Jump to content

Μικρη Tanganyika


Sta8hs000

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα 80 καθαρα. μπορω να το κανω Tanganyika με ενα απο τα παρακατω ηδη 3 σε αριθμο (1 αρσ. + 2 θυλ.)????

Neolamprologus brichardi

Neolamprologus caudopunctatus

Julidochromis marlieri

ευχαριστω. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω σιγουρα να σου πω παντως τα Julido ζουν σε ζευγαρια..Επεισης τα συγκεκριμενα γινονται πιο μεγαλα...

Για τα αλλα 2 ειδη δεν ξερω να σου πω...Τι διαστασεις εχει το ενυδριο σου(παιζει ρολο)..:P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ενδιαφερομαι κυριος για τα Neolamprologus brichardi και Neolamprologus caudopunctatus

το ενυδρειο ειναι 60 χ 40 χ 45 :P

Η γνώμη μου αγαπητέ sta8hs000 είναι οτι καταρχήν το ενυδρείο σου ειναι καλό γιά lampologus multi που είναι κοχυλόψαρα http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14 .

Και αυτό το λέω βάσει των διαστάσεων του ενυδρείου.Για τα ψάρια που αναφέρεις πιο πάνω κάποιοι ερευνητές ( Georg Zurlo) προτείνουν μεγαλύτερου μήκος ενυδρείου ( περίπου 80cm) .Ο Ad Konings είναι πιο χαλαρός και προτείνει τέτοιες διαστάσεςι ενυδρείου σαν του δικού σου.

Να πούμε οτι τα ψάρια που αναφέρεις πιο πάνω πάνε σε ζευγάρια ή σε μικρούς αριθμούς.Θα μας πούνε και οι ταγκανικέζοι τη γνώμη τους.Ανάλογα τι θα αποφασίσεις θα μας πείς για να γίνει και το ανάλογοο aquasacape.

Σωκράτης :P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου αγαπητέ sta8hs000 είναι οτι καταρχήν το ενυδρείο σου ειναι καλό γιά lampologus multi που είναι κοχυλόψαρα http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14 .

Και αυτό το λέω βάσει των διαστάσεων του ενυδρείου.Για τα ψάρια που αναφέρεις πιο πάνω κάποιοι ερευνητές ( Georg Zurlo) προτείνουν μεγαλύτερου μήκος ενυδρείου ( περίπου 80cm) .Ο Ad Konings είναι πιο χαλαρός και προτείνει τέτοιες διαστάσεςι ενυδρείου σαν του δικού σου.

Να πούμε οτι τα ψάρια που αναφέρεις πιο πάνω πάνε σε ζευγάρια ή σε μικρούς αριθμούς.Θα μας πούνε και οι ταγκανικέζοι τη γνώμη τους.Ανάλογα τι θα αποφασίσεις θα μας πείς για να γίνει και το ανάλογοο aquasacape.

Σωκράτης :P

Ευχαριστω πολυ Σωκρατη, θα περιμενω οπως ειπες και την γνωμη των ταγκανικέζων :thumbup:

δλδ εσυ μου προτηνεις ενα ζευγαρακι απο τα lampologus multi??

:P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Σωκρατη, θα περιμενω οπως ειπες και την γνωμη των ταγκανικέζων :thumbup:

δλδ εσυ μου προτηνεις ενα ζευγαρακι απο τα lampologus multi??

:P

Τα multi πάνε χαρέμια 1αρ./2θηλ.ή και παραπάνω.Εγώ όταν εφτιάξα το δικό μου έβαλα 5 ψαράκια.

:P

Link to comment
Share on other sites

περιμενω και την γνωμη του κ. Στρατου..αλλα λειπει... :P:thumbup:

Και εγώ θέλω να ακούσω τη γνώμη του Ευστράτιου.Υπομονή άμα έχεις θα γίνει οτι καλύτερο.

:thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.

Εγω θα αποκλεισω τα δυο απο τα τρια ειδη που αναφερεις αλλα και τα multi.Τα multi επειδη εναι πιο κοινα,ενω τα αλλα δυο λογω λιτρων.Θα σου προτεινω λοιπον Neolamprologus caudopunctatus.Το μονο κακο ειναι οτι θα πρεπει αυστηρα να βαλεις ζευγαρι,γιατι αν βαλεις δυο θηλυκα,θα γινει μαχη,με αποτελεσμα την επιβιωση μονο της μιας.Το αρσενικο θα το γνωρισεις απο μια καθετη κιτρινη γραμμη στο τελειωμα της ουρας.

Θελουν πετρα,αλλα παρα πολυ συχνα ζουν και σε κοχυλια.

Και για οσους δεν τα γνωριζουν,οριστε και μια φωτογραφια. :P

Αριστερα το αρσενικο,οχι αριστερα το θηλυκο........... :P

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο ψαρι!!

Μαρεσει πολυ..τωρα μονο ενα πραγμα μενει, να το βρω σε μαγαζι της Θεσσαλονικης...

Ευχαριστω πολυ για ολα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να δυσκολευτεις να το βρεις.

Καλη συνεχεια........... :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι...:thumbup:..Λοιπον...[οφφτοπικ]σου προτεινω να μην βαλεις αραγωνιτη η χαλαζιακη αμμο αλλα αμμο χρωματος μπεζ...Και η θαλασσης μια χαρα ειναι....[/οφφτοπικ]...Παντως το setup σου πολυ ομορφο...:lmao:

Kαλη αρχη και καλη συνεχεια με αυτο που θες να κανεις.... :P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω και τα εξής:

Lamprologus ocellatus (εκπληκτική συμπεριφορά, ένα χαρεμάκι με μερικές χούφτες κοχύλια και παρατηρείς!)

Neolamprologus similis (αρκετά σπάνιο είδος, 2-20 κοχύλια ανά ψάρι, βάζεις ένα τρίο για 80 λίτρα και τα αφήνεις να γεννάνε)

Neolamprologus brevis(Μικρό είδος σε χαρεμάκια, ειδικά η ποικιλία "Minuta" δημιουργεί εξαιρετικά μικρές περιοχές άπαξ και ζευγαρώσει, τόσο που μπορεί να το βάλεις σε 20 λίτρα και να μην φτάσει ποτέ μέχρι το τζάμι!)

Lamprologus meleagris/stappersi (απλά δες χρώμα! Και εδώ χαρεμάκι και κοχύλια.)

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω και τα εξής:

Lamprologus ocellatus (εκπληκτική συμπεριφορά, ένα χαρεμάκι με μερικές χούφτες κοχύλια και παρατηρείς!)

Neolamprologus similis (αρκετά σπάνιο είδος, 2-20 κοχύλια ανά ψάρι, βάζεις ένα τρίο για 80 λίτρα και τα αφήνεις να γεννάνε)

Neolamprologus brevis(Μικρό είδος σε χαρεμάκια, ειδικά η ποικιλία "Minuta" δημιουργεί εξαιρετικά μικρές περιοχές άπαξ και ζευγαρώσει, τόσο που μπορεί να το βάλεις σε 20 λίτρα και να μην φτάσει ποτέ μέχρι το τζάμι!)

Lamprologus meleagris/stappersi (απλά δες χρώμα! Και εδώ χαρεμάκι και κοχύλια.)

Πολυ καλες ιδεες Γιωργο!!! μαρεσουν πολυ τα ψαρια!!!

εχω πολλες επιλογες λπν!!

Ευχαριστω!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι...:thumbup:..Λοιπον...[οφφτοπικ]σου προτεινω να μην βαλεις αραγωνιτη η χαλαζιακη αμμο αλλα αμμο χρωματος μπεζ...Και η θαλασσης μια χαρα ειναι....[/οφφτοπικ]...Παντως το setup σου πολυ ομορφο...:lmao:

Kαλη αρχη και καλη συνεχεια με αυτο που θες να κανεις.... :P:P:thumbup:

αυτο οντως θα το σκεφτω πολυ μιας και τα λιτρα ειναι λιγα οποτε το κοστος χαμηλο..

γιατι οχι αραγωνιτη??? απο οτι διαβασα ειναι τοπ!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν θες να φτιαξεις εναν βιοτοπο πιο κοντινο στο περιβαλον πρεπει αν διαλεξεις μπεζ αμμο...Ετσι τουλαχιστων πρτεινει ο δασκαλος Ad Konings...:P...Λενε πως ο Αραγωνιτης ειναι τοπ απο αποψη Buffering του νερου...Αλλα δεν νομιζω να αξιζει να δωσεις τοσα λευτα για αυτο...Εσυ διαλεγεις...:P

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν θες να φτιαξεις εναν βιοτοπο πιο κοντινο στο περιβαλον πρεπει αν διαλεξεις μπεζ αμμο...Ετσι τουλαχιστων πρτεινει ο δασκαλος Ad Konings...:P...Λενε πως ο Αραγωνιτης ειναι τοπ απο αποψη Buffering του νερου...Αλλα δεν νομιζω να αξιζει να δωσεις τοσα λευτα για αυτο...Εσυ διαλεγεις...:P

Και ο αραγωνιτης π βρηκα μπεζ ειναι.. ξερω πως ειναι το εδαφος στην ταγκανικα μην ανησυχεις.. :thumbup:

και βρηκα και αμμο σε μαγαζι μπεζ.. και η τριτη επιλογη ειναι παραλιας.. αλλα λογικα αμμο μπεζ πετσοπ θα

παρω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και ο αραγωνιτης π βρηκα μπεζ ειναι.. ξερω πως ειναι το εδαφος στην ταγκανικα μην ανησυχεις.. :thumbup:

και βρηκα και αμμο σε μαγαζι μπεζ.. και η τριτη επιλογη ειναι παραλιας.. αλλα λογικα αμμο μπεζ πετσοπ θα

παρω.. :thumbup:

Οτι θες απλα καλο ειναι να ειναι μπεζ...Απο εκει και μερα αν βοηθαει και στις σκληροτερες ακομα καλυτερα αλλα μην ανυσυχεις...Σαλονικα εισαι σκληρα νερα.... :P:P

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες απλα καλο ειναι να ειναι μπεζ...Απο εκει και μερα αν βοηθαει και στις σκληροτερες ακομα καλυτερα αλλα μην ανυσυχεις...Σαλονικα εισαι σκληρα νερα.... :P:P

Σκληρα δεν λες τπτ... καθαρο νερο βρυσης, ph 8, GH 14...

σκεψου να μπει ασβεστολιθος τι εχει να γινει.. 8,5 ph θα χτυπαω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκληρα δεν λες τπτ... καθαρο νερο βρυσης, ph 8, GH 14...

σκεψου να μπει ασβεστολιθος τι εχει να γινει.. 8,5 ph θα χτυπαω... :P

Με το νερό που έχει η Θεσσαλονίκη θα έλεγα οτι είναι ιδανική για Αφρική.Ωραίες ιδέες για ψάρια έδωσαν τόσο ο Ευστράτιος όσο και Γιώργος. :thumbup:

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...