλλα καποιος αλλος θα φαει αυτους πρωτα. :thumbup:

Η θερμοκρασια με ανεμηστηρακια και φυσικα το νερο που εξατμιζεται συμπληρωμα απο την ΑΟ ή απιονισμενο.

Παγο οχι.

Καλυτερα ανοιχτο καπακι και ανεμηστηρα με ποδι μεχρι να βαλεις ανεμηστηρακια στο καπακι αν θελει να ειναι και κλειστο.

Αλλιως μπορεις να ψαξεις για ανεμηστιρακι με μανταλακι.

Προσοχη για ασφαλεια παντα βαζουμε 12βολτα ανεμηστηρακια με τροφοδοτικο πακακι.

ΥΓ αν θελεις να μη αγχωνεσαι για τη ρυθμιση της θερμοκρασιας (πχ ξεχασες τα ανεμηστιρακια αναμμενα ολη μερα και κατεβασαν τη θερμοκρασια επικινδυνα), αγοραζεις controller θερμοκρασιας eliwell (50€) που συνδεεις και θερμαντηρες και ανεμηστιρακια και αυτο αναλογα τις ρυθμισεις τα ανοιγοκλεινει χειμωνα καλοκαιρι.

Αλλος τροπος ειναι να αφησεις μεσα τους θερμαντηρες ρυθμισμενους σε θερμοκρασια ασφαλειας πχ 24 και αν τυχει και κατεβει τοσο θα αναψουν.

Μπορεις να παρεις και χρονοδιακοπτη για να τα ανοιγοκλεινει σε χρονο που θα ρυθμισεις μετα απο παρατηρηση.

Φυσικα αν δεν κανεις καλες ρυθμισεις ή γιατι αλλαξε ο καιρος, και αναβουν οι θερμαντηρες ασφαλειας και με τα λεφτα που θα δωσεις για χρονοδιακοπτη και ΔΕΗ πηρες τον controller :thumbup:

(τα εχω περασει αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! Δυστυχως αυτη την στιγμη δεν αντεχει η τσεπη για chiller, οποτε μαλλον θα την βγαλω με ανεμηστιρακια... Τα καπακια ουτος η αλλος τα εχω ανοιχτα οποτε θα ριξω τα ανεμηστιρακια και πιστευω να ειμαι ενταξει. Ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...