Jump to content

Υμηττος καιγεται


Recommended Posts

Δεν πρέπει να ονομάζεται αναδάσωση πια,αλλά χειμερινή γυμναστική...Το χειμώνα σκάβουμε,φυτεύουμε και το καλοκαίρι καίμε... :thumbup: .Είναι απίστευτη αυτή η κατάσταση και η ανικανότητα της πολιτείας εδώ και χρόνια να φυλάξει το ελάχιστο(!!!) πράσινο που απέμεινε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ονομάζεται αναδάσωση πια,αλλά χειμερινή γυμναστική...Το χειμώνα σκάβουμε,φυτεύουμε και το καλοκαίρι καίμε... :bowdown: .Είναι απίστευτη αυτή η κατάσταση και η ανικανότητα της πολιτείας εδώ και χρόνια να φυλάξει το ελάχιστο(!!!) πράσινο που απέμεινε...

Αφου η πολιτεια τις βαζει!!!!!!!! Τι θες να κανει? Να εχει αρχες Ιουνη εξοπλισμενα πυροσβεστικα ???? Μετα τις φωτιες...........Οπως το καλοκαιρι στην Ηλεια,αφου καηκε μετα φεραν αεροπλανα........... :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ιδια και εδω στην Ριτσωνα ..δεν αντεχω αλλο τις φωτιες!! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: ...εδω στην ευβοια εχει μινει μονο η Δυρφη πρασινη! :thumbup::thumbup: ...κανονικα οσοι πιανονται θα πρεπει να εκτελουνται απ' ευθειας! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως και επειδη εδω στην χαλκιδα ειχε φωτια στην Ριτσωνα..Προκειτε καθαρα για οφελη(να κτησουν σπιτια)....Δεν γινεται επι τρεις μερες καθε πρωι στις 8 και μιση να επαιρνε φωτια το βουνο σε 3 διαφορετικα σημεια ταυτοχρονα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως και επειδη εδω στην χαλκιδα ειχε φωτια στην Ριτσωνα..Προκειτε καθαρα για οφελη(να κτησουν σπιτια)....Δεν γινεται επι τρεις μερες καθε πρωι στις 8 και μιση να επαιρνε φωτια το βουνο σε 3 διαφορετικα σημεια ταυτοχρονα....

http://www.skai.gr/player/webtv/

Link to comment
Share on other sites

Αρε κακομοιρη νεολαια

Υμηττος καιγεται τωρα

Οχι θα γλιτωναν οι οικοπεδαρες. Θυμηθειτε λιγο Διονυσο.

Απο την μια η αμελεια της πολιτειας απο την αλλη οικοπεδοφαγοι και λατομεια, αμα δει

κανεις βουνο και δασος σε μερικα χρονακια εμενα να μου παρετε τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι αυτοι που τα κανουν αυτα ΞΕΡΟΥΝ οτι σε 10 χρονια θα χτισουν βιλα με πισινα και εδω θα ειμαστε ολοι να το δουμε :thumbup:

το Πανοραμα της Βουλας (που τωρα ειναι πνιγμενο με πανακριβα σπιτια) ηταν δασος κανονικο πριν καει, καποιοι ξεραν οτι το καμενο κομματι δασους τους θα γινει ενα καταπληκτικο οικοπεδο με πολυ καλη θεα

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστος 2007 ήμουν φαντάρος και μας είχαν πάει στον Υμηττό να βοηθήσουμε στην φωτιά μαζί με κάτι άλλα στρατόπεδα από εκει.100 μέτρα από την φωτιά ήταν το βενζινάδικο του στρατού. φαντάζεστε τι μπορεί να είχε συμβεί. θα βάλω μια Φώτο η οποία πάει για τους υπεύθυνους (μάλλον ανεύθυνους) του ελληνικού κρατους.ισως φάω warning αλλά αξίζει τον κόπο

post-5701-1245080409_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι αυτοι που τα κανουν αυτα ΞΕΡΟΥΝ οτι σε 10 χρονια θα χτισουν βιλα με πισινα και εδω θα ειμαστε ολοι να το δουμε :thumbup:

το Πανοραμα της Βουλας (που τωρα ειναι πνιγμενο με πανακριβα σπιτια) ηταν δασος κανονικο πριν καει, καποιοι ξεραν οτι το καμενο κομματι δασους τους θα γινει ενα καταπληκτικο οικοπεδο με πολυ καλη θεα

Το βασικο προβλημα ειναι η διαφθορα των πολιτικων και της πολεοδομιας ...που οι μεν αφηνουν τα δαση μας και κατακαιγονται χωρις εθνικη πολιτικη και οι δε που τα παιρνουν κατω απο το τραπεζι συνεχως και εφαρμοζουν και ερμηνευουν τους νομους κατα περιπτωση! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

¨Οταν μπεί ο πρώτος εμπλεκόμενος φυλακή,του ρίξουν ενα πρόστιμο και του κατεδαφίσουν το παράνομο οίκημα,τότε θα έχουμε ελπίδες...Εως τότε θα έχουμε πολλά πολλά κάρβουνα για ενθύμιο....

Link to comment
Share on other sites

post-5701-1245080409_thumb.jpg

Σωστός ο μάγκας :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ πια,δεν προλαβε να μπει το καλοκαιρι!!!εχουν εκτεθει αρκετα οι 'αρμοδιοι' και ακομα τιποτα δεν τους ξυπναει?φυλαξη στα δαση μας τα λιγα που μας εχουν απομεινει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξερω καλα, μπορει καποιος που τα ξερει καλα τα πραγματα να μας διαφωτισει?

Αυτες εκει οι περιοχες που καιγονται ειναι του κρατους?

Αν ηθελε να τις πουλησει θα μπορουσε να το κανει οσο χαρακτηριζονται δασικες?

Αν δεν μπορει, τι τροπος θα υπηρχε για να παψουν να χαρακτηριζονται δασικες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξερω καλα, μπορει καποιος που τα ξερει καλα τα πραγματα να μας διαφωτισει?

Αυτες εκει οι περιοχες που καιγονται ειναι του κρατους?

Αν ηθελε να τις πουλησει θα μπορουσε να το κανει οσο χαρακτηριζονται δασικες?

Αν δεν μπορει, τι τροπος θα υπηρχε για να παψουν να χαρακτηριζονται δασικες.

Για να μην εχεις απορίες :thumbup:

http://www.zougla.gr/news.php?id=29236

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε όλοι στον ευρύτερο οικογενειακό και φιλικό σας κύκλο και μην ταράζεστε, πολύ κοντά σας ή λίγο μακρύτερα σας θα υπάρχει ένας συγγενής, φίλος ή γνωστός από αυτούς που παραπάνω όλοι (κι εγώ μαζί) βρίζουμε και αποκαλούμε εμπρηστές, οικοπεδοφάγους, εκμεταλλευτές, καταπατητές, αυθαίρετους κλπ.

Το πρόβλημα είμαστε εμείς οι ίδιοι ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ, πάρτε το απόφαση, το κράτος (ποιό??) δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί απλά εμείς όλοι είμαστε το κράτος ή μάλλον καλύτερα οι μισοί κάθε φορά είναι το κράτος που βρίζετε και οι οποίοι βασανίζουν τους υπόλοιπους μισούς κάθε φορά.

Μόνο που ανάλογα με το θέμα και το πρόβλημα, πότε είμαστε στους μισούς που βασανίζουν και πότε στους άλλους μισούς που ταλαιπωρούνται.

Το πιο εύκολο είναι να φωνάζουμε πάντα για τους (ανύπαρκτους) αρμόδιους

και να βρίζουμε τους πολιτικούς (που ούτως ή άλλως για να φτάσουν εκεί που είναι.....).

Όταν δεν υπάρχει παιδεία δεν υπάρχει σωτηρία (ναι ξέρω το κράτος φταίει και γι αυτό)

Πάρτε το απόφαση.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δασική περιοχή Πεντέλης... Τα μπλε "πραγματάκια" που βλέπετε είναι οι Αντιπυρικές Ζώνες!

Penteli.jpg

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχει παιδεία δεν υπάρχει σωτηρία (ναι ξέρω το κράτος φταίει και γι αυτό)

Πάρτε το απόφαση........ Ετσι ΗΤΑΝ και ηρθε ο καιρος να ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ........ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεται ευθύνες στης εκάστοτε κυβερνήσεις ούτε στους εμπρηστές ούτε στους οικοπεδοφάγους. Φταίει η πλειονότητα του λαού.

Αν ένας ‘’νονός’’ οικοπεδοφάγος κάψει ένα δάσος και εμείς η πολίτες είμαστε συνειδητή πολίτες και πούμε ΟΧΙ δεν αγοράζω καμένη γη τότε δεν έχει νόημα ο ‘’νονός’’ να κάψει το δάσος γιατί δεν θα μπορεί να πουλήσει.

Από την μια φωνάζουμε που τα καίνε και από την άλλη πάμε εμείς οι ίδιοι και αγοράζουμε την γη.

Ας μάθουμε να τα βάζουμε σαν λαός με τον εαυτό μας και όχι σχεδόν πάντα με τους άλλους. Όλο φταίνε οι άλλοι και τα σπίτια φυτρώνουν σαν μανιτάρια, ποιος τα αγοράζει ρε παιδιά αν όχι εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεται ευθύνες στης εκάστοτε κυβερνήσεις ούτε στους εμπρηστές ούτε στους οικοπεδοφάγους. Φταίει η πλειονότητα του λαού.

Αν ένας ‘’νονός’’ οικοπεδοφάγος κάψει ένα δάσος και εμείς η πολίτες είμαστε συνειδητή πολίτες και πούμε ΟΧΙ δεν αγοράζω καμένη γη τότε δεν έχει νόημα ο ‘’νονός’’ να κάψει το δάσος γιατί δεν θα μπορεί να πουλήσει.

Από την μια φωνάζουμε που τα καίνε και από την άλλη πάμε εμείς οι ίδιοι και αγοράζουμε την γη.

Ας μάθουμε να τα βάζουμε σαν λαός με τον εαυτό μας και όχι σχεδόν πάντα με τους άλλους. Όλο φταίνε οι άλλοι και τα σπίτια φυτρώνουν σαν μανιτάρια, ποιος τα αγοράζει ρε παιδιά αν όχι εμείς;

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεται ευθύνες στης εκάστοτε κυβερνήσεις ούτε στους εμπρηστές ούτε στους οικοπεδοφάγους. Φταίει η πλειονότητα του λαού.

Αν ένας ‘’νονός’’ οικοπεδοφάγος κάψει ένα δάσος και εμείς η πολίτες είμαστε συνειδητή πολίτες και πούμε ΟΧΙ δεν αγοράζω καμένη γη τότε δεν έχει νόημα ο ‘’νονός’’ να κάψει το δάσος γιατί δεν θα μπορεί να πουλήσει.

Από την μια φωνάζουμε που τα καίνε και από την άλλη πάμε εμείς οι ίδιοι και αγοράζουμε την γη.

Ας μάθουμε να τα βάζουμε σαν λαός με τον εαυτό μας και όχι σχεδόν πάντα με τους άλλους. Όλο φταίνε οι άλλοι και τα σπίτια φυτρώνουν σαν μανιτάρια, ποιος τα αγοράζει ρε παιδιά αν όχι εμείς;

Χρηστο αν μου επιτρεπεις λιγο :thumbup: ολα αυτα τα οικοπεδα δεν απευθυνονται σε εμας ...πχ ακουσα το κουφο ''γιατι δεν καθαριζετια της αυλες σας ...πλακα μας κανεις ρε φιλε ηθελα να πω απο μεσα μου εγω ουτε αυλη εχω στο σπιτι μου ουτε γυρω γυρω μου εχω δεντρα μοναχα τσιμεντο(ετσι το παρελαβα)'' ..επισης δεν ειμαι αυτος που πεταει σκουπιδια κτλπ κτλπ ...συνεπως τι παραπανω πανω να κανω? ..αμα το κρατος δεν κανει μειζον θεμα την προστασια των δασων ...προσλαμαβνοντας δασοπιροσβεστες ,Δασολογους για να ελενχουν τους καταπατητες και να διαχειριζονται το δασος ,αν δεν ελενξει της πολεοδομειες που δινουν ρευμα ρευμα ''αβερτα κουβερτα'' ..τι να κανει ο απλος πολιτης ? ...ακουσα χθες σε ενα δελτιο ειδησεων τι δουλεια εχουν οι κολονες της ΔΕΗ μεσα στο δασος ..υπονοωντας το προφανες ..δηλαδη παρανομες ηλεκτροδοτισεις ...δυστιχως αν δεν γινει κατι τωρα μετα η κατασταση δεν θα μπορει να αλλαξει ειχαμε τα περισσοτερα δαση στη ευρωπη και εχουμε γινοι παλι ως συνηθως ουραγοι παλι σε αυτον τον τομεα

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

...εγω ουτε αυλη εχω στο σπιτι μου ουτε γυρω γυρω μου εχω δεντρα μοναχα τσιμεντο(ετσι το παρελαβα)...

Και εδω ερχεται το ρητορικο ερωτημα.

Αν σου δινοταν η ευκαιρεια α) να αγορασεις ενα οικοπεδο εκει μεσα στο δασος που καηκε β) να αγοραζες ενα στην τσιμεντουπολη, ή γ) να χρυσοπληρωνες ενα νομιμο σε εξοχη, τι θα εκανες? :thumbup:

Αυτο λενε τα παιδια πιο πανω. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και εδω ερχεται το ρητορικο ερωτημα.

Αν σου δινοταν η ευκαιρεια α) να αγορασεις ενα οικοπεδο εκει μεσα στο δασος που καηκε β) να αγοραζες ενα στην τσιμεντουπολη, ή γ) να χρυσοπληρωνες ενα νομιμο σε εξοχη, τι θα εκανες? :thumbup:

Αυτο λενε τα παιδια πιο πανω. :bowdown:

καταλαβα ...εγω προσωπικα εχω χωριο ..αλλα υπαρχουν οικισμοι εκτος Αθηνας που εχουν το πρασινο πχ μπορεις ανετα να κανεις εξοχικο σε χωριουδακι που δεν ειναι απαραιτητα δασος παρατηρηση : Ολα αυτα δεν τα λεω για να κανω τον εξυπνο η τον ξερολα ..εχω περασει αρκετα καλοκαιρια στο χωριο της μανας μου ..εδω στην ευβοια παιδια μας εχουν κατακαψει και γι' αυτο αγανακτω ):bowdown: ..πειτε μου και εσεις τις αποψεις σας ειναι ενδιαφερον να συζηταμε τετοια θεματα περα απο τα ενυδρειακα που το τελευταιο διατημα αχολυμια κυριως με αυτα! :thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα θα πω γιαι βαρεθηκα να ασχολουμε

χθες αυτο που ειδαμε ηταν ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΒΟΥΛΑΣ.

0 αντιπηρικες ζωνες, 0 Μαζεμα τον μπαζων, 0 Κουρεμα των ξεροχορτων.

οι δημοι εφαγαν μηνησεις απο το δασαρχειο γιαυτους τους λογους.

αλλα βεβαια ετσι ειναι. ο δημος περνει τα νοικια απο τα μαγαζια τις παραλιακης κτλ κανει ενα πεζοδρομο στο κεντρο της γλυφαδας και αυτο ειναι ειμαστε ωραιοι και τα ξυνουμε... ΜΠΡΑΒΟ!!!

Κανονικα πρεπει οι κατοικοι των Ν.Π. να κανετε πορεια εξω απο τα δημαρχεια και να τους πετατε Ντοματες. τους αλητες.

αλλα που...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα θα πω γιαι βαρεθηκα να ασχολουμε

χθες αυτο που ειδαμε ηταν ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΒΟΥΛΑΣ.

0 αντιπηρικες ζωνες, 0 Μαζεμα τον μπαζων, 0 Κουρεμα των ξεροχορτων.

οι δημοι εφαγαν μηνησεις απο το δασαρχειο γιαυτους τους λογους.

αλλα βεβαια ετσι ειναι. ο δημος περνει τα νοικια απο τα μαγαζια τις παραλιακης κτλ κανει ενα πεζοδρομο στο κεντρο της γλυφαδας και αυτο ειναι ειμαστε ωραιοι και τα ξυνουμε... ΜΠΡΑΒΟ!!!

Κανονικα πρεπει οι κατοικοι των Ν.Π. να κανετε πορεια εξω απο τα δημαρχεια και να τους πετατε Ντοματες. τους αλητες.

αλλα που...

και εμεις εδω τα ιδια εχω ενα δασακι μεσα στην πολη μας και ''ριμαζει'' ....εχει δεκαδες εργατες (κηπουρους) και γεωπονους αντι να διαθεσει ενα μερος τους στην αναπτυξη του τους εχει και τους πληρωνει να πινουν καφε στην παραλια! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...